Tayvan dışişleri bakanı, Çin’in saldırganlık için bir oyun planının bir parçasını uyguladığını söyledi

TAIPEI, 9 Ağustos (Reuters) – Tayvan dışişleri bakanı Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in ABD Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretini protesto etmek için düzenlediği askeri tatbikatların, özerk adanın işgaline hazırlık amaçlı bir oyun planı olduğunu söyledi.

Taipei’deki bir basın toplantısında konuşan Joseph Wu, Çin’in kendisinin olduğunu iddia ettiği Tayvan’ın olası bir işgali için bir zaman çizelgesi sunmadı.

Çin, Tayvan Boğazı’ndaki resmi olmayan sınır çizgisini sık sık ihlal ettiği için Tayvan’ın devam eden tatbikatlardan korkmayacağını söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Wu, “Çin, Tayvan’ı işgal etmeye hazırlanmak için askeri oyun kitabında tatbikatları kullandı” dedi.

“Tayvan’da halkın moralini zayıflatmak amacıyla geniş çaplı askeri tatbikatlar ve füze fırlatmaları, siber saldırılar, dezenformasyon ve ekonomik zorlamalar yürütüyor.

Wu, “Tatbikatlar bittikten sonra Çin, Tayvan Boğazı’ndaki uzun vadeli statükoyu temizlemek için operasyonunu düzenli hale getirmeye çalışabilir” dedi.

Bu tür hamleler bölgesel güvenliği tehdit etti ve Çin’in boğazı etkin bir şekilde kontrol etmesini önlemek için daha fazla uluslararası destek çağrısında bulunarak “Çin’in Tayvan’ın ötesindeki jeostratejik emellerinin daha net bir resmini” sağladı.

Bir Pentagon yetkilisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Washington’un Çin’in önümüzdeki iki yıl boyunca Tayvan’ı işgal etmeye çalışmayacağına dair değerlendirmesine bağlı kaldığını söyledi. devamını oku

Wu, Pazar günü ada çevresinde dört gün süren büyük Çin tatbikatlarının planlanan sona ermesinden sonra askeri gerilimlerin hafiflediğini söyledi.

Çin’in Doğu Tiyatro Komutanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, denizaltı karşıtı ve deniz saldırı operasyonlarına odaklanan yeni ortak tatbikatlar yapacağını duyurdu – bazı savunma analistleri ve diplomatlarının Pekin’in Tayvan’ın savunması üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmaya devam edeceği yönündeki korkularını doğruladı.

Tayvan çevresindeki bölgede savunma planlamasına aşina bir kişi, Salı günü Reuters’e, her biri Çin ve Tayvan’dan gelen 10 savaş gemisini içeren sınır çizgisi çevresinde devam eden bir “uzaklaşmayı” anlattı.

Kişi, “Çin, Kontrol Hattına girmeye çalışmaya devam etti” dedi. Tayvanlı güçler, uluslararası su yollarını açık tutmaya çalışıyor.

Pelosi geçen Cuma günü bölgeden ayrıldığından beri Çin, tiyatro düzeyinde askeri görüşmeler ve iklim değişikliği konusundaki tartışmalar da dahil olmak üzere ABD ile bazı iletişim hatlarını kesti.

Tayvan, uzun zamandır planlanan kendi tatbikatlarına Salı günü, güneydeki Pingtung bölgesinde obüs topları ateşleyerek başladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Pelosi’nin ziyaretinden bu yana konuyla ilgili ilk kamuoyu yorumlarında Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in bölgedeki eylemlerinden endişe duyduğunu ancak Tayvan’la ilgili olmadığını söyledi. devamını oku

Biden, Çin’e atıfta bulunarak Delaware’de gazetecilere verdiği demeçte, “Bu kadar uzağa gittiklerinden endişeliyim” dedi. “Ama onlardan daha fazlasını yapacaklarını sanmıyorum.”

Politikadan Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Colin Call, ABD ordusunun önümüzdeki haftalarda Tayvan Boğazı’ndan gemi seferleri düzenlemeye devam edeceğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in Tayvan’ı asla zorla işgal etmeyi reddetmediğini söyledi ve Çin’in “sularımızda” normal askeri tatbikatları açık, şeffaf ve profesyonel bir şekilde yürüttüğünü ve Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

Tayvan, adanın geleceğine yalnızca Tayvan halkının karar verebileceğini söyleyerek Çin’in egemenlik iddiasını reddediyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Taipei’de Sarah Wu ve Yimo Lee tarafından yapılan rapor; Yazan Greg Dorodt, Görüntü Yönetmeni Raju Gopalakrishnan

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.