Rusya, Ukrayna’nın şimdiden acil durum taslağından 82.000 askere sahip olduğunu söyledi | Ukrayna

Rusya Savunma Bakanı, şimdiden 82 bin askerin gönderildiğini söyledi. UkraynaBatı’nın, Kevin’in kötü eğitimli birliklerle yaptığı bir karşı saldırıyı durdurmak için umutsuz bir girişim olarak adlandırdığı şeyi temsil ediyordu.

Sergei Shoigu cumhurbaşkanına söyledi. Vladimir Putin218.000 kişi daha kamplarda eğitim görüyor ve belirtilen rakamlar doğrulanamasa da tartışmalı “kısmi seferberlik” sona erdi.

İkisi arasındaki görüşme Rus devlet televizyonunda yayınlandı ve Shoigu Putin’e şunları söyledi: “300.000 kişiyi belirlediğiniz (topladığınız) görev tamamlandı. Başka bir eylem planlanmamaktadır.

Ukrayna’nın kuzeybatıda Kharkiv yakınlarında bir dizi zafer kazanması, bazı Rusları protesto etmeye sevk etti ve Eylül ayında acil durum taslağı başladı. Diğerleri kaçar Ülke. Arkadaki daha deneyimli birlikleri korumak için cepheye atıldıktan sonra düzinelerce asker öldürüldü.

İngiltere Savunma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın sekiz aylık zorlu savaşın ardından mevcut kazanımlarını pekiştirmek istediğini söyledi.

Ancak kritik analize rağmen, sonbahar kışa dönerken, Rusya’nın askere almanın Ukrayna’nın ülkenin doğusunda ve güneyinde ilerlemesini yavaşlattığına dair işaretler var.

Doğu Luhansk bölgesinin Ukrayna valisi Serhii Haidai bir televizyon röportajında, “Ukrayna birliklerinin ilerleyişi istediğimiz kadar hızlı gitmiyor” çünkü Rusya’nın toparlanıp rezervlerini kazabildiğini söyledi.

Haidai, binlerce askerin Pakmut gibi yerlerde konuşlandırıldığını ve burada kazıklanan Ukraynalılara karşı savaşa atıldıktan sonra hızla öldürüldüklerini veya yaralandıklarını söyledi. Vali, “Seferber edilen personelin ortalama ‘istif ömrü’ yaklaşık iki haftadır” diye ekledi.

Ukrayna’nın memurları Cuma günü yaptığı açıklamada, Kherson’u desteklemek için Dnipro Nehri’ne 1000 Rus askerinin gönderildiğini ve Kremlin’in bir tür savaşmadan şehirden vazgeçmek istemediğini kanıtladı. Askerler, savaştan ayrılan sakinlerin evlerine yerleştirilecek.

Bir hafta önce, Rusya şehri kaybetmekten korktu ve komutanlarını nehrin doğu kıyısına taşıdı. vatandaşların tahliyesiUkrayna’nın söylediği bir tatbikat, zorunlu sınır dışı etmek anlamına geliyor.

Ukrayna, Ekim ayı başlarında Herson yakınlarındaki bir dizi köyü geri aldı, ancak Savunma Bakanı Oleksii Reznikov bu hafta başlarında sonbahar yağmurlarının “bizi biraz yavaşlattığı” ve ilerlemenin kademeli olduğu konusunda uyardı.

Yerel halk, Ukrayna’nın Mykolayiv şehri ile Kherson arasındaki arazinin, düz arazinin bazıları boşaltılan ancak her ikisinde de kolayca güçlendirilen büyük sulama kanalları tarafından kesildiğinden özellikle zor olduğunu söylüyor.

Batılı askeri uzmanlar, şiddetli yağmurun zemini tıkaması ve zırhlı araçların yollarda manevra yapmasını zorlaştırması nedeniyle Kasım ayında çatışmalarda bir yavaşlama olacağını uzun zamandır tahmin ediyorlardı. Savaş, yerin donduğu kışın derinliğine kadar devam etmeyecekti.

Rus tarafından atanan Kherson valisi bu haftanın başlarında, 18. yüzyıl hükümdarı Büyük Katerina’nın birinci bakanı ve sevgilisi Prens Grigory Potemkin’in mezarı ve kalıntılarının Kherson’daki bir katedralden alındığını ve işgal altındaki toprakların derinliklerine taşındığını söyledi.

Rus devlet haber ajansına göre Volodymyr Zalto, Dinyeper Nehri’nin doğusunda, “Sakin Ekselansları Prens Potemkin’in kalıntılarını St. Catherine Kilisesi’nden sol kıyıya taşıdık.” Dedi.

Başka bir Rus yetkili, Kherson’daki sivillerin tahliyesinin tamamlandığını söyledi. Moskova tarafından atanan Kırım başkanı Sergei Aksyonov Perşembe günü bölgeyi ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, “Dinyeper’ın sol yakasını Rusya’daki güvenli bölgelere bırakan sakinleri organize etme çalışmaları tamamlandı.” dedi.

Ukrayna hava kuvvetleri, Rusya’nın bu sayının 2400’ünü Tahran’dan satın aldığına inanmasına rağmen, şimdiye kadar 300’den fazla İranlı Shahed-136 ‘kamikaze’ uçağını düşürdüğünü söyledi.

Ekim ayında Rusya, Ukrayna’nın elektrik santrallerini ve enerji şebekesini hedef almak için tespit edilmesi zor insansız hava araçları kullandı. Güç kaynağını kesintiye uğratmayı amaçlayan elektrik kesintileri artık ülkenin birçok büyük şehrinde olağan hale geldi.

Kiev Belediye Başkanı Vitaly Klitschko, kentin elektrik şebekesinin “acil durum modunda” çalıştığını, çünkü elektrik kaynaklarının savaş öncesi seviyelere göre yarıya düştüğünü söyledi. Dört saat karartma Başkent ve çevresinde anons yapıldı.

Kharkiv bölgesi valisi Oleg Syniehubov, bir telgrafta, Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan bölgesel başkent de dahil olmak üzere günlük bir saatlik elektrik kesintilerinin Pazartesi günü başlayacağını duyurdu.

Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisi, son Rus saldırılarında en az dört sivilin öldürüldüğünü ve 10 kişinin de yaralandığını, ağır bombardımanın güneydeki Nikopol kenti yakınlarındaki düzinelerce konut binasına ve elektrik hatlarına zarar verdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.