Rusya, Ukrayna’nın Kırım donanmasına yönelik insansız hava aracı saldırısını engellediğini açıkladı

Rus ordusu, Cumartesi günü Kırım açıklarında bir Karadeniz filosuna yapılan “büyük” drone saldırısından Ukrayna’yı sorumlu tuttu ve gemiye zarar veren saldırıya İngiltere’nin yardım ettiğini söyledi.

Moskova’ya bağlı Kırım’daki Sivastopol, son aylarda birkaç kez hedef alındı ​​ve donanmanın karargahı ve Ukrayna’daki operasyonlar için lojistik merkezi olarak hizmet veriyor.

Rus ordusu, Cumartesi günü erken saatlerde limana düzenlenen bir baskında dokuz hava insansız hava aracını ve yedi deniz uçağını “yok ettiğini” söyledi.

Moskova güçleri, Ukrayna’nın güneyindeki Ochakiv kentinde konuşlu olduklarını söyledikleri İngiliz “uzmanları”, grevi gerçekleştirmek için Kiev’i hazırlayan ve eğiten İngiliz “uzmanları” suçladı.

Moskova, aynı İngiliz biriminin geçen ayki Kuzey Akımı gaz boru hattı patlamasına karıştığını söyledi – Moskova’yı en düşmanca Batı ülkelerinden biri olarak gördüğü İngiltere’den daha da izole etti.

Moskova ordusu, Kırım üssünü hedef alan gemilerin, Ukrayna’dan tahıl ihraç etmek için BM aracılığı ile yapılan bir anlaşmaya dahil olduğunu söyledi.

Rusya son zamanlarda anlaşmayı eleştirdi ve kendi tahıl ihracatının Batı yaptırımlarından etkilendiğini söyledi.

‘Büyük saldırı

Moskova merkezli Sivastopol Valisi Mikhail Rasvosayev, Cumartesi günkü insansız hava aracı saldırısının yarımadanın gördüğü “en büyük” olduğunu söyledi.

Şehrin hizmetlerinin “uyarıda” olduğunu, ancak “kamu altyapısının” zarar görmediğini söyledi.

Olayın görüntülerini sosyal medyada paylaşmamaları için şehir sakinlerine çağrıda bulundu.

“Ukraynalı Nazilerin, şehrimizin savunmasının nasıl yapılandırıldığını anlamak için bu tür bilgilere umutsuzca ihtiyaç duyduğu herkes için açık olmalıdır” dedi.

Şehir yetkilileri, limanın “geçici olarak” teknelere ve yatlara kapatıldığını ve insanlara “panik yapmamalarını” söyledi.

2014 yılında Moskova tarafından ilhak edilen Kırım’a yönelik saldırılar, Kiev’in Moskova’nın aylardır elinde tuttuğu toprakları geri almak için güneyde bir karşı saldırıya geçmesiyle son haftalarda tırmandı.

Kırım’ın kuzeyindeki Kherson’daki Moskova merkezli yetkililer, şehri kaçınılmaz saldırıya hazırlayarak bir kaleye dönüştürme sözü verdiler.

Perşembe günü Rasvosayev, Sivastopol bölgesindeki Balaclava’da bir termik santralin vurulduğunu söyledi.

Sadece küçük bir hasar olduğunu ve can kaybı olmadığını söyledi.

Ekim ayı başlarında, Moskova’nın Kırım’ı Rusya anakarasına bağlayan köprüsü – bizzat Başkan Vladimir Putin tarafından 2018’de açıldı – Putin’in Ukrayna’yı sorumlu tuttuğu bir bomba tarafından hasar gördü.

Limanda konuşlanmış bir Rus filosu da Ağustos ayında insansız hava araçlarıyla saldırıya uğradı.

Rusya’dan Cumartesi günü, Ukrayna ordusunun doğudaki Luhansk ve Donetsk bölgelerinde, Moskova güçlerinin son haftalarda ilerlediği tek bölge olan Pakmut yakınlarında savaştığı yönünde suçlamalar geldi.

Moskova ile savaşan Rus yanlısı ayrılıkçılar, her iki taraftan 50’şer kişinin eve döneceğini söyleyerek Kiev ile yeni bir esir değişimi ilan etti.

Güneyde, AFP gazetecileri, Ruslarla temastan önceki Ukrayna tarafındaki son yerleşim yeri olan Kopsartsy köyünde topçu ateşine tanık oldu.

20 yaşındaki Ukraynalı asker Oleksiy, “Burada işler ters gidebilir. Ama bizden çok kendi taraflarında acı çektiklerini biliyoruz” dedi.

Her iki taraf da, saldırılarının ilk günlerinde Moskova güçlerine düşen bölgesel başkent Kherson için savaşa hazırlanıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.