Tayvan’da Biden Veers Senaryo. bu ilk defa değil.

Ama Bay Biden’ın görüşü, geniş kitlelerce, Tayvan’ın kendisini savunması için askeri araçlar sağlamaktan ziyade, doğrudan ABD askeri müdahalesini önerdiği şeklinde görüldü.

Bay. Biden, seleflerinin Çin ve Tayvan konusundaki stratejik belirsizliğini görmezden geldi. Geçen Ağustos ayında, müttefiklerine, bir NATO üyesine saldırı olması durumunda “misilleme yapacağımıza” söz verdi ve “aynı şey Japonya için, Güney Kore ve Tayvan için de geçerli” dedi.

Ancak, Japonya, Güney Kore veya ABD’li NATO ortakları gibi ABD güvenlik garantileri Tayvan’a hiçbir zaman verilmedi, bu nedenle yorum önemli görüldü. İki ay sonra, CNN Belediye Binası’nda Mr. diye sordu Pita. “Evet, bunu yapmak için bir taahhüdümüz var.” dedi.

Bay Tokyo’da. Biden’ın gelişimi Washington DC’de karışık bir tepkiye yol açtı, burada bazı siyasi liderler bir müttefike olan samimi desteğini överken, diğerleri ahlaksızlığı nedeniyle onunla alay etti.

Güney Carolina’dan Cumhuriyetçi bir senatör olan Lindsay Graham, “Başkan Biden’ın ABD’nin Tayvan’ı Komünist Çin’e karşı savunacağına dair açıklaması bunu yapmakta haklı ve haklıdır” dedi. Twitter’da yazdı.

Öte yandan Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi eş başkanı eski Başkan Donald J. Trump’ın yakın bir müttefiki olan Tommy Hicks Jr., yetersizliği cesaret olarak gördü. “Biden Spin Room’dan bir temizlik işi daha” O yazdı. “Ekibinin birkaç dakika içinde geri dönmesi gereken bir şey söylemeden yurt dışına çıkamaz. Bu sorumsuzluk ve utanç verici.

Bay. Elbette Trump’ın geleneksel Amerikan politikasına aykırı, kışkırtıcı, kışkırtıcı olmayan ve popüler olmayan açıklamalar yapması Bay Biden’den daha muhtemeldir. Çeşitli noktalarda Kuzey Kore, Venezuela ve İran ile savaş tehdidinde bulundu; Almanya, Japonya, Kanada ve Güney Kore gibi ABD müttefikleri ve Mr. Putin gibi düşmanları savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.