Ruslar eski Sovyet lideri Gorbaçov’a veda etmek için sıraya girdi

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

  • Cenaze töreni devlet onuruna ya da Putin’in varlığına göre planlanmadı.
  • Gorbaçov’un reformları Sovyetler Birliği’nin sonunu hızlandırdı
  • Eski lider Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinden dehşete düştü
  • Bu içerik, mevzuatın Ukrayna’daki Rus askeri operasyonlarının kapsamını kısıtladığı Rusya’da üretilmiştir.

MOSKOVA, 3 Eylül (Reuters) – Moskovalılar, reformları nedeniyle Batı’da geniş çapta takdir edilen ve Rusya’nın liderliğinin geri çekildiğini görecek kadar uzun yaşayan eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov’a saygılarını sunmak için Cumartesi günü Kremlin yakınlarında sıraya girdi. bu değişiklikten.

Salı günü 91 yaşında vefat eden Gorbaçov, devlet töreni veya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in huzurunda olmadan gömülecek.

Ancak, Rusların tabutunu, önceki Sovyet liderlerinin yas tutulduğu Kremlin’in görüş alanı içindeki görkemli Sütunlar Salonu’nda görmelerine izin vererek, halka açık bir şekilde uğurlandı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Gorbaçov’un üç renkli bir Rus bayrağına sarılı ahşap tabutu yüklendi ve arka planda “Schindler’in Listesi” filminden melankolik müziğin yumuşak bir kaydının çaldığı salonun ortasına yerleştirildi.

Sovyetler Birliği’nin çöküşünü “jeopolitik bir felaket” olarak nitelendiren uzun süredir KGB istihbarat subayı olan Putin, Gorbaçov’un tam devlet onuruna layık görülmediğini ve cenazeye katılmasına izin verilmediğini görünce şaşırdı.

Ancak Putin Perşembe günü sadece Gorbaçov’a saygılarını sundu ve Kremlin, 1990 Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Gorbaçov’un cenaze törenine bir devlet etkinliğinin “öğesi” verileceğini söyledi. Soğuk Savaş.

Gorbaçov, Doğu Avrupa’nın kırk yılı aşkın Sovyet komünist kontrolünden kurtulmasına, Doğu ve Batı Almanya’yı yeniden birleştirmesine ve ABD ile silah kontrol anlaşmaları yapmasına izin verdiği için Batı’daki birçok kişi için bir kahraman oldu.

Ancak 15 Sovyet cumhuriyeti bağımsızlıklarını talep etmek için aynı bağımsızlığı ele geçirdiğinde, Gorbaçov, lideri olduktan altı yıl sonra 1991’de birliğin çöküşünü önleyemeyecek kadar güçsüzdü.

Bu nedenle, “perestroyka” liberalizasyon programının serbest bıraktığı ekonomik kaos, birçok Rus’u onu affedemez hale getirdi.

Macaristan yetim katılacak

Normalde katılan birçok Batılı devlet ve hükümet başkanı, Putin’in Şubat ayında Ukrayna’ya asker gönderme hamlesiyle Moskova ile Batı arasındaki ilişkilerde bir çatlak oluşması nedeniyle Cumartesi günü katılmayacak.

Sözcü Zoltan Kovacs Twitter’dan yaptığı açıklamada, muhafazakar bir milliyetçi ve Putin ile iyi anlaşan birkaç Avrupalı ​​liderden biri olan Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’ın cenazeye katılacağını söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, RIA haber ajansına Putin’in Moskova ziyareti sırasında Orban ile görüşmeyi planlamadığını söyledi.

Üst düzey milletvekili Konstantin Kosachiov ve açık tabutun solunda oturan şarkıcı Alla Pugacheva da dahil olmak üzere birçok Rus yetkili ve kültürel şahsiyet Gorbaçov’un ailesine saygılarını sundular.

Gorbaçov’un cenazesi, bir günlük ulusal yas ve Moskova’nın ana katedralinde bir devlet cenazesi, eski Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin’in Sovyetler Birliği dağılırken ve daha sonra Putin’i seçerken Gorbaçov’u devre dışı bırakmada kilit bir rol oynadığı 2007’de yapıldı. kendi halefi olarak. devamını oku

Törenin ardından Gorbaçov, 23 yıl önce hayatını kaybeden sevgili eşi Raisa ile Moskova’daki Novodevichy Mezarlığı’nda Yeltsin’in yanında toprağa verilecek.

2000 yılında Kremlin’e giren Putin, Gorbaçov’un “glasnost” veya açıklık politikasından doğan siyasi çeşitliliği geri almak için çok az zaman harcadı ve Moskova’nın kaybettiği cumhuriyetlerin çoğu üzerindeki etkisini yavaş yavaş yeniden inşa etmeye başladı.

Gorbaçov’un uzun süredir tercümanı ve yardımcısı bu hafta, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinin eski lideri hayatının son aylarında “şok ve dehşete düşürdüğünü” söyledi. devamını oku

Pavel Palashchenko, “Bu sadece 24 Şubat’ta başlayan eylem değil, Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin son yıllardaki tüm evrimi onun için gerçekten büyük bir darbe oldu. Bu onu gerçekten duygusal ve psikolojik olarak ezdi” dedi. Reuters bir röportajda söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters’in bildirdiği; Kevin Liffey ve Gabrielle Tétrault-Farber tarafından; Andrew Cawthorne ve Frances Kerry tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.