Rusya, Sahalin doğalgaz projesinin kontrolünü ele geçirdi ve Batı ile hisselerini artırdı

  • Putin Perşembe günü tüm hakları veren bir kararnameyi imzaladı
  • Beş sayfalık sipariş Batı yaptırımlarını sıkılaştırıyor
  • Hareket, Rusya’daki Batılı şirketler için hala risk oluşturuyor
  • Shell, Sahalin’deki hissesini satmak için görüşmelerde bulunuyordu

TOKYO/LONDRA, 1 Temmuz (Reuters) – Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın doğusundaki Sahalin-2 doğalgaz ve petrol projesinin tam kontrolünü kendisine vermesini emrederek Batı ve müttefikleriyle olan ekonomik savaşta riskleri artırdı. Bu, Shell ve Japon yatırımcıları zorlayabilir.

Perşembe günü imzalanan emir, Shell’deki Sahalin Enerji Yatırım Şirketi’nin tüm hak ve yükümlülüklerini devralacak yeni bir şirket oluşturuyor. (KABUK) ve iki Japon holdingi Mitsui ve Mitsubishi %50’den az paya sahiptir. devamını oku

Batı’nın Ukrayna üzerinden Moskova’ya uyguladığı yaptırımları takip eden beş sayfalık kararname, Kremlin’in şimdi yabancı ortakların kalıp kalmayacağına karar vereceğini gösteriyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Devlet tarafından işletilen Gazprom (GAZP.MM) Dünya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üretiminin yaklaşık %4’ünü oluşturan Sakhalin-2, halihazırda %50 ve bir hisseye sahip.

Moskova, Sahalin-2 teslimatlarını durdurmak için hiçbir neden olmadığını söylese de, hareket zaten sıkı olan LNG pazarını istikrarsızlaştırmakla tehdit ediyor. Japonya, her yıl Rusya’dan LNG’nin %10’unu, özellikle de uzun vadeli bir sözleşmeyle Sahalin-2’den ithal ediyor. Bu hareket, Batılı şirketlerin Rusya’da hala karşı karşıya olduğu riskleri de artırıyor.

Wood Mackenzie danışmanlık şirketinin baş analisti Lucy Cullen, “Rusya’nın yetkisi Sahalin Energy Investment Company’deki yabancı hisseleri etkin bir şekilde kamulaştırıyor ve mevcut gerilimlerin daha da tırmandığının sinyalini veriyor” dedi.

Birçok Batılı şirket zaten destek verdi ve diğerleri ayrılacaklarını söyledi, ancak Putin’in hareketi, çıkış arayanlar için zaten karmaşık bir sürece karmaşıklıklar ekliyor. Moskova, taşınmaya karar veren Batılı şirketlerin mal varlıklarına devletin el koymasına izin verecek, yakında çıkması beklenen bir yasa hazırlıyor.

Rus varlıklarının değerini çoktan yazmış olan Shell, birkaç ay önce Sahalin-2’den ayrılmak istediğini ve potansiyel alıcılarla görüşmelerde bulunduğunu açıkça belirtmişti. Cuma günü Rus emrini değerlendirdiğini söyledi.

Putin defalarca Moskova’nın ABD ve müttefiklerine Rus varlıklarını ve diğer yaptırımları dondurmak için misilleme yapacağını söylese de Shell, Rusya’nın yabancı varlıkları kamulaştırma riski olduğuna inanıyor.

Shell’in eksi %27,5 hissesine sahip olduğu Sakhalin-2, 12 milyon tonluk üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük LNG projelerinden biridir. Kargosu ağırlıklı olarak Japonya, Güney Kore, Çin, Hindistan ve diğer Asya ülkelerine gidiyor.

hazırlık yapmak

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın Sahalin-2’den LNG tedarikini durdurmak için hiçbir neden görmediğini ve diğer projelerin veya yatırımların geleceğinin ayrıca belirleneceğini söyledi.

“Burada genel bir kural olamaz” dedi.

Büyük ölçüde ithal enerjiye bağımlı olan Japonya, Japon Mitsui’nin %12,5 ve Mitsubishi’nin %10’a sahip olduğu Sakhalin-2’deki çıkarlarından vazgeçmeyeceğini söyledi.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın kararının kalkınmadan LNG ithalatını hemen durdurmayacağını, Japonya Sanayi Bakanı Koichi Hagiuda ise hükümetin emri bir talep olarak görmediğini söyledi.

Hagiuda gazetecilere verdiği demeçte, “Sipariş, Japonya’nın LNG ithalatının hemen imkansız hale geleceği anlamına gelmiyor, ancak beklenmedik durumlara hazırlanmak için mümkün olan tüm önlemleri almak gerekiyor” dedi.

Kamu hizmetleri ve şehir gazı tedarikçileri Japonya’da 2-3 haftalık LNG stoklarına sahipler ve Hagiuda, ABD’li ve Avustralyalı enerji benzerlerinden alternatif tedarikler istediğini söyledi.

Kararnameye göre Gazprom hisselerini elinde tutuyor, ancak diğerlerinin bir ay içinde Rus hükümetinden yeni şirkette hisse istemesi gerekiyor. Hükümet herhangi bir talebi onaylayıp onaylamamaya karar verecek.

Gazprom, Sahalin Enerji ve Rusya Enerji Bakanlığı yorum taleplerine yanıt vermedi.

Bir Mitsubishi sözcüsü, şirketin, siparişe nasıl yanıt verileceği konusunda Sahalin ve Japon hükümetindeki ortaklarla görüştüğünü söyledi. Mitsui hemen yorum yapmadı.

Mitsui & Co’daki Hisseler (8031.D) ve Mitsubishi Corp (8058.D) Cuma günü %5’ten fazla düştü. Shell hisseleri yükseldi.

Shell CEO’su Ben van Beurten Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin Sagal Energy ortak girişiminden çıkma planlarında “iyi ilerleme kaydettiğini” söyledi.

Kaynaklar, Mayıs ayında Reuters’e, Shell’in hisselerini satmak için Hintli konsorsiyumla görüşmelerde bulunduğunu söyledi. devamını oku

Credit Suisse’de entegre enerji ve kaynak araştırması başkanı Saul Kavonic, Sahalin-2 gibi projelerden Rus LNG üretiminin yabancı uzmanlık ve parça eksikliğinden etkileneceğini söyledi.

“Bu, LNG pazarını bu on yılda önemli ölçüde daha sıkı hale getirecek” dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Yuka Obayashi, Sakura Murakami, Joo-Min Park, Tokyo’da Kiyoshi Takenaka, Londra’da Ron Pauso, Kuala Lumpur’da Emily Chow, Singapur’da Muyu Xu ve; Sang-Ron Kim ve Edmund Blair tarafından; Kurgu Simon Cameron-Moore ve Carmel Crimmins

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.