Rusya ve Ukrayna’daki savaş hakkında son haberler

SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk, SpaceX’in artık Ukrayna’da bağışlanan Starlink İnternet terminallerine fon sağlamayacağını doğruladı.

SpaceX’in Pentagon’dan alınan belgelere atıfta bulunarak terminaller için fon çektiğine dair bir CNN raporunu takip ediyor. Rapora göre şirket, ABD hükümetinden terminaller yerine ödeme yapmasını istiyor.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’daki çekincecilerin seferberliğinin iki hafta içinde sona ereceğini söyledi. Ukrayna’ya yönelik yeni büyük saldırılara gerek olmadığını da sözlerine ekledi.

Bu arada, Ukrayna kuvvetleri Rus işgali altındaki ve yasadışı olarak ilhak edilen topraklarda konuşlanmaya devam ederken, Rus destekli yetkililer güney Kherson bölgesindeki sivilleri tahliye etmeye çağırıyor.

Tahliye edilenler bugün Rusya’ya gelmeye başlıyor. Ukraynalı yetkililer, Rus yetkililerin sınır dışı etmediklerini, bunun yerine Ukraynalıları “zorla sınır dışı ettiklerini” söylüyorlar. CNBC, her iki tarafın da iddialarını doğrulayamadı.

Çeşitli hak grupları ve Ukraynalı ve Batılı yetkililer, çocuklar da dahil olmak üzere Ukrayna vatandaşlarının Rusya’ya zorla sınır dışı edilmesini bir savaş suçu olarak suçladı. Moskova, insanların Rusya’ya kendi özgür iradeleriyle geldiklerinde ısrar ediyor.

Kiev, bu ay 75’i Kherson’da olmak üzere 600 yerleşim yerini Rus işgalinden kurtardığını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.