Senato liderleri, Perşembe günü bir yıllık hükümet finansman tasarısını sonuçlandırmayı umuyorCNN

Günler süren müzakerelerin ardından, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer Perşembe günü senatörlerin ilerlemek ve oylamaya başlamak için anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Yıl için 1,7 trilyon dolarlık bir hükümet harcama faturası ve düzeltmeler.

Schumer, Senato kürsüsünde yaptığı konuşmada, “Bir anlaşmamız var. Şimdi tüm değişiklikleri sırayla oylayacağız ve ardından son pasajı oylayacağız. Biraz zaman alacak ama buna değecek.”

Milletvekilleri şimdi bir hafta sonu grevinden kaçınmak için zamana karşı yarışıyor.

Capitol Hill’de bir kapatmanın önleneceğine dair beklentiler var, ancak kongre liderlerinin, Cuma günü sona erecek olan hükümet finansmanı konusunda bir hataya sahip olma olasılığı düşük. Senato tasarıyı kabul ettikten sonra, yasayı imzalaması için Başkan Joe Biden’a gönderilmeden önce onay için Meclis’e gitmesi gerekiyor.

Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell Perşembe günü yaptığı açıklamada, Senato’nun fon tasarısını bitireceğinden “emin” olduğunu söyledi.

McConnell kendisi hakkında “Birinin bir süre önce tahmin ettiği gibi 22’sinde bitireceğiz” dedi.

Senatörler, Perşembe sabahı, Demokratların kontrolündeki Meclis’teki 1,7 trilyon dolarlık faturayı batırabilecek Trump dönemi bir göçmenlik politikası olan Başlık 42’deki bir GOP değişikliği nedeniyle günlerce durdurulan devasa bir hükümet finansman faturasının ardından bir atılım yaptı.

Utah’ın GOP Sen. Cumhuriyetçiler tarafından güçlü bir şekilde desteklenen Mike Lee, Covid-19’un yayılmasını durdurmak amacıyla göçmenlerin sınırda geri çevrilmesine izin verecek bir göçmenlik politikasını desteklemek için yaptığı değişikliğin oylanmasını istedi. Lee’nin tedbirinin basit bir çoğunluk eşiğine ayarlanması beklendiğinden, birçok merkezci Demokrat, politika yeniden uzatılırken bunun geçirileceğinden ve bir hükümet finansman tasarısına dahil edileceğinden endişe duyuyordu – bu daha sonra Mecliste reddedildi.

Arizona’dan Sens. Kirsten Sinema ve Montana’dan Jon Tester çıkmazdan kurtulmak için, yönetimin ve çoğu Demokratın ortadan kaldırmak istediği Başlık 42 lehine ılımlılara alternatif bir oy verme yolu sunmak amacıyla bir değişiklik yazdılar.

Merkezci senatörler Tester, Sinema ve West Virginia Sen. GOP değişikliğine oy vermiş olabilecek Joe Manchin, artık politikaya desteklerini ifade ederek, siyasi olarak zor bir oylamayı kolaylaştırarak, rakip Demokratik önlem için oy kullanabilir. Beklendiği gibi, her iki değişiklik de geçemedi. Lee’nin Trump dönemi göçmenlik politikasını genişletmeye yönelik değişikliği 47-50 başarısız oldu. Cinema-Tester’ın Demokratik Alternatifi 10-87 düştü.

Senato liderleri, kongredeki üst düzey Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki uzun müzakerelerin sonucu olarak Salı sabahı 1,7 trilyon dolarlık bir fon tasarısı yayınladılar. Senato, anlaşmayı önce bu hafta onaylamak için oylamayı ve ardından 23 Aralık’ta hükümet bütçesi dolmadan onay için Meclis’e göndermeyi umuyor.

Capitol Hill’de çok amaçlı olarak bilinen 2023 mali yılı için devasa harcama faturası, savunma dışı, yerel programlar için 772,5 milyar dolar ve savunma finansmanı için 858 milyar dolar sağlıyor. Buna Ukrayna ve NATO müttefiklerine acil yardım için yaklaşık 45 milyar dolar ve kasırga, orman yangını ve sel gibi doğal afetlere müdahale için yaklaşık 40 milyar dolar dahildir.

Tasarıdaki diğer önemli hükümler arasında, onaylı bir başkanlık seçimini tersine çevirmeyi zorlaştırmayı amaçlayan 1887 Seçim Sayımı Yasası’nın elden geçirilmesi yer alıyor – ABD Kongre Binası isyanına ilk yasama tepkisi ve ardından Başkan Donald Trump’ın amansız kalma baskısı kampanyasına rağmen iktidarda. 2020 başarısızlığı. Harcama faturası, emeklilik için tasarruf etmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan bir paket olan Secure Act 2.0’ı ve TikTok’u devlet cihazlarından yasaklayan bir önlemi içeriyor.

Paketin 4.000’den fazla sayfaya ulaşan yasama metni gece yarısı – Salı günü 1:30 ET – yayınlandı ve tabandan milletvekilleri ve kamuoyuna inceleme için çok az zaman bıraktı. Kongre’den önce içeriği, onu geçmek için oylamayı planlıyor.

İki partili eylemin çok fazla zaman baskısı olmadan gerçekleşmediği bölücü bir siyasi ortamda, Capitol Hill’de on birinci saatte devasa fon faturalarını serbest bırakmak ve ardından bunları her iki mecliste de dağıtmak olağan hale geldi. Bu, sürecin aceleye getirildiğini, gizli tutulduğunu ve şeffaflıktan yoksun olduğunu söyleyen bazı milletvekillerinden eleştiri aldı.

Bu hikaye ve konu ek geliştirmelerle güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.