Rusya ve Ukrayna’daki savaş hakkında son haberler

Pazartesi günü üst düzey ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler yetkilileri, Rusya’nın başkent Kiev de dahil olmak üzere Ukrayna’nın büyük şehirlerindeki sivil bölgelere koordineli füze saldırılarında şok ve korku dile getirdi.

Başkan Joe Biden, saldırıların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı savaşının “mutlak vahşetini bir kez daha vurguladığını” söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, bir sözcü aracılığıyla savaşın ciddiyetini temsil ettiklerini söyleyerek saldırılar karşısında “şok oldu”.

Saldırıda ölenlerin sayısı hala net değil, ancak Ukrayna devlet acil servisleri en az 11 kişinin öldüğünü ve 89 kişinin yaralandığını söyledi.

İnsan kayıplarına ek olarak, grevler Ukrayna enerji şebekesinin önemli kısımlarına zarar verdi ve ülkenin enerji bakanlığını Salı gününden itibaren AB’ye elektrik ihracatını durdurmaya karar verdi.

Bakanlık internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Bugünkü füze saldırıları termik üretim ve elektrik santrallerini vurdu ve Ukrayna’yı kendi enerji sistemini istikrara kavuşturmak için 11 Ekim 2022’den itibaren elektrik ihracatını askıya almaya zorladı” dedi.

Rusya’nın füze saldırıları, Moskova’nın 2014 yılında yasadışı bir şekilde ilhak ettiği Rusya’nın Kırım yarımadasına olan tek köprüsü olan Rusya’nın Kerç Köprüsü’nün bir bölümünü bir patlamanın tahrip etmesinden iki gün sonra geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna şehirlerine yönelik saldırıların emrini verdiğini doğruladı. Köprü saldırısına yanıt olarak, Rusya’yı uzun menzilli füzelerle tehdit eden herhangi bir eyleme “sert yanıt” sözü verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.