Rus Füzeleri Ukrayna Limanını Vurdu; Cave, hala tahıl sevkiyatı hazırladığını söyledi

  • Ukrayna, iki füzenin bir tahıl pompa istasyonunun bir bölümünü vurduğunu söyledi
  • Bakan, Ukrayna’nın tahıl ihracatına hazırlanmaya devam ettiğini söyledi
  • Moskova ve Kiev Cuma günü bir tahıl ihracat anlaşması imzaladı
  • Anlaşma, büyük bir gıda krizinden kaçınmayı amaçlıyordu

KYIV, 23 Temmuz (Reuters) – Ukrayna ordusu, Cumartesi günü Ukrayna’nın güneyindeki Odesa limanını vuran Rus füzelerinin, Karadeniz limanlarından yapılan tahıl ihracatını ve savaşın neden olduğu küresel gıda kıtlığını azaltmak için bir gün önce imzalanan anlaşmayı ihlal ettiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, grevin Moskova’nın anlaşmayı uygulamak için güvenilemeyeceğini gösterdiğini söyledi. Ancak kamu yayıncısı Saspilne, Ukrayna ordusunun füzelerin önemli bir hasara yol açmadığını ve Karadeniz limanlarından tahıl ihracatını yeniden başlatmak için hazırlıkların sürdüğünü söylediğini aktardı.

Moskova ve Kiev tarafından Cuma günü imzalanan ve Birleşmiş Milletler ile Türkiye’nin arabuluculuğunda yapılan anlaşma, Rusya’nın komşusunu işgal etmesinden bu yana yaklaşık beş aydır süren cezai mücadelenin ardından bir atılım olarak selamlandı. Odesa da dahil olmak üzere Karadeniz limanlarından tahıl ihracatına izin vererek, artan küresel gıda fiyatlarını frenlemek için kritik olarak görülüyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

BM yetkilileri Cuma günü anlaşmanın birkaç hafta içinde yürürlüğe girmesini umduklarını söylediler. Odessa’ya yönelik saldırılar Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya ve İtalya tarafından şiddetle kınandı. devamını oku

Türkiye savunma bakanı, Rus yetkililerin Ankara’ya Moskova’nın Odessa’ya yapılan saldırıyla “hiçbir ilgisi olmadığını” söylediğini söyledi. Ne Rusya Savunma Bakanlığının Cumartesi günkü açıklamaları ne de ordunun akşam brifinginde Odessa’ya herhangi bir füze saldırısından söz edilmedi. Bakanlık, Reuters’in yorum talebine yanıt vermedi.

Ukrayna ordusu, iki Rus Kalibr füzesinin limandaki bir su istasyonunun bir bölümünü vurduğunu ve ikisinin hava savunma güçleri tarafından vurulduğunu söyledi. Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü Yuriy Ignat, füzelerin Kırım yakınlarındaki Karadeniz’deki savaş gemilerinden atıldığını söyledi.

Suspilne, Ukrayna’nın Güney Askeri Komutanlığı’na atıfta bulunarak, limanın tahıl depolama alanının etkilenmediğini söyledi.

Odessa bölge valisi Maxim Marchenko, “Maalesef yaralanmalar oldu. Limanın altyapısı hasar gördü.” dedi.

Ancak Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Facebook’ta yaptığı açıklamada, “Tarım ürünlerinin limanlarımızdan ihracatı için teknik hazırlıklara devam ediyoruz.”

Güvenli bir yol

Grev, Cuma günkü anlaşmanın şartlarını ihlal ediyor gibi görünüyordu ve bu da Ukrayna limanlarına güvenli geçişe izin verecek.

Telegram’da yayınlanan bir videoda Zelensky, “Rusya ne söylerse söylesin veya ne vaat ederse etsin, bunu uygulamamanın yollarını bulacaktır” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken yaptığı açıklamada, “Bu saldırı, Rusya’nın dünkü anlaşmaya bağlılığının güvenilirliği konusunda ciddi şüphe uyandırıyor” dedi.

Rusya, küresel gıda krizini derinleştirmekten sorumludur ve saldırganlığını durdurması gerekir” dedi.

Bir sözcü, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in grevleri “kesin bir şekilde kınadığını” ve anlaşmanın tam olarak uygulanmasının şart olduğunu da sözlerine ekledi.

Milli Savunma Bakanı Huluzai Akar, “Ruslar bize bu saldırıyla hiçbir ilgilerinin olmadığını ve konuyu çok yakından araştırdıklarını söylediler” dedi.

Dün yaptığımız anlaşmadan sonra böyle bir olayın yaşanmasından dolayı çok endişeliyiz” dedi.

Ukrayna, savaş savunmasının bir parçası olarak limanlarının yakınındaki suları mayınladı, ancak anlaşma uyarınca pilotlar gemileri güvenli rotalardan yönlendirecek. devamını oku

Anlaşmanın dört tarafının üyelerinden oluşan bir Ortak Koordinasyon Merkezi (KİK), daha sonra Karadeniz’den Türkiye Boğazı’na ve küresel pazarlara geçiş yapan gemileri izleyecek.

Cuma günü tüm taraflar, bu kurumlara herhangi bir saldırı olmayacağı ve yasaklanmış herhangi bir faaliyeti çözmenin KİK’e bağlı olacağı konusunda anlaştılar.

‘yüzüne tükürmek’

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko Facebook’ta yaptığı açıklamada, “Bir Rus füzesi (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin, Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yüzüne tükürdü” dedi.

Moskova, gıda krizinin sorumluluğunu reddederek, Batı yaptırımlarını kendi gıda ve gübre ihracatını azaltmakla ve Ukrayna’yı limanlarına madencilik yaklaşımlarıyla suçladı.

Moskova’nın 24 Şubat işgalinden sonra Rusya’nın Karadeniz filosu tarafından Ukrayna limanlarının ablukaya alınması, on binlerce ton tahılın ve birçok geminin karaya oturmasına neden oldu.

Bu, küresel tedarik zinciri aksamalarını şiddetlendirdi ve Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarıyla birlikte gıda ve enerji fiyatları enflasyonunu ateşledi. Dünya Gıda Programı’na göre, Rusya ve Ukrayna başlıca küresel buğday tedarikçileri ve küresel gıda krizi yaklaşık 47 milyon insanı “şiddetli açlığa” itti.

BM yetkilileri, anlaşmanın yeniden açılan üç limandan tahıl ihracatını savaş öncesi ayda 5 milyon ton seviyelerine geri getireceğini söyledi. devamını oku

Zelenskiy, yaklaşık 10 milyar dolarlık tahılın satışa sunulacağını ve geçen yılki hasatın yaklaşık 20 milyon tonunun ihraç edilmesinin beklendiğini söyledi. Bununla birlikte, daha geniş çatışmada, Wall Street Journal’a, kaybedilen toprakları geri kazanmadan bir ateşkesin olamayacağını söyledi.

CNN, Cuma günü, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ukrayna’nın Donbas bölgesinde yakın zamanda iki Amerikalının öldürüldüğünü doğruladığını ancak herhangi bir ayrıntı vermeyi reddettiğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bölge valisi televizyonda yaptığı açıklamada, Cumartesi günü Ukrayna’nın merkezindeki Kirovohrad’da bir askeri havaalanı ve demiryolu altyapısına 13 Rus füzesinin isabet etmesi sonucu üç kişinin öldüğünü söyledi.

Ukraynalı bir yetkili, Ukrayna’nın işgali altındaki Karadeniz bölgesindeki Kherson’daki köprünün bir Rus tedarik yolunu hedef aldığını söyledi. Rusya’nın TASS haber ajansı, Rusya tarafından kurulan bölgesel otoritenin başkan yardımcısına göre, köprünün vurulduğunu ancak hala çalışır durumda olduğunu bildirdi. devamını oku

Putin, savaşı “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendirdi ve Ukrayna’yı askerden arındırmayı ve tehlikeli milliyetçileri kökünü kurutmayı amaçladığını söyledi. Kiev ve Batı buna saldırgan bir toprak gaspı için temelsiz bir bahane diyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Kiev’de Natalia Ginets, Londra’da Tom Balmforth ve Reuters Bürosu tarafından yapılan raporlar; Jakob Kronholdt-Pedersen ve Matt Spedelnik tarafından yazıldı; Düzenleme Frances Kerry, Louise Heavens, Grant McCool ve David Gregorio

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.