SEC, Kim Kardashian’ın Kripto Reklamı İçin 1,26 Milyon Dolar Para Cezası Ödediğini Söyledi

WASHINGTON, 3 Ekim (Reuters) – Kim Kardashian iştah kesici lolipoplardan kavun aromalı likörlere ve tuvalet kağıdına kadar her şeyi tanıttı, ancak kripto para birimlerinin karanlık dünyasına girmesi onu sıcak suya soktu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, realite TV yıldızı ve etkileyicinin kripto menkul kıymetlerini yasadışı olarak tartışmak ve 1,26 milyon dolar para cezası ve ücret ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

SEC, Instagram’da 330 milyon takipçisi ve Twitter’da 73,7 milyon takipçisi olan Kardashian’ın, kripto şirketi EthereumMax tarafından kendisine EMAX tokenleri hakkında bir Instagram gönderisi yayınlaması için 250.000 dolar ödendiğini açıklamadı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Kasım 2017’de SEC, ABD kurallarının kripto jetonlarını onayladıklarında açıklamalarını gerektirdiği büyüyen dijital varlık alanına girmek isteyen ünlüleri uyardı.

O zamandan beri, aksiyon filmi yıldızı Steven Seagal, müzik yapımcısı “DJ Khaled” ve boksör Floyd Mayweather Jr. dahil olmak üzere bir avuç ünlünün peşinden gitti, ancak en çok Kardashian öne çıkıyor. devamını oku

Gönderisi, potansiyel yatırımcılara EMAX jetonlarını satın alma talimatları sağlayan EthereumMax web sitesine bir bağlantı içeriyordu. “Arkadaşlarımın EthereumMax Token hakkında söylediklerini paylaşıyorum!” Gönderiyi okuyun.

SEC Başkanı Gary Gensler Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD yasalarına göre belirli bir hisse senedi veya kripto güvenliği hakkında konuşan kişilerin yalnızca kendilerine ödeme yapıldığını değil, aynı zamanda bu ödemelerin miktarını, kaynağını ve niteliğini de açıklamaları gerektiğini söyledi.

Gensler, CNBC’ye verdiği bir röportajda, “Gerçekten yatırım yapan halkı korumakla ilgiliydi – biri bu hisse senedi hakkında, ister ünlü, ister etkileyici ya da bunun gibi bir şey hakkında konuştuğunda, her şeyin merkezinde bu var” dedi.

Gensler, “Bayan Kardashian’ın işbirliğini ve devam eden işbirliğini takdir etmek istiyorum. Bunu çok takdir ediyoruz” dedi.

Kardashian, SEC’in bulgularını kabul etmeden veya reddetmeden ücreti ödemeyi kabul etti. Avukatı Michael Rhodes, Kardashian’ın davayı çözmekten mutlu olduğunu söyledi.

Rhodes yaptığı açıklamada, “Uzun süreli davalardan kaçınmak için bu konuyu geride bırakmak istedi. SEC ile yaptığı anlaşma, çeşitli iş arayışlarında ilerleyebilmesi için bunu yapmasına izin veriyor.” Dedi.

Devam eden bir dava

Kardashian, ünlülerin EMAX’ı tanıtmasının ardından yatırımcıların zarara uğradıklarını iddia etmesi üzerine Ocak ayında açılan bir davada boksör Mayweather ve eski basketbol yıldızı Paul Pierce ile birlikte isimlendirildi. devamını oku

CoinMarketCap.com web sitesinin bildirdiğine göre, EMAX tokenleri, Kardashian’ın onları 225 milyon Instagram takipçisine gönderdiği 13 Haziran 2021’den bu yana yaklaşık %98 düştü.

Geçen ay Kardashian, tüketici ve medya işletmelerine yatırım yapmaya odaklanan yeni bir özel sermaye şirketi kurarak finans dünyasındaki ayak izini genişletti.

Kripto para piyasalarını düzenlemek, artan resesyon korkuları, artan faiz oranları ve jeopolitik kargaşa nedeniyle dijital varlıkların fiyatları keskin dalgalanmalar yaşadığından, bu yıl SEC başkanının gündeminde üst sıralarda yer alıyor. Devamını oku Devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Washington’da Doina Chiaku, Bengaluru’da Manya Saini; New York’ta John McCrank tarafından ek raporlama; Düzenleme Louise Heavens, Alexander Smith ve Aurora Ellis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.