Rusya ve Ukrayna’daki savaş hakkında son haberler

Ukrayna’nın başkenti Kiev, yerel yetkililerin şehrin İran yapımı “Shahad” insansız hava araçları tarafından vurulduğunu bildirmesinin ardından Çarşamba günü patlamalar ve hava saldırısı sirenleriyle uyandı.

Kiev Bölgesel Askeri İdaresi başkanı Oleksii Kuleba, bölge sakinlerini hava alarmının devam ettiği ve sivillerin sığınması gerektiği konusunda uyardı. Rüzgar uyarısı devam ediyor. Tehlike devam ediyor. Sığınaklarda kalın” dedi.

İHA saldırılarında hangi yapıların hedef alındığı netlik kazanmazken Kuleba, “Rusya’nın enerji terörü devam ediyor” dedi.

Siviller, 13 Aralık 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ortasında, Kiev’in merkezindeki bir hava saldırısı uyarısı sırasında bir metro istasyonuna sığınıyor.

Dimitar Dilkoff | AFP | İyi resimler

Öte yandan Belarus’ta Salı günü başlayan ani askeri tatbikatlar, Ukrayna’da çatışmaların tırmanmasıyla ilgili endişeleri alevlendirdi, ancak Ukrayna silahlı kuvvetleri henüz Beyaz Rusya-Ukrayna sınırında “düşman saldırı grupları” görmediklerini söylediler.

NBC News’e göre Ukraynalı ve Polonyalı askeri yetkililer, Belarus’taki birliklerin savaşa hazır olup olmadığını test ettikten sonra “Ukrayna-Belarus sınırındaki güvenlik durumunu” tartıştılar ve önümüzdeki günlerde ortak operasyonları koordine etme konusunda anlaştılar.

Beyaz Rusya, kuzeyde Ukrayna ve doğuda Polonya ile sınır komşusudur. Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko defalarca ülkesinin savaşa katılmayacağını söylerken, Belarus Rusya’nın bir müttefiki ve kendi topraklarından Ukrayna’ya yönelik saldırılara izin verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.