Rusya-Ukrayna Savaşı: Canlı Güncellemeler ve Kırım Haberleri

borç…The New York Times için Denis Sinyakov

KYIV, Ukrayna – Kırım Yarımadası, ılıman iklimi, kumlu plajları, yemyeşil buğday tarlaları ve kiraz ve şeftalilerle dolu meyve bahçeleri ile Ukrayna’nın güney kıyılarında bir elmas gibi sallanıyor.

O da Önemli bir platform Rusya’nın Ukrayna’yı işgali için.

Rusya’ya bir köprü ile bağlı olan ve Moskova’nın Karadeniz Filosu’na ev sahipliği yapan Kırım, şu anda güney Ukrayna’nın geniş bölgelerini işgal eden on binlerce askeri destekleyen Rus ordusunun tedarik zincirinde hayati bir bağlantı sağlıyor.

Başkan Vladimir V. Putin için kutsal topraktı, 1783’te Büyük Catherine tarafından Rusya’nın bir parçası ilan edildi ve imparatorluğunun bir deniz gücü haline gelmesinin yolunu açtı. Sovyet hükümdarı Nikita S. Kruşçev 1954’te Ukrayna’ya verdi. Ve Ukrayna o zamanlar bir Sovyet cumhuriyeti olduğundan, pek bir şey değişmedi.

Ancak yaklaşık kırk yıl sonra Sovyetler Birliği çöktüğünde, Rusya mücevherlerini kaybetti. Bay. Putin, 2014 yılında Kırım’ı yasadışı bir şekilde ilhak ettiğinde tarihi bir yanlışı düzelttiğini söyledi.

borç…Tyler Hicks/New York Times

Bay Putin daha sonra Ukrayna’yı daha fazla bölme niyetinde olmadığına dair güvence verdi. Sekiz yıl sonra, Şubat ayında on binlerce Rus askeri yarımadadan kuzeye yürüdü ve mevcut savaşa başladı.

Son günlerde Kırım’daki askeri hedefler saldırıya uğradı ve yarımada kendini bir kez daha büyük bir güç mücadelesinin merkezinde buldu.

Askeri önem

Savaşın başlarında, Kırım’dan yükselen Rus birlikleri, Rusya’nın güney Ukrayna’yı işgalinin anahtarı olan Herson ve Zaporijya bölgelerini ele geçirdi.

Kırım, Rusya’nın ağır askeri teçhizatı taşımak için güvendiği iki önemli demiryolu bağlantısı da dahil olmak üzere işgalci ordusunu sürdürmek için Rusya’ya hayati lojistik destek sağlıyor. Kırım hava üsleri Ukrayna mevzilerine karşı kullanıldı ve yarımada uzun menzilli Rus füzeleri için bir fırlatma rampası sağladı.

Yarımada, aynı zamanda, Ukrayna ekonomisini felç eden bir deniz ablukası da dahil olmak üzere, Rusya’nın denizlere hakim olmasına yardımcı olan Rusya’nın Karadeniz Filosu’na da ev sahipliği yapıyor.

Güneşte bir yer

Rusya soğuk – ülkenin beşte biri Kuzey Kutup Dairesi’nin üzerinde. Ancak güneşle yıkanan Kırım şehri Yalta’da bu bir artı.

Arazi üzerinde ısrar eden Büyük Catherine’in generali ve sevgilisi Prens Grigory Potemkin, “Rusya’nın cennetine ihtiyacı var” dedi.

Çarlar ve politbüro şeflerinin Kırım’da tatil evleri vardı. Batı, yarımadayı yasadışı olarak ilhak etmesi nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulamadan önce, burası zengin Doğu Avrupalıların rahatlayıp parti yaptıkları bir yerdi.

“Her yerde kumarhaneler şehrin çam ağaçlarıyla çevrili sokaklarında vızıltı ve ping sesi çıkarıyor.” New York Times seyahat sütunu 2006’da Yalta hakkında bir rapor yayınladı ve şunları ekledi: “Bu kıyı patlamasında çok şey – hepsi olmasa da – oluyor.”

2014’ten sonra turizm keskin bir şekilde düştü. Ama ne zaman Hava Kuvvetleri Üssü’nde patlama sesi duyuldu Kara duman geçen hafta Kırım’ın batı kıyısı yakınlarında güneşi gizledi ve izleyiciler yakındaki tatil yerlerinde fotoğraf ve video çekti.

borç…Reuters

Rusya ile ilişkiler

“Kırım her zaman insanların kalplerinde ve zihinlerinde Rusya’nın ayrılmaz bir parçası olmuştur” dedi. Ama tarihini seçici olarak okumak.

Yüzyıllar boyunca Yunanlılar ve Romalılar, Gotlar ve Hunlar, Moğollar ve Tatarlar toprak üzerinde hak iddia ettiler.

13. yüzyılda Avrasya bozkırlarından göç eden Türk Müslüman Tatarlar kadar hiçbir grup Kırım’da savaşın patlak verdiğini görmedi.

Onlar Stalin tarafından vahşice hedef alındıKremlin’in şu anki savaşına yönelik gerekçesinin habercisi olarak, onları Nazi işbirlikçileri olmakla suçladı ve toplu halde sınır dışı etti. Bunda binlerce insan öldü.

1989’da son Sovyet lideri Mihail Gorbaçov, Tatarların Kırım’a dönmesine izin verdi. 2014 ilhakından önce, Kırım nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyorlardı ve yaklaşık 260.000’e ulaştılar.

2017’de İnsan Hakları İzleme Örgütü Moskova’yı suçladı Tatar azınlığa yönelik zulmü yoğunlaştırıyor Kırım’da, “yarımadadaki muhalefeti tamamen yatıştırmak amacıyla açık bir şekilde.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.