Rusya, 2024’ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılacağını açıkladı.

Ay yarışı azalırken, Amerikalı ve Sovyet astronotları 1975’te uzayda ilk kez bir araya geldi ve el sıkıştı. ABD ve Rusya, 1990’larda zirveye ulaşan, Dünya’daki düşmanlıklarının üstesinden gelerek uzayda birlikte çalışmaya devam ettiler. İki ülke ortaklaşa uzayda bir laboratuvar kuruyor ve işletiyor.

Rusya uzay ajansının yeni başkanı Salı günü Rusya’nın mevcut taahhüdü 2024’ün sonunda sona erdikten sonra Uluslararası Uzay İstasyonundan ayrılacağını duyurduğunda, bu işbirliğinin geleceği belirsiz hale geldi.

“2024’ten sonra istasyonun terk edilmesine karar verildi” dedi. Yuri Borisov bu ay atandı Ülkenin uzay programından sorumlu devlet kontrollü ajans olan Roscosmos’u yönetmek.

Bay. Putin’in yanıtı: “İyi.”

Washington ve Moskova arasındaki gerilim, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgalinden bu yana arttığından, Bay Mr. Borisov’un selefi Dmitry Rogozin de dahil olmak üzere Rus uzay yetkilileri son aylarda Rusya’nın ayrılmayı planladığını duyurdular. Ancak bunun ne zaman olacağı veya nihai bir kararın verilip verilmediği belirsiz kaldı.

Rusya davayı takip ederse, son çeyrek yüzyılda NASA’ya yaklaşık 100 milyar dolara mal olan bir programın sonunu hızlandırabilir ve bundan sonra ne yapılacağı konusunda bir vızıltı başlatabilir. Rusya ile Kanada, Avrupa ve Japonya’yı içeren bir ortaklık olan uzay istasyonu, ağırlıksızlık ve radyasyonun insan sağlığı üzerindeki etkilerini incelemek için çok önemlidir – astronotlar Mars’a uzun bir yolculuğa çıkmadan önce henüz tamamlanmamış bir araştırma. Ayrıca, ticari kullanım için kanıtlanmış bir zemin haline geldi. zengin özel vatandaşlar tarafından ziyaretler ve yüksek saflıkta optik fiberlerin üretimi.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, yetkililerin kamuoyu yorumlarına bakmasına rağmen, Rusya’dan ABD’nin uzay istasyonundan çekildiğine dair resmi bir açıklama yapılmadığını söyledi.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, “Rusya gerçekten geri çekilirse, ISS’nin 2024’ten sonraki olası etkilerini azaltmak için seçenekleri araştırıyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price Salı günü düzenlediği brifingde, “Yayınlanan kamuoyu açıklamasına şaşırdığımızı anlıyorum” dedi ve Rusya’nın açıklamasının “talihsiz bir gelişme” olduğunu da sözlerine ekledi.

NASA Yöneticisi Bill Nelson Salı günü yaptığı açıklamada, “NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu 2030 yılına kadar güvenli bir şekilde işletmeye kararlıdır.” Dedi. Bay. Borisov’un “2024’ten sonra” sözleriyle “sonra”, Rusya’nın katılımını mevcut taahhüdünün ötesine genişletmek için yer bırakıyor.

Obama yönetimi sırasında Beyaz Saray’ın uzay danışmanı olan Bill Larson, “Bu Ruslar tarafından bir şans eseri olabilir. Yeniden gözden geçirilebilir veya işe yarayabilir” dedi.

Ancak uzmanlar, duyurunun istasyonun on yılın sonundan sonra da devam etme şansını azalttığını söylüyor.

Rus askeri ve uzay analisti Pavel Luzin, “Çekilme biraz zaman alacak” dedi. “Büyük ihtimalle bunu Rusya’nın istasyonun operasyonunu 2030’a kadar uzatmayı reddetmesi olarak yorumlamalıyız.”

Uzay istasyonunun araştırması hakkında yörüngeden bir brifingde konuşan NASA astronotlarından biri olan Kjell Lindgren, orada hiçbir şeyin değişmediğini söyledi.

“Bu çok yeni bir haber, bu yüzden resmi bir şey duymadık. Elbette biliyorsunuz, burada bir görev yapmak için eğitildik ve bu görev tüm mürettebatı gerektiren bir görevdi.

1975 yılında Apollo-Soyuz görevi sırasında yörüngede Amerikan ve Sovyet astronotlarının buluşmasıyla başlayan yaklaşık yarım yüzyıl boyunca, uzayda işbirliği diplomatik gerilimlere rağmen iki ülke arasında olumlu ilişkiler kurmanın bir yolu oldu. . ABD ve Rusya arasındaki ilişkiler, onlarca yıllık uzay işbirliği boyunca birçok iniş ve çıkış yaşadı.

1995’ten 1998’e kadar, NASA’nın uzay mekikleri Rusya’daki Mir uzay istasyonuna yerleştirildi ve orada Amerikan astronotları yaşadı.

1994 yılında, Başkan Bill Clinton, Rusya’yı Uluslararası Uzay İstasyonuna ekleyerek, Başkan Ronald Reagan tarafından on yıl önce önerilen Freedom adlı bir uzay istasyonu inşa etme çabalarını yeniden gözden geçirdi.

Karar verildi Soğuk Savaş sonrası işbirliğinin sembolü Dünyanın iki uzay süper gücü, küresel rekabetlerinin en gergin aşamalarında roketleri ve astronotları yörüngeye yerleştirmek için yarıştı, ardından 1960’larda ve 1970’lerde Apollo inişlerine yol açan Ay Yarışı izledi. Ancak 1990’larda ABD’li politika yapıcılar, uzay istasyonunu inşa etmenin, aksi takdirde önemli uzmanlıklarını Kuzey Kore gibi füze inşa etmek isteyen ülkelere satabilecek Rus roket mühendislerine iş sağlayacağına dair soğuk bir hesaplama yaptılar.

İstasyonun ilk partisi 1998’de başlatıldı ve Astronotlar 2000’den beri orada yaşıyor. Rus ve Amerikan mürettebatı, Soyuz kapsülleri ve uzay mekikleri ile Baykonur Uzay Üssü ve Kennedy Uzay Merkezi’nden yörüngeye birlikte uçtu. Yemekleri ve tatilleri paylaştılar, istasyonun onarım ve bakımında işbirliği yaptılar ve uluslarını yüzeyde sarsan siyaseti tartıştılar.

Uzay istasyonunun operasyonlarını 2030’a kadar uzatmak isteyen NASA yetkilileri, daha geniş siyasi ilişkilerdeki son değişikliklere rağmen Rusya’nın devam edeceğini umduğunu dile getirdi.

Ancak bu ay NASA, Roscosmos’un fotoğraflarını dağıtmasının ardından Rusya’yı sert bir şekilde eleştirdi. Uzay istasyonunda üç Rus astronot tutma Rus yanlısı ayrılıkçıların bayrakları Ukrayna’nın iki ilinde.

Rus müdahalesi olmadan istasyonun ne kadar süre hizmette kalacağı belirsiz. Yörüngedeki karakol, biri NASA ve diğeri Rusya tarafından yönetilen iki bölümden oluşuyor. Her ikisi de birbiriyle ilişkilidir. Rus tarafındaki gücün çoğu NASA’nın güneş panellerinden gelirken, Ruslar yörüngeye periyodik destek için itici güç sağlıyor.

Rusya’nın istasyonunun yarısını NASA’ya veya özel bir şirkete satmaya istekli olabileceği düşünülebilir. NASA ayrıca bir ABD uzay aracı yakalama olasılığını da araştırıyor Uzay istasyonunun yörüngesini yükseltmek için bazı görevler. Ancak NASA’nın yerleştirme limanlarının konumu nedeniyle, Amerikan araçları uzay istasyonunun yönünü düzeltmeye daha az uygundur.

Rusya’nın kendi uzay istasyonu için planları var, ancak Roscosmos’un yıllardır parası kalmadı. Amerikan uzay mekikleri 2011’de emekli olduktan sonra, NASA, Ruslara sabit nakit sağlayarak Soyuz roketlerinde koltuk satın almak zorunda kaldı. Bu gelir, SpaceX’in NASA astronotlarına ulaşım sağlamaya başlamasından iki yıl önce kurudu. Rusya kaybetti Ek gelir kaynakları Ekonomik yaptırımlar sonucunda Avrupa ve diğer ülkelerden şirketlerin roketlerine uydu fırlatmaları engellendi.

Dr Lucin, “Batı ile işbirliği olmadan, Rus uzay programı, ordu dahil tüm alanlarında imkansız olurdu.” Dedi.

Rusya, Çin’in uzay programı ile daha fazla işbirliği yapmak istiyor. Laboratuvar modülü Pazar günü uzay istasyonuna eklenecekTiangong. Fakat Tiangong Her ikisi de Rusya’nın fırlatma alanlarının ulaşabileceği yörüngede değil ve iki ülke arasındaki birçok tartışmanın odak noktası oldu. Ay keşfinde işbirliği yapıyor.

Dr Lucin, “Çin ile işbirliği olasılığı bir fantezidir” dedi. “Çinliler Rusya’yı 2012 yılına kadar müstakbel bir ortak olarak gördüler ve o zamandan beri vazgeçtiler. Bugün Rusya’nın Çin’e uzay açısından sunabileceği hiçbir şey yok.

Çok uzun zaman önce ABD, Uluslararası Uzay İstasyonunu 2024’ten sonra tamamlamak istedi.

2018’de Trump yönetimi önerdi Uzay istasyonu için federal fonu sona erdirmekastronotlarını ticari istasyonlara transfer etmeyi umuyor. Bir yıl sonra, NASA odağını astronotları aya geri gönderme planlarını hızlandırmaya kaydırdığında bu çaba engellendi.

NASA hala çalışıyor Gelecekteki ticari uzay istasyonları için pazara başlayın. Aralık ayında, üç şirkete toplam 415,6 milyon $ değerinde sözleşme verdi: Blue Origin of Kent, Wash.; Houston Nanorocks; ve Northrop Grumman of Dulles, Va. – Tasarımlarını oluşturmak için.

Ancak, NASA’nın Genel Müfettişi Paul Martin, uyardı Uluslararası Uzay İstasyonu 2030’a kadar devam etse bile ticari takipler zamanında hazır olmayabilir ve NASA’nın özellikle sıfır yerçekiminde ve radyasyonun astronotlar üzerindeki uzun vadeli sağlık etkilerinde araştırma yapmak için yörüngede bir laboratuvar olmadan bir boşluğu olabilir. .

Rusya’nın kararı ISS’nin terk edilmesine yol açarsa, Çin yörüngedeki tek uzay istasyonunu elinde tutabilir. Çin, diğer ülkelerden Tiangong’a astronot göndermeyi teklif etti. Avrupa Uzay Ajansı Astronotları Çinli astronotlarla zaten eğitim aldılar. Genel olarak, NASA’nın doğrudan Çin ile çalışması yasaktır.

Yeni kargaşa, çözülmemiş başka bir sorunu vurgulayabilir: bir futbol sahası büyüklüğünde ve bir milyon pound ağırlığındaki bir şeyi güvenli bir şekilde nasıl elden çıkarabiliriz. Ocak ayında yapılan açıklamada, NASA, hayatta kalanların Pasifik Okyanusu’na sıçraması için istasyonu atmosfere itme planlarını tartıştı. Ayrıntılı lojistik henüz çalışılmamıştır.

Peter Baker Ve Michael Crowley Washington’dan katkıda bulunan rapor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.