Suudi prens, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak ABD’nin de hata yaptığını söyledi.

CİDDE, Suudi Arabistan, 16 Temmuz (Reuters) – Veliaht Prens Muhammed bin Salman, Başkan Joe Biden’a Suudi Arabistan’ın gazeteci Jamal Khashoggi’nin öldürülmesi gibi hataların tekrarını önlemek için hareket ettiğini ve ABD’nin de hatalar yaptığını söyledi. Suudi yetkili, Iraklı olduğunu söyledi.

Cuma günü Biden, Washington Post gazetecisi Kaşıkçı’nın öldürülmesinin sorumluluğunu, krallığın fiili hükümdarı ile yumruk alışverişinde bulunduktan kısa bir süre sonra Prens Muhammed’e üstlendi. devamını oku

Veliaht prensin Biden’a “krallığın gelecekte benzer hataları önlemek için tüm önlemleri aldığını” söylediği kaydedildi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Veliaht prens, Kaşıkçı cinayetinin sorumluluğunu reddetti.

Bir Suudi yetkili, Cuma günkü iki lider arasındaki görüşme hakkında Reuters’e yaptığı açıklamada, veliaht prensin diğer ülkelere belirli değerleri zorlamaya çalışmanın geri tepebileceğini söyledi.

Başkan olarak ilk Ortadoğu gezisi için Cuma günü Suudi Arabistan’a inen Biden, Cumartesi günü altı Körfez ülkesi ve Mısır, Ürdün ve Irak ile Prens Muhammed ile görüşmesini küçümserken zirveler düzenledi. Toplantı, iddia edilen insan hakları ihlalleri nedeniyle ülke içinde eleştiri aldı.

Biden, 2018’de Suudi Arabistan’ı Kaşıkçı cinayeti konusunda dünya sahnesinde bir “parya” yapma sözü verdi, ancak nihayetinde ABD çıkarları dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve Arap güç merkezi ile ilişkileri iyileştirmeyi dikte etti.

Veliaht prens, “Aynı yıl, benzer içler acısı olaylar yaşandı ve dünyanın başka yerlerinde başka gazeteciler öldürüldü” dedi. Amerika da Irak’taki Ebu Garib hapishanesi gibi birçok hata yaptı” dedi.

MbS olarak bilinen Prens Muhammed, Batı Şeria’da bir İsrail saldırısı sırasında Filistinli-Amerikalı gazeteci Shireen Abu Akley’in öldürülmesi konusunu da gündeme getirdi.

Raporda, MbS’nin, başta Amerika Birleşik Devletleri ve Krallık olmak üzere dünyadaki tüm ülkelerin hemfikir oldukları değerleri paylaştığını ve aynı fikirde olmadıkları diğerlerinin olduğunu söylediği belirtildi.

Açıklamada, “Ancak, ABD’nin Irak ve Afganistan’da başarısız olması nedeniyle, bu değerleri zorla kabul ettirmeye çalışmak tam tersi bir etki yapacaktır” denildi.

Washington, Rusya’nın bu yılın başlarında Ukrayna’yı işgal etmesi ve dünyanın en kötü enerji arz krizlerinden birine yol açmasından bu yana Suudi Arabistan’a karşı tutumunu yumuşattı.

Suudi Dışişleri Bakanı Adel al-Jubeir gazetecilere verdiği demeçte, her iki ülkenin de devam ettiğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ek raporlama Jared Reshow tarafından, Yazan Kaida Candes, Kurgu Mark Potter ve Jane Merriman tarafından

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.