Rusya-Ukrayna Savaşı Son Durum: İstilanın 205. Gününde Bildiklerimiz | Ukrayna

 • Ukraynalı yetkililer, doğudaki Isium kentinde 440’tan fazla ceset içeren bir toplu mezar keşfettiler. Bölge polis şefi, Rus güçlerinden kurtarıldığını söyledi. Reuters’in bildirdiğine göre, Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy, keşfi savaşın başlarında Kiev’in dışındaki Bucha’da olanlarla karşılaştırdı. Rusya her yerde ölüm bırakıyor ve hesap sorulmalı” dedi.

 • Avrupa Birliği Başkanı Ursula van der Leyen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasını istediğini söyledi. savaş suçları hakkında Ukrayna. Alman haber ajansı Bild’in televizyon kanalına Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Putin’in bu savaşı yenmesi ve eylemleriyle yüzleşmesi gerekiyor, bu benim için önemli” dedi.

 • Ukrayna, tahıl depolama kapasitesinin yaklaşık %15’ini savaş nedeniyle kaybetti ve bu, dünyanın önemli bir gıda tedarikçisi olma rolünü tehdit ediyor., bir açıklamada bulundu. Agence France-Presse’nin haberine göre, ABD destekli Conflict Monitor, Rusların 6.24 milyon ton gıda depolama kapasitesini ele geçirdiğini ve Ukraynalıların elinde 2.25 milyon ton kapasiteyi daha yok ettiğini söyledi. Raporda, sonuç olarak çiftçilerin ürünlerini depolamak ve sevk etmek için yerlerinin kalmadığı ve bu durumun bir sonraki mahsulün, özellikle de kışlık buğdayın ekimini caydırabileceği belirtildi.

 • Papa Francis, uluslara silah sağlamanın ahlaki açıdan meşru olduğunu söyledi Ukrayna Rus saldırganlığına karşı kendini savunmaya yardım et. “Bu siyasi bir karardır, eğer ahlaki koşullar altında yapılırsa, o zaman ahlakidir, ahlaki olarak kabul edilebilir … meşru müdafaa sadece yasadışı değil, aynı zamanda vatan sevgisinin bir ifadesidir” dedi. “Kendini savunmayan, bir şeyi savunmayan ondan hoşlanmaz. koruyucular [something] Sevdim.”

 • Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e “dengeli” yaklaşımı için teşekkür etti. Ukrayna Kriz ve Washington’un “çirkin” politikaları patladıMoskova için savaş alanında büyük bir gerilemeyi izleyen bir toplantıda. Putin Perşembe günü Çinli mevkidaşına şunları söyledi: “Bu konudaki sorularınızı ve endişelerinizi anlıyoruz ve bu konuyu daha önce konuşmuş olsak da bugünkü toplantıda bu konudaki tutumumuzu ayrıntılı olarak açıklayacağız.”

 • Almanya, Ukrayna’ya ek zırhlı araçlar ve roketatar tedarik edecek, ancak Kiev’in uzun zamandır aradığı muharebe tanklarını değil.Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht söyledi. Perşembe günü yaptığı açıklamada, Sovyet yapımı BMP-1 piyade savaş araçlarının da Yunanistan’dan Ukrayna’ya “çok hızlı” gideceğini söyledi.

 • BM nükleer gözlemcisinin 35 ulustan oluşan yönetim organı, Rusya’nın Zaporijya nükleer santralini işgalini durdurmasını talep eden bir kararı onayladı. Reuters, güney Ukrayna’da bildirdi. Perşembe günkü karar, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı yönetim kurulu tarafından Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığı hakkında kabul edilen ikinci karar oldu.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna için 600 milyon dolarlık silah paketi açıkladı.Beyaz Saray’ın Perşembe günü Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği bir nota göre. Bir Reuters basın açıklaması paranın nasıl kullanılacağını detaylandırmadı, ancak kaynaklar mühimmat ve birkaç Himar roket sistemini içermesinin beklendiğini söyledi.

 • ABD, 22 Rus birey ve iki Rus şirketine yeni yaptırımlar uyguladı.. Halk arasında Rusya’nın binlerce Ukraynalı çocuğu Rusya’ya sınır dışı etme çabalarına öncülük eden ve Ukraynalı çocukları Rus ailelerine evlatlık vermeye zorlayan Rusya Cumhurbaşkanlığı Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseevna Lavova-Belova da vardı. Bu örgütler arasında Ukrayna’da Rusya ordusunun yanında savaşan neo-Nazi paramiliter bir grup olan Task Force Rusich de vardı.

 • Ölümcül Mariupol kuşatması sırasında Rus güçleri tarafından yakalanan Ukraynalı gönüllü doktor, yıkıcı bir ifade verdi. Perşembe günü ABD’li milletvekilleri önünde işkence, ölüm ve terör deneyimlerini anlattı. Mart ayında liman kentinde gözaltına alınan ve Rus ve Rus yanlısı güçler tarafından üç ay boyunca tutulan Yuliia Paievska, kısmen insan haklarına uluslararası uyumu teşvik etmek için oluşturulmuş bir hükümet kurumu olan Helsinki Komisyonu önünde konuştu.

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.