Sri Lanka Canlı Güncellemeler: Başkan Rajapakse Maldivler’e kaçtı

borç…Dinuka Liyanawatha/Reuters

KOLOMBO, Sri Lanka – Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, aylarca görevden alınmasını talep eden protestoların ardından Çarşamba günü ülkeden kaçtı ve protestocular resmi konutunu kuşattı.

Sri Lanka Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Nalin Herath, Bay Rajapaksa’nın yerel saatle 2’de bir hava kuvvetleri uçuşuyla Maldivler’e doğru yola çıktığını söyledi. Siyasi durum nedeniyle ismini vermeyi reddeden üç göçmenlik görevlisi de ayrılışını doğruladı.

Ada milleti eğleniyor Kötü ekonomik kriz Tarihi boyunca, hükümet tarafından yanlış yönetim ve yanlış uygulamalarla gölgelendi. Şiddetli gıda, ilaç ve yakıt kıtlığına karşı protesto Aylarca sürdü.

Rajapaksa protestocular ofisini ve ikametgahını ele geçirdikten sonra saklanmaya başladı. Çarşamba günü ortaklarına istifa edeceğini söylemişti.

Başbakan Ranil Wickremesinghe Cumartesi günü de istifasını önermişti., ama o kalıyor gibiydi. Göstericiler istifasını istedi.

Parlamento Başkanı Mahinda Yappa Abeywardena bir telefon görüşmesinde Rajapaksa’nın ülkeyi terk edeceği teyit edilse de, Başkan’dan cumhurbaşkanlığını resmen sona erdirecek olan istifa mektubunu henüz almadığını söyledi.

Bay. Kariyerli bir subay olan 73 yaşındaki Rajapakse, ailesinin hanedanının hükümetten ayrılan son üyesi olacak. Mayıs ayında, başbakan ve cumhurbaşkanının ağabeyi Mahinda Rajapaksa protestolarla devrildi. Maliye Bakanı Basil Rajapaksa, başka bir erkek kardeş ve birkaç aile üyesi de görevlerinden alındı.

Yakıt kıtlığı Sri Lanka’da aylardır günlük yaşamı alt üst etti ve ülkeyi esasen iflasa sürükledi ve temel ithalatlar için döviz rezervi olmadan kaldı. Gıda ve ilaç fiyatları yükseldi, elektrik kesintileri yaygınlaştı ve toplu taşıma, yakıt tedarikini artırmak için sık sık durduruldu.

Yeni bir hükümete geçiş, milletvekilleri ve siyasi partilerin uzun ve kaotik iktidar savaşlarına kilitlendiği 22 milyonluk uzun süredir hüsrana uğrayan parlamentodan oluşan ada ulusuna dikkat çekti. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için Rajapakses’e sadık iktidar partisi hala sandalyelerin çoğunluğunu elinde tutuyor.

Sri Lanka Anayasası veraset konusunda nettir. Bir Cumhurbaşkanı istifa ederse, Başbakan geçici olarak görevini üstlenir. İşlemler daha sonra milletvekillerinin görev süresinin tamamlanması için kendi aralarından yeni bir cumhurbaşkanı için oy kullandıkları meclise geri döner. Bay. Rajapaksa’nın görev süresinin bitmesine iki yıl kalmıştı.

Yine de, ülkenin siyasi liderleri popüler değil ve birçoğu Rajapaksa ailesiyle akraba. Protestocular, bu bağlardan arınmış yeni bir liderin atanması konusunda kararlı. Çarşamba sabahı, göstericiler cumhurbaşkanının çıkışını gerçekleştirirken, aylarca süren protestoları sona erdirmeye yeterli olup olmayacağı belli değildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.