Satıcılar Red Hot Market’i kaybedebileceklerinden endişelendikçe ev listeleri fırladı

Washington DC’de bir evin önü satılık olarak işaretlendi.

Stephanie Reynolds | AP | Getty Resimleri

Daha yüksek ipotek oranları, ev satışlarında ani bir düşüşe neden oldu ve şimdi satıcılar çarpıcı bir şekilde soğumak için çok sıcak piyasaya akın ediyor.

Realtor.com’a göre, satılık konut arzı geçen hafta bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 arttı. Bu, şirketin 2017’de metriği izlemeye başladığından beri kaydettiği en büyük yıllık kâr.

emlak komisyonculuğu kırmızı yüzgeçli 15 Mayıs’ta sona eren dört haftada, yeni listelerin hızı neredeyse iki katına çıktı Tıpkı bir yıl önce aynı dönemde yaptıkları gibi.

Redfin baş ekonomisti Daryl Forever, “Yükselen ipotek oranları konut piyasasını dönüştürdü ve ev satıcıları talep daha da zayıflamadan önce bir alıcı bulmak için acele ediyor” dedi.

Satıcılar, pazarın yumuşadığını açıkça görüyor. Mevcut evlerle imzalanan sözleşmelerin ölçüsü olan olağanüstü konut satışları, Mart’tan Nisan’a neredeyse %4 düştü. Ulusal Emlak Birliği’ne göre, Nisan 2021’den bu yana yüzde 9’un biraz üzerinde düştü. Bu kod, kapanışları değil, mevcut evlerde imzalanan sözleşmeleri ölçer, bu nedenle alıcıların daha yüksek ipotek oranlarına nasıl tepki verdiğini gösteren en doğru gösterge olabilir. Bu, satışların art arda altıncı ayı ve yaklaşık on yıldaki en yavaş hızı işaret ediyor.

İmzalanan sözleşmelerle ölçülen yeni inşa edilen evlerin Nisan ayı satışları, Nisan ayına göre beklenenden %16 daha fazla düştü. ABD nüfus sayımına göre.

Satışlar, ipotek oranlarının yılın başından bu yana keskin bir şekilde artması ve Nisan ayında ve Mayıs başında büyük kazançlar elde etmesiyle yavaşladı. 30 yıllık sabit ipotek için ortalama oran %3’e yakın başladı ve şimdi %5’in üzerinde.

Los Angeles bölgesinde Redfin ile bir emlak komisyoncusu olan Lindsey Godz, “Çoğu evde 10 ila 15 anlaşmamız var” dedi. “Şimdi bir evde iki ila altı teklif görüyorum, güzel bir ev.”

Godz, evlerini satmak için Alexandra Stalker ve kocasıyla birlikte çalıştı. Hissedarlar zaten Red Hot konut piyasasının aniden soğumasından endişe ediyorlardı.

“Bu konuyu çok konuştuk, burada bir hata mı yapıyoruz? Tekneyi görmedik mi? Önümüzdeki üç ay içinde her şey alt üst olacak. Bu yılın başlarında evimizi satmadığımız için kendimizi mi tekmeleyeceğiz? ” Dedi Alexandra Stalker.

Salgının ilk iki yılında konut fiyatları istikrarlı bir şekilde artmasına rağmen, düşen ipotek oranları bu artışları büyük ölçüde telafi etti.

Örneğin: Mayıs 2019’da 20.000 $ peşinat ve 30 yıllık sabit vadeli ipotek olan bir ev alıcısı, ortalama %4.33 faiz oranı alacaktır. Anapara ve faiz için aylık ücret 1,192 $ olacaktır. 2020’de aynı ev %5 daha yüksekti ancak ipotek oranları %3.41’e düştü, bu yüzden aylık ücret aslında 1.119 dolara düştü.

2021’de aylık ücret sadece 100 dolar civarında olacak. Bu ay fiyatlar %21 daha yükseldi, ipotek oranları yaklaşık %5.5 arttı ve aylık ücret 1.991 $ oldu – 2019’dakinden neredeyse 800 $ daha yüksek.

Altı ay önce ev satıcıları sürücü koltuğundayken, şimdi alıcılardan daha az rekabet görüyorlar. Ev seyahati ve diğer ev satın alma hizmetlerine olan talebi ölçen Redfin’in Talep Endeksi, 15 Mayıs’ta sona eren haftada yıllık %8 düştü. Bu, salgının çoğu ev satın alma operasyonunu durdurduğu Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüş.

Godz, “Haziran’da satış yapacak olan satıcılarla tanıştım ve Şubat ayındaki konuşma Haziran’da olandan çok farklı çünkü piyasa tamamen değişti” dedi.

Stalkerlar evlerini listelediklerinde çok sevinirler. California’dan taşınırlar ve Washington eyaletinde bir ev inşa ederler.

Alexandra Stalker, “Şaka yaparak buradan doğru zamanda çıkabileceğimizi söylüyoruz,” dedi. “Artık beklemek istemiyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.