Rusya, Ukrayna’nın Donbass kentinin kontrolünü sağlamaya çalışırken sokak dövüşü, sürekli bombardıman

  • Ana doğu sanayi şehri için şiddetli sokak dövüşleri
  • Ukrayna birlikleri sayıca az, teslim olmayacaklar-Zhelensky
  • Doğu Cephesi sürekli bombardıman altında
  • Binlerce tahliye girişimi

KYIV, 7 Haziran (Reuters) – Ukrayna birlikleri sanayi şehri Siverodonetsk’te Rus birlikleriyle şiddetli sokak savaşlarına girerken, Kremlin doğu Donbass bölgesinin kontrolünü ele geçirmek için diğer şehirleri bombalamaya devam ediyor.

Sivrodonetsk, işgalin şehirlerin bir savaş alanında topçu ateşiyle harap olduğunu gördüğü Luhansk ve Donetsk eyaletlerini de içeren Donbass’taki Rus taarruzunun ana hedefi haline geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zhelensky Pazartesi günü bir video konferansta yaptığı açıklamada, “Şehirde şiddetli sokak çatışmaları devam ediyor.”

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Zelenskiy bir konferansta gazetecilere verdiği demeçte, “Onlar bizden daha fazla, daha güçlüler.” Ancak Ukrayna kuvvetlerinin savaşmak için “her şansı” olduğunu da sözlerine ekledi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Luhansk’ta kalan Ukrayna kontrolündeki en büyük şehri ele geçirmek amacıyla asker ve teçhizat gönderdiğini söyledi.

Luhansk Valisi Sergei Kaitoy Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna güvenlik güçlerinin hafta sonu Rusları geri püskürtmesiyle durumun daha da kötüleştiğini söyledi.

Ukrayna ordusu, her gece yaptığı güncellemede, Pazartesi günü Donetsk ve Luhansk bölgelerinde Rus bombardımanında iki Rus sivilin öldürüldüğünü ve Rus güçlerinin 20’den fazla topluluğa ateş açtığını söyledi.

Ukraynalı memurlar Salı günü topçu ateşine ek olarak, düşmanın Donetsk bölgesindeki uçaklardan ve helikopterlerden ateş ettiğini söyledi.

Reuters, savaş alanı raporlarını bağımsız olarak doğrulayamadı. Rusya, çatışmadaki sivilleri hedef aldığını yalanladı

Rusya, 2014’ten bu yana Moskova’nın ayrılıkçı vekilleri tarafından kısmen işgal edilen Donbass’ı “kurtarmak” için çalıştığını söyledi – Ukrayna kuvvetlerinin askerlerini savaşın ilk aşamalarında başkent Kiev ve Ukrayna’nın ikinci şehri Kharkiv’den çekmesinin ardından .

Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etti, ancak eylemini güvenliğine yönelik bir tehdit olarak “özel bir askeri operasyon” olarak görmekten kaçınıyor. Ukrayna ve Batılı müttefikleri, daha geniş bir Avrupa çatışması olma riskiyle karşı karşıya olan toprakları ele geçirmek için bir savaşın asılsız bir bahane olduğunu söylüyor.

Sabit bombardıman

Ukrayna Savunma Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin Siverodonetsk’in 85 km (53 mil) batısındaki Sloviansk’a ilerlediğini söyledi.

Donetsk bölge valisi Pavlo Girilenko Ukrayna televizyonuna verdiği demeçte, “Ön cephe sürekli bombardıman altında” dedi.

“Düşman, savunma mevzilerimizi yok etmek ve Sloviansk ve Gramadorsk’a ilerlemek amacıyla Lyman yakınlarına top atıyor. Aynı amaçla Svyadohirsk’e de bombardıman yapılıyor” diye ekledi.

Kyrilenko, halen 24 bin kişinin yaşadığı Slovenya da dahil olmak üzere birçok şehirden insanları tahliye etmek için çaba sarf edildiğini ve bazılarının gece gündüz saldırıya uğradığını söyledi.

Gecikmeye rağmen, insanlar artık ayrılma zamanının geldiğini anlıyor, dedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı Salı günü Twitter’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın Siverodonetsk bölgesini kuzeyden ve güneyden kesmeye yönelik geniş planı olduğunu söyledi.

Bakanlık, Rusya’nın güney Popasna eksenindeki ilerlemesinin geçen haftadan bu yana durduğunu, Izium yakınlarında şiddetli bir bombardımanın Rusya’nın kuzey ekseninde yeni bir çaba başlatmaya hazırlandığını gösterdiğini söyledi.

Rusya’nın taktik kazanımlarını operasyonel düzeyde başarıya dönüştürmek ve tüm Donetsk Oblastı’nı kontrol etme siyasi hedefine doğru ilerlemek için bu eksenlerden herhangi birinde kesinlikle bir dönüm noktasına ulaşması gerekiyor.

Reuters bakanlığı raporu hemen doğrulayamadı.

Birleşik Devletler ile ortak bir operasyonda İngiltere, Ukrayna’ya 80 km (50 mil) mesafedeki hedefleri vurabilen çok füzeli roket sistemleri sağlayarak Rus topçularına ulaşmak için gereken en doğru, uzun menzilli ateş gücünü sağlayacağını söyledi. piller. . devamını oku

Zhelensky, Kiev’in kademeli olarak “özel gemi karşıtı sistemler” kazandığını ve bunun tahıl ihracatını engelleyen Ukrayna’nın Karadeniz limanlarındaki Rus kuşatmasını sona erdirmenin en iyi yolu olacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova’nın Batı’nın uzun menzilli silah tedarikine Ukrayna kuvvetlerini Rus sınırlarından daha da geri iterek karşılık vereceğini söyledi.

Pazar günü, Başkan Vladimir Putin, Batı’nın uzun menzilli füzeler sağlaması halinde Rusya’nın yeni hedefleri vuracağını söyledi. Aynı gün, Rus füzeleri bir aydan uzun bir süre sonra ilk kez Kiev’i vurdu.

Yaklaşık üç aylık bir kapanıştan sonra Mayıs ayında Kiev’deki büyükelçiliğini yeniden açan ABD, Ukrayna’nın başkentindeki diplomatik duruşunun değişmediğini söyledi.

Batılı ülkeler Rusya’nın işgaline eşi görülmemiş yaptırımlar uyguladılar.

Pazartesi günü, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Hazine ve Enerji sekreterleri ve önde gelen savunma ve medya yöneticileri de dahil olmak üzere 61 ABD yetkilisine kişisel yaptırımlar uyguladığını söyledi. Hareketin “ABD yaptırımlarının devam eden genişlemesine” misilleme olduğunu söyledi. devamını oku

(Bu hikaye, başlıktaki bir yazım hatasını düzeltmek için yeniden yazılmıştır)

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters’in raporu; Michael Perry tarafından yazıldı; Himani Sarkar’ı düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.