Rusya ve Ukrayna’daki Savaşla İlgili Son Haberler

Rusya, kısmi petrol ambargosu nedeniyle AB’ye geri döndü, başka ithalatçılar bulacağını söyledi

Macaristan’ın muhalefetinin ardından AB kısmi ambargosu, boru hattı ithalatını muaf tuttu ve deniz yoluyla getirilen Rus petrolünü içeriyordu.

Atilla Gispenetech | AP | Getty Resimleri

AB’nin kısmi ambargo uygulama kararının ardından Rusya, petrolü için başka ithalatçıların bulunmasını tavsiye etti.

Rusya Büyükelçisi Mihail Ulyanov Twitter’da, “Dün haklı olarak söylediği gibi, #Rusya başka ithalatçılar bulacaktır.” dedi. Onun yorumları Avrupa Komisyonu başkanı Ursula van der Leyen’e atıfta bulunuyor.

“Dün yaptığı açıklamayla şimdi çelişmesi dikkat çekici. Çok hızlı bir ruh hali değişimi #AB’nin iyi durumda olmadığını gösteriyor” diye ekledi.

AB’den Van der Leyen, kampın Kremlin’e karşı altıncı tur ekonomik faaliyetlerinin bu yılın sonuna kadar Rusya’nın petrol ithalatının %90’ını fiilen keseceğini söyledi. AB’nin yakında boru hattı petrol sorununun kalan %10’una geri döneceğini de sözlerine ekledi.

Hikayenin tamamını buradan okuyun.

– Sam Meredith

Rus kuvvetleri, Siverodonetsk’in üçte birini kontrol ettiklerini söylüyor

Ukrayna ve Rus birlikleri arasındaki şiddetli bir savaş sırasında 30 Mayıs 2022’de Sverdlovsk şehrinde duman yükseliyor.

Aris Makinaları | AP | Getty Resimleri

Rus güçleri, Siverodonetsk şehrinin üçte birini ele geçirdiklerini iddia ederek Ukrayna’nın Donbass bölgesine saldırmaya devam ediyor.

Donbass, Kremlin için önemli bir stratejik, siyasi ve ekonomik hedef olan iki doğu Ukrayna bölgesi olan Luhansk ve Donetsk’e atıfta bulunuyor.

Rusya destekli Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin başkanı Leonid Paseknik, “Şehrin üçte birinin zaten kontrolümüz altında olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Söz konusu Toss, Rus devlet medya şirketi.

Pasechnik, Rus kuvvetlerinin doğudaki ana şehirde beklendiği kadar hızlı ilerlemediğini ve şu anda kentsel alanda çatışmaların devam ettiğini itiraf etti.

– Sam Meredith

Zelenskyy, savaşta 32 medya çalışanının öldüğünü söyledi

Bir gazeteci, Ukrayna’da Rus füze saldırısının neden olduğu bir hendekten tırmanıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Jelensky, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana 32 gazetecinin öldürüldüğünü söyledi.

Alex Chan / Kanepe Resimleri | Işık roketi | Getty Resimleri

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Jelensky, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana 32 medya çalışanının öldürüldüğünü söyledi.

Bunların arasında Fransız gazeteci BFM TV, kurban olan Frédéric Leclerc-Imhoff da vardı. Zırhlı bir egzoz aracında sürerken boyun yaralanması Sky News, bombardımanın Rus güçleri tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi.

Zhelensky gece konuşmasında, “Bir ay önce bu televizyon kanalına bir röportaj verdim” dedi. “Bu, tam ölçekli savaş sırasında Fransız medyasıyla ilk röportajım.”

Zhelensky, “Frederick’in meslektaşlarına ve ailesine en derin taziyelerimi sunuyorum” dedi.

– Chelsea Ong

Petrol fiyatları, Avrupa Birliği’nin Rus ham petrolünü %90 oranında yasaklamayı kabul etmesinin ardından yükseldi.

Asya ham petrol fiyatları birkaç saat sonra yükseldi AB liderleri, 2022’nin sonuna kadar Rus petrolünün yüzde 90’ını yasaklamayı kabul etti.

Avrupa Konseyi başkanı Charles Michael, hareketin Rusya’nın petrol ithalatının %75’ini hemen etkileyeceğini söyledi.

Ambargo, AB’nin Ukrayna’yı işgalinden bu yana Rusya’ya uyguladığı altıncı ambargonun bir parçası.

“Avrupa Konseyi, Rusya’ya yönelik Altıncı ambargonun, boru hattı dağıtımından geçici bir muafiyetle Rusya’dan üye ülkelere tedarik edilen ham petrol ve petrol ürünlerini kapsayacağı konusunda hemfikirdir.” 31 Mayıs’tan itibaren rapor edildi Avrupa Konseyi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula van der Leyen bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, geçici muafiyetin kalan sınırsız Rus petrolünü içerdiğini söyledi.

– Weisen Don

Lisanslı Rus milyoner, kendi İngiliz futbol takımının satışını tamamladı

19 yaşındaki İngiliz futbol takımı, Vladimir Putin ile bağlantılı Rus-İsrailli bir milyardere satıldı.

Boehly’nin Connecticut milyarderinin başarılı Chelsea’sini satın almasının dikkatini dağıtacak herhangi bir şeyle yüzleşmeyi reddetmesi.

Norfoto | Norfoto | Getty Resimleri

Los Angeles Dodgers, ortak sahibi Todd Bohley tarafından yönetilen bir konsorsiyumdur. Chelsea futbol takımını satın aldı 4,25 milyar (5,38 milyar dolar) değerindeki anlaşma, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Putin ile ilişkiler konusunda İngiliz hükümeti tarafından onaylanan milyarder Roman Abramovich tarafından imzalandı.

Chelsea’nin sahibi Roman Abramovich, 16 Nisan 2016’da Londra, İngiltere’de Stamford Bridge’de Chelsea ile Manchester City arasında oynanan Barclays Premier League maçı sırasında tribünden izliyor.

Paul Gilham | Getty Resimleri

Abramovich, İngiliz hükümetinin adını onaylı Rus oligarklar listesine eklemesinden birkaç gün önce, işgalden bir hafta sonra, 2 Mart’ta Chelsea’yi sattı. Diğer koşulların yanı sıra yaptırımlar, Chelsea’nin yeni oyuncularla sözleşme imzalamasını veya yeni sözleşmeler imzalamasını engelledi.

Ekip şu anda yeni sahiplik içinde olduğundan, bu kısıtlamalar kaldırılacaktır.

-John Roseware

CNBC’nin önceki canlı yayınını buradan okuyun:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.