Rusya’nın BM Büyükelçisi Boris Bondarev, Putin’in Ukrayna’daki savaşı nedeniyle istifa etti.

Makale eylemleri yüklendiğinde yer tutucu

Rusya’nın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler büyükelçisi, Ukrayna’daki savaş nedeniyle istifa etti, Rus hükümeti savaşı alenen kınadı ve ülkesinden “çok utanmadığını” yazdı.

Cenevre’deki meslektaşlarına bir mektupta Kendi adına bir LinkedIn hesabında yayınlandı Ayrıca Facebook’ta, Rusya Federasyonu’nun Birleşmiş Milletler Daimi Misyonu danışmanı Boris Bondarev Pazartesi günü kamu hizmetinden ayrıldığını söyledi.

“Diplomatik kariyerimde yirmi yıl boyunca dış politikamızda farklı dönemeçler ve dönüşler gördüm, ancak bu yıl 24 Şubat’ta ülkemden utanmıyorum” diye yazdı ve işgalin başladığı tarihe dikkat çekti.

“Putin’in Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşı gerçekten de sadece tüm Batı dünyasına ve Ukrayna halkına karşı değil, aynı zamanda cesur bir Z-geçiş mektubu ile Rusya halkına karşı belki de en iğrenç suçtur. Tüm umutlar ve fırsatlar. Ülkemizde müreffeh özgür bir toplum için.”

Sert mektup, savaşın en yüksek eleştirilerinden biri – ve mimarları – Rus hükümetinden gelmelidir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mart ayında Rus halkının “gerçek vatanseverleri saf olmayanlardan ve hainlerden” ayırt edebileceğini söyleyerek farklılıklara müsamaha gösterilmeyeceğini açıkça belirtti.

Putin’in sürdürülebilir kalkınma özel elçisi Anatoly Subais, Mart ayında Rusya’dan ayrıldı, ancak ayrılma nedenleri hakkında kamuoyuna açıklama yapmadı.

Rus yetkililer konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak savaşı eleştirenler cezalandırılabilir Bunu suç yapan yasalar Putin’in Rus ordusu hakkında “yanlış bilgi” yaymak için en sevdiği kelime, savaşı “özel operasyon” değil, savaş olarak adlandırıyor.

Associated Press’in Pazartesi günü telefonla görüştüğü Bondarev, istifasını Büyükelçi Janet Kadilov’a yazdığı bir mektupta teslim ettiğini doğruladı. Andhra’ya Cenevre’den ayrılmak gibi bir planı olmadığını söyledi.

Bondarev, doğrudan Rusya’nın yönetici sınıfını hedef aldı. “Bu savaşı düşünenler tek bir şey istiyorlar – sonsuza dek iktidarda olmak, lüks ve zevksiz şatolarda yaşamak, tonaj ve tüm Rus donanmasına benzer teknelerde yelken açmak ve sınırsız güç ve mutlak cezanın tadını çıkarmak” diye yazdı. .

Mektup, “Bunu başarmak için herhangi bir sayıda hayatı feda etmeye hazırlar” diye devam etti. Binlerce Rus ve Ukraynalı bunun için öldü” dedi.

A Çevrimiçi Dizin Cenevre’deki Birleşmiş Milletler, Bondare’yi Rusya Federasyonu’nun çalışmaları konusunda danışman olarak listeledi. LinkedIn’in profili, silah kontrolü, silahsızlanma ve silahların yayılmasını önleme konusunda uzmanlaştığını ve 2019’dan itibaren şu anki rolünde olacağını belirtiyor.

Mektubunun son bölümünün, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un nerede ve kiminle çalıştığı da dahil olmak üzere, Rus diplomasisinin yozlaşmasının bir örneği olduğuna dikkat çekiyor.

Lavrov, “Profesyonel ve eğitimli bir entelektüelden, meslektaşlarımın çoğu çok değerliydi, sürekli çelişkili açıklamalar yayınladı ve dünyayı (yani Rusya’yı) nükleer silahlarla tehdit eden kişi haline geldi!”

Bugünkü bakanlık “diplomasi” ile ilgili değil, “savaş histerisi, yalanlar ve nefret” ile ilgili.

Ponterre’nin kamuoyu önünde istifası, diğer Rus yetkilileri de davayı takip etmeye çağırdı.

Cenevre merkezli STK INS Watchdog’un genel müdürü Said Hill Neuer. “Şimdi, diğer tüm Rus büyükelçilerini Birleşmiş Milletler’e – ve dünyadaki – ahlaki örneğini takip etmeye ve istifa etmeye çağırıyoruz.”

Hermitage Capital’in kurucusu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önemli bir eleştirmeni olan Bill Broder, “Bu, bir Rus büyükelçiliği yetkilisinden gelen inanılmaz bir mektup.

“Batı tarafından yumuşak bir muamele görme şansı varsa, tüm Rus yetkililerinin ve oligarşinin kullanması gereken dil budur.”

Pondare’nin mektubu bakanlığa bir veda ve onun tehlikeli pozisyonuna bir müdahale ile kapatıldı.

“Bakanlık benim evim ve ailem oldu. Ama artık bu kanlı, zeki ve son derece gereksiz aşağılamanın içinde yer alamıyorum” diye yazdı, “İşler hoş geldiniz…”

Rapora Londra’dan Annabelle Timcid ve Riga’dan Robin Dixon katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.