Seçmen Dolandırıcılığının Avında, Cumhuriyetçi Kapı Tokmakları Sakinleri Tehdit Ediyor: Yetkililer

3 Kasım (Reuters) – Eylül ayında Kaliforniya’nın Shasta İlçesindeki kanvasçılar, yansıtıcı turuncu yelekler ve “Seçmen Görev Gücü” yazan resmi görünümlü rozetler giydiler. Dört sakin, kendilerini yanlış bir şekilde hükümet yetkilisi olarak tanımladı.

Ancak kapı tokmakları, büyük bir seçim öncesinde kampanyacıların tipik işi olan bir adayı nerede oylayacaklarını veya terfi ettireceklerini açıklamazlar.

Bunun yerine, ilçenin baş seçim görevlisine göre, sakinleri oy kullanma tarihleri ​​ve evlerinde yaşayanlar hakkında sorguya çekerek, gözdağı ve tacizle ilgili eyalet yasalarını ihlal edebilecek soruları araştırdılar.

Bir evde bir çifte yetişkin kızlarının nerede olduğunu sordular. Bir diğerinde, kayıtlı seçmenlerin isimlerini listelediler ve hâlâ o adreste yaşayıp yaşamadıklarını sordular.

Olaylar, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçilerinin, 2020 seçimlerinden sonra seçmen sahtekarlığı veya seçmen haklarından mahrum etme konusundaki temelsiz iddiaları kanıtlamak için – bir zamanlar ABD seçimlerinin düzenli bir temelini oluşturan – kapıdan kapıya aramaya nasıl yöneleceklerini vurguluyor. Seçmen kayıt defterleri hakkında şüphe uyandırır.

En az 19 eyalette, Trump yanlısı kampanyacılar, bulgularını seçim yetkililerine, hileli oylamaya kapı açabileceğini söyledikleri yanlış seçmen kayıt listelerini temizlemeleri için baskı yapmak için kullanıyor.

En az bir eyalette, Michigan’da, 8 Kasım seçimlerinde seçmenlere meydan okumak için suistimaller listesini kullanmayı planlıyorlar.

Reuters’in grupların literatür ve raporlarına yaptığı incelemeye göre, kanvasçılar, bu tür çabaların oylama makinelerinin 2020’de Trump’tan seçimleri çalmak için düzenlendiğine dair kanıtları ortaya koyduğuna inanıyor.

Ancak Arizona’daki Maricopa County Recorder’dan Cumhuriyetçi Stephen Richer, eylemcilerin Amerikan demokrasisine olan inancı iyileştirmeye çalışmaktan daha çok zayıflatmakla ilgilendiğini söyledi. “Başarısız olacağımıza inanıyorlar. Hataların olacağına inanıyorlar ve sistemi bozacak şeyler yapmaya çalışıyorlar” dedi.

Trump yanlısı Cumhuriyetçilerin yerel yönetime hakim olduğu 180.000’den fazla insanın yaşadığı engebeli ve dağlık bir bölge olan Shasta County’de, Katip Kathy Darling Allen, Eylül ayı ortasında üç sakinin Facebook’taki reklamcılar hakkında şikayette bulunmasıyla sorunları fark ettiğini söyledi.

Allen seçmenlerle iletişime geçtiğinde, hepsi ilçenin danışman gönderip göndermediğini sordu. Allen, seyircinin ofisiyle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Redding Polis Departmanı’nın raporuna göre, bir hafta sonra, polis ve danışman olarak adlandırılan dördüncü bir sakin, oylama bilgisi talep etmek için kapısına geldi ve bu da onu şüpheli hale getirdi.

26 Eylül’de yayınlanan bir basın açıklamasında Allen, reklamcıların eylemlerinin gözdağı ve seçim yasalarının ihlali anlamına geldiği konusunda uyardı. Bir röportajda, “İnsanların oy vermek için kaydolma istekleri üzerinde caydırıcı bir etkisi olacağından çok endişeliydim ve bu doğru değil” dedi.

Seçim yetkilileri ve oy hakkı savunucularına göre Reuters eyalet düzeyinde veya yerel düzeyde 23 girişim buldu. Seçim yetkilileri, bazılarının silah taşıdığını, rozet taktığını ve insanlara kime oy verdiklerini sorduğunu veya kişisel bilgi talep ettiğini söyledi.

200’den fazla sivil haklar grubunun bir koalisyonu olan Medeni ve İnsan Hakları Liderlik Konferansı, önceki seçimlerden daha fazla bu tür raporlar aldığını söyledi. Alliance’ın seçim danışmanı YT Bell, “Bu taktikler çok endişe verici.

Devlet için mi çalışıyorsun?

Yetkililer, bu ziyaretlerin kafa karışıklığına yol açabileceğini, çünkü reklam ajanslarının bazen hükümet için çalıştıkları izlenimini uyandırdığını ve bunun yasadışı olduğunu söylüyorlar.

Georgetown Hukuk Okulu Anayasa Savunuculuğu ve Savunma Enstitüsü’nden Rupa Bhattacharya, sorularının sınırı aştığını ve yasadışı seçmenlerin sindirilmesine yol açtığını söyledi.

Anketörler, 2020 seçimlerinden sonra ülke genelinde binlerce yanlış seçmen kaydı bulduklarını ve bazı eyaletlerdeki yetkililerin onları seçmen listelerinden çıkarmalarına neden olduğunu söylüyor.

Pennsylvania, Delaware County’de, Seçim Direktörü James Allen, ofisinin seçim reddetme komitesi eyalette yaşamayan 12.763 uygun olmayan seçmenin çoğunu zaten tespit ettiğini ve onları listeden çıkardığını söyledi. Federal yasa, bir seçimden sonraki 90 gün içinde kayıtlı seçmen gruplarını kaldırmayı yasakladığı için talebin çok geç geldiğini söyledi.

Kapı çalma kampanyaları, Trump’ın bazı sadık müttefikleri tarafından teşvik edildi. Seçim sahtekarlığı teorilerinin zengin yastık şirketi sahibi Mike Lindell, televizyon konferanslarına ev sahipliği yaptı. Trump’ın eski baş danışmanı Steve Bannon, bir yıl önce podcast’inde “50 Eyalet Tuvali” çağrısında bulundu.

Oylama makinelerinin hacklendiğine dair yanlış teorileri desteklemek için 2020’de ülkeyi dolaşan Lindel ortağı ve Ohio matematik ve fen öğretmeni Douglas Frank, yerel kampanya gruplarını harekete geçirdi.

Bannon yorum yapmaktan kaçındı. Lindell, Cause of America’yı destekleyen grubun kampanyalar düzenlemediğini, ancak “seçmen suçları” konusunda çevrimiçi bir kütüphane sunduğunu söyledi. Frank yorum taleplerine yanıt vermedi.

‘İyi bir ateş’

Kırmızı-beyaz-mavi bir papyon takan Frank, 13 Eylül’de ilçe müfettişleri toplantısına hitap etmek için Shasta İlçesine gitti.

Frank, toplantının ilçe web sitesindeki bir kaydına göre, yerel danışmanların “gerçek bir seçim sahtekarlığı” bulmasına yardımcı olmak için bir adres listesi derlediğini söyledi. Kalabalıktan iki kişi, yasadışı olarak kayıtlı seçmenlerin kökünü kazımak için mülkleri ziyaret etmeye başladıklarını söyledi. İçlerinden biri, Reuters ile temasa geçtiğinde yorum yapmaktan kaçındı.

Saatler sonra, yerel bir kilisede Frank, kendisini “Seçim Görev Gücü” olarak tanıtan bir gruba Shasta’nın muhafazakarlarının “ateşin iyi gittiğini” söyledi ve onları “biraz benzin atmaya” çağırdı. Reuters tarafından görüntülendi.

Denetçiler toplantısı ve Frank’in kilise adresindeki agresif kampanya çağrısından endişe duyan Shasta’nın Katibi Allen, 15 Eylül’de federal, eyalet ve yerel kolluk kuvvetlerine yazdı. gözdağı.

Bölge savcılığı Reuters’e “son endişelerin” farkında olduğunu ve “ofise gönderilen tüm olası ihlallerin kapsamlı bir şekilde inceleneceğini” söyledi.

‘Kollarını açarak tanışın’

Oregon’un Douglas İlçesinde 85 yaşındaki emekli Nan Isaacson, 2020’de oyların değiştiğine dair kanıt olmadan Lindell destekli bir seçim komplosu web sitesinde videolar izledikten sonra memleketi Sutherlin’de kapıyı çalmaya çalıştığını söyledi. Çin’de Demokrat Joe Biden’ın seçimi kazanmasına yardım etmek için.

Bu, onu 2020 seçimlerinde oylama etkinliğini doğrulamak için sakinleri “yalan yemin cezası altında” yemin ettirmek için resmi görünümlü formlarla silahlandıran yerel bir “seçmen bütünlüğü” grubuna gönüllü olmaya teşvik etti. Reuters formların kopyalarını inceledi.

Semtindeki sekiz evde yapılan aramada, dört seçmen 2020 seçimlerinde geçerli oy pusulası almadıklarını veya ellerinde oy pusulası almadıklarını belirten formları imzaladı.

Isaacson, sakinleri işbirliği yapmaktan mutlu olarak nitelendirdi. Bir röportajda “Kollarını açarak karşılandık” dedi.

Douglas İlçe Katibi Dan Loomis, ofisinin çabanın arkasında olup olmadığını sormak için arayanlar da dahil olmak üzere, çağrıcılar tarafından tehdit edildiğini hissettiklerini söyleyen seçmenlerden şikayetler aldığını söyledi. “Taramacıların gözdağı yaymak gibi bir niyetleri olduğunu düşünmüyorum, ancak eylemleri dışarıdaki bazı insanlar tarafından tehdit edici olarak algılanabilir” dedi.

Colorado’da, Reuters’in görüştüğü dört ilçe memuru, ABD Seçim Bütünlüğü Projesi (USEIP) adlı bir grubun da seçmenlerin ilçe çalışanlarına yanlış okudukları danışmanlar gönderdiğini söyledi.

Pueblo ve El Paso ilçelerindeki memurlara göre, seçmenler USEIP kanvasçılarının 2021’de rozet taktığını ve silah taşıdığını bildirdi. İlçe memuruna göre, bu Ağustos ayında, USEIP’ye bağlı kişiler La Plata İlçesini de aradılar. USEIP kurucu ortağı Holly Kazun, Reuters’e yerel aktivist gruplardan bağımsız olarak çalıştığını söyledi.

Üç sivil kuruluş Mart ayında Colorado komitesinin kapısını çalmanın seçmenlerin gözünü korkutmak olduğunu iddia ederek USEIP’ye dava açtı. Ancak bir federal yargıç, kampanyanın devam ettiğine veya seçmenlerin gözünü korkuttuğuna dair hiçbir kanıt olmadığını söyleyerek hareketi durdurmayı reddetti. Dava soruşturma altındadır.

Trump yanlısı Cumhuriyetçi aktivistlerden oluşan gevşek bağlantılı ağlar tarafından yürütülen kampanyalar, Cumhuriyetçilerin adayları destekleme veya daha katı oylama yasaları arama çabalarından farklıdır.

Bir sözcü Reuters’e, Cumhuriyetçi Ulusal Komite’nin seçim dürüstlüğü kampanyalarına dahil olmadığını ve dış gruplarla koordineli olmadığını söyledi.

Ancak en az bir durumda, yerel Cumhuriyetçi yetkililerin dahil olduğu görülüyor.

11 Ekim’de Oregon, Lane County’de halka açık bir toplantıda, ilçe Cumhuriyetçi Parti başkanı John Large, yerel yetkilileri araştırmalarının sonuçlarını görmezden gelmekle suçladı. Lane County Katibi Dena Dawson, isimleri oy pusulalarından tek taraflı olarak çıkarma yetkisine sahip olmadığını söyledi.

Michigan’da aktivistler daha da ileri gitmeyi planlıyor. Seçim Dürüstlük Kadrosu adlı bir grup, yasal olarak oy kullanmak için kayıtlı olmadığından şüphelendikleri kişiler için eyaletin 83 ilçesinin her birinde yarışmacıları görevlendirmeyi planladığını söylüyor.

Ağustos ayında eyalet meclisi için Cumhuriyetçi adaylığı için başarısız olan komitenin direktörü Sandy Geisel, göreve aday olanların tuvallerinden ve seçmen listesi bulgularından elde edilen uygun olmayan seçmenlerin bir listesine sahip olduklarını söyledi.

Seçmenin orada yaşamadığına veya eyalet yasalarına göre uygun olmadığına inanmak için makul bir nedeni varsa, seçmene itiraz edebilir. Bundan sonra, Geri Dönen Memur şikayeti ortadan kaldırır.

Michigan Dışişleri Bakanı Jocelyn Benson Reuters’e verdiği demeçte, “katipler, temelsiz talepleri reddetmeye ve tekrarlanan ihraç zorluklarını atmaya hazırlar” dedi.

Ned Parker ve Andy Sullivan raporu; Linda Chow tarafından ek raporlama; Düzenleme Jason Sepp ve Chris Saunders

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.