Şarkıcı ve oyuncu Olivia Newton-John, 73 yaşında hayatını kaybetti.

Kocası John Easterling yaptığı açıklamada, “Kadın Olivia Newton-John bu sabah Güney Kaliforniya’daki çiftliğinde ailesi ve arkadaşlarıyla çevrili olarak vefat etti. Herkesin bu zor zamanda ailenin mahremiyetine saygı duymasını istiyoruz” dedi. Şarkıcının doğrulanmış Instagram hesabında. “Olivia, 30 yılı aşkın süredir meme kanseriyle olan yolculuğunu paylaşarak başarı ve umudun bir simgesi olmuştur.”

Şarkıcı açıkladı Eylül 2018 Omurgasının tabanında kanser tedavisi görüyordu. Bu, 90’ların başında ve 2017’de meme kanserinden sonra üçüncü kanser teşhisi.

Bir dizi country ve soft rock hitleri sayesinde Newton-John, 1970’lerin sonlarında zaten popüler bir şarkıcıydı. Ancak 1978’de tüm zamanların en popüler film müzikallerinden biri olan “Grease”de John Travolta’yla birlikte rol alması onu yeni bir seviyeye taşıdı.

Oyunculuk deneyimi çok az olmasına rağmen (çekimler sırasında 29 yaşındaydı), Newton-John, Güney Kaliforniya’daki bir lisede Travolta’nın alfa yağcısı Danny’ye aşık olan tatlı huylu Avustralyalı bir transfer öğrencisi olan Sandy olarak ölümsüz bir performans sergiledi. 1950’ler.

Ekrandaki kimyaları, birbirlerinin kalbini kazanmak için son sahnede dublörlük yapan – yıpranmış giysilerini topuklu, deri, spandeks ve sigara için terk eden – uyumsuz muhabbet kuşları olarak filme demir attı ve birçok hayranı filmi tekrar ziyaret etmeye teşvik etti.

“Bir filmin neredeyse 40 yıl süreceğini ve hala popüler olacağını ve insanların her zaman onun hakkında benimle konuşacağını ve seveceğini kimsenin hayal edebileceğini sanmıyorum.” Newton-John 2017’de CNN’e söyledi. “Bu o filmlerden biri. Bunun bir parçası olduğum için çok şanslıyım. Pek çok insana neşe getirdi.”

Newton-John, filmin en büyük hitlerinden üçünde seslendirdi: Travolta ile “You’re the One That I Want” ve “Summer Nights” düetleri ve büyüleyici single’ı “Umutsuzca Size Adandı”.

1948’de İngiltere’nin Cambridge kentinde doğan Newton-John, beş yaşında ailesiyle birlikte Avustralya’nın Melbourne kentine taşındı. Bir TV programında yetenek yarışmasını kazandıktan sonra “Şarkı söyle, söyle, söyle” Bir genç olarak kızlardan oluşan bir grup kurdu. Avustralya’da haftalık pop müzik programlarında görünmeye başladı.

Newton-John ilk single’ını 1966’da İngiltere’de kaydetti ve bazı uluslararası başarılar elde etti, ancak 1973’te “Let Me Be There”in hem yetişkin çağdaş hem de ülke listelerinde ilk 10’a girdiği zamana kadar Amerikan izleyicileri tarafından büyük ölçüde bilinmiyordu. Grafikler.

Bunu “Seni Dürüstçe Seviyorum”, “Nasıl Hiç Yumuşak Olmadın” ve “Lütfen Bay Lütfen” dahil olmak üzere 1 Numaralı Kolay Dinleme hitleri izledi.

Ardından, 1978’in en çok hasılat yapan filmi ve kalıcı bir kültürel fenomen haline gelen “Grease” geldi.

Film, Newton-John’a sert görünüşünü değiştirme fırsatı verdi. Şarkıcı, bir sonraki albümü “Totally Hot”un kapağında siyah deri giyerken, şarkılarında daha keskin, çağdaş bir pop sesi vardı.

Onun şarkı başarısı

1981’de “Yatay olmaktan başka konuşulacak bir şey yok” gibi düşündürücü sözlere sahip bir dans numarası olan “Physical” ile yeni, karizmatik kişiliğini bir adım öteye taşıdı. Birkaç radyo istasyonu tarafından yasaklandı, Billboard Hot 100’de 10 hafta geçirerek en büyük hiti oldu.

Olivia Newton-John, 1974'te BBC TV'deki

Ayrıca, Hollywood efsanesi Gene Kelly’nin karşısında oynadığı son ekran rolünde müzikal fantezi “Xanadu” da dahil olmak üzere birçok büyük bütçeli filmde rol aldı. Film bombalandı, ancak film müziği iyi sattı ve “Magic” 1 numara oldu.

1983’te “Two of a Kind” adlı romantik bir komedi-fantezi için tekrar Travolta ile bir araya geldi, ancak “Grease” kıvılcımlarını geri alamadı.

Newton-John, dört Grammy Ödülü kazandı ve uzun bir kariyer boyunca 100 milyondan fazla albüm sattı.

CNN’e verdiği demeçte, “Müzikte birçok hayatım oldu. Başladığımda ülkem vardı ve sonra pop’a geçtim” dedi. “‘Xanadu’ ve ‘Grease’ gibi pek çok şarkım vardı. Aralarından seçim yapabileceğim bu kadar büyük bir repertuarım olduğu için çok minnettarım.”

üzüntünün üstesinden gelmek

Ancak Newton-John’un sıkıntıları ve üzüntüleri vardı. Göğüs kanseri teşhisi onu birkaç turu ertelemeye ve iptal etmeye zorladı.

2005 yılında Newton-John’un o zamanki erkek arkadaşı, Patrick McDermott, California kıyılarında balık tutarken denizde kayboldu. Asla bulunamadı – şarkıcıyı yıllarca rahatsız eden çözülmemiş bir gizem.

2006’da CNN’den Larry King’e “Birlikte yaşamak çok zor” dedi. “Muhtemelen yaşadığım en zor şey ve çok şey yaşadım.” Kariyer profili sonraki yıllarda solmuş olsa da, Newton-John kayıt yapmayı ve performans göstermeyi asla bırakmadı. Öne çıkan özellikleri arasında Flamingo Las Vegas’ta uzun süredir devam eden “Summer Nights” misafirhanesi “Glee” ve kızı Khloe ile birlikte kaydedilen hit dans kulübü “You Have to Believe” yer alıyor.

2017’de CNN’e “Şarkı söylemeyi seviyorum ve nasıl yapacağımı biliyorum” dedi. “Bunu 15 yaşımdan beri yapıyorum, bu benim hayatım. Hala yapabildiğim için çok minnettarım. İnsanlar hala beni görmeye geliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.