Semeru Dağı: Endonezya’da yanardağ patladıktan sonra binlerce kişi tahliye edildi


Cakarta, Endonezya
CNN

Endonezya Semaru Tepesi Ülke yetkililerine göre, Pazar günkü patlama yolları ve evleri volkanik külle kapladı ve Doğu Java eyaletinde yaklaşık 2.000 kişinin tahliyesine yol açtı.

Endonezya Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Pazar günü yaptığı açıklamada, şu ana kadar herhangi bir yaralanma veya ölüm bildirilmediğini ve tahliye edilenlerin köy salonları ve okullar da dahil olmak üzere kamu tesislerine sığındığını söyledi. Volkanik külden kaynaklanan solunum sağlığı risklerini azaltmak için 20.000’den fazla maske çıkarıldı.

Semaru Tepesi, bu 640 kilometre uzaklıktadır. BNPB, başkent Jakarta’nın güneydoğusundaki (400 mil) Pazar günü yerel saatle 02:46’da (Cumartesi ET Cumartesi) 2:46’da patlamaya başladığını söyledi. BNPB tarafından paylaşılan videolar, yakınlardaki köylerin külle kaplandığını gösteriyor.

Endonezya’nın Volkanik ve Jeolojik Tehlike Azaltma Merkezi (PVMBG), bir raporda volkanik aktivitenin uyarı seviyesini 4’e çıkardı.

Ajans, insanları Semaru’nun merkez üssünden en az 17 kilometre (10,5 mil) uzakta durmaları konusunda uyardı ve volkanik kül, merkez üssünden 12 kilometreye (7,4 mil) kadar ulaştı.

Japonya Meteoroloji Ajansı, patlamadan havada 15 kilometreye (yaklaşık 49.200 fit) ulaştığını söyledi. Ajans Pazar günü yaptığı açıklamada, patlamanın ardından tsunami etkisinin olmadığını söyledi.

270 milyon kişiye ev sahipliği yapan Endonezya, Pasifik Okyanusu çevresinde sık sık depremlere ve volkanik faaliyetlere neden olan “Ateş Çemberi” adı verilen bir bant üzerinde oturuyor.

3.676 metrede (12.060 ft) Semeru Dağı, Java’daki en yüksek yanardağ ve en aktif yanardağlarından biridir.

Geçen yılki patlama 50’den fazla insanı öldürdü ve binlerce kişiyi yerinden etti.

İnsanlar, 4 Aralık 2022'de Doğu Java, Lumajang'daki Semeru Dağı'nın patlamasının ardından Kandiburo köyündeki bir topluluk binasına sığınıyor.

PVMBG şefi Hendra Gunavan, ajansın 2021 patlamasına kıyasla Pazar günkü patlamadan daha büyük hacimlerde magma potansiyeli gördüğünü söyledi.

Yani Semaru’nun ılık bulutları (bu yıl) daha da uzağa ulaşabilir ve o mesafede çok sayıda yerleşim yeri var” dedi.

Kurtarma görevlileri, 4 Aralık 2022'de Endonezya, Doğu Java, Lumajang'daki Semeru Dağı'nın patlamasından kaynaklanan volkanik malzeme akışını izliyor.

Doğu Java’da Pazar günkü patlama, adanın batısında meydana gelen bir dizi depremi takip etti. Geçen ay bir 300’den fazla insanı öldürdü.

Kasım ayında Batı Java, Siangjur’da meydana gelen yıkıcı bir deprem, Richter ölçeğine göre 5.6 olarak kaydedildi. Çok derin bir deprem Garut Nagar’da Cumartesi Richter ölçeğine göre 6.1’de insanlar binalardan kaçtı ama büyük bir hasar olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.