Tesla satışları pandemi vurdukça üretimi yavaşlatıyor

Tesla Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Nisan-Haziran ayları arasındaki araç teslimatlarının yılın ilk çeyreğine göre yüzde 18 düştüğünü ve bunun Çin’deki üretim sorunları nedeniyle şirket için nadir görülen bir yavaşlama olduğunu söyledi.

Tesla, diğer tüm şirketlerden daha fazla elektrikli araba satıyor ve yakın zamana kadar Çin, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde artan benzin fiyatları pil gücünün cazibesini artırdıkça hızla büyüyordu. Şirket, tedarik zinciri türbülansına rakiplerinden daha iyi dayanmaya devam ediyor General Motors ve ToyotaHer ikisi de Cuma günü satışlarda keskin düşüşler gördü.

Arabalara, özellikle de elektrikli arabalara çok fazla talep var, ancak yarı iletkenlerin ve diğer önemli bileşenlerin kıtlığı, alıcıları teslimatlar için aylarca beklemeye zorladı.

tesla 254.000’den fazla araç teslim etti çeyrekte ilk çeyrekte 310.000’e kıyasla. Bu, pandeminin küresel otomobil satışlarını vurduğu 2020’nin başlangıcından bu yana teslimatlarda üç aylık ilk düşüş oldu.

Tesla Cumartesi günü, tedarik zinciri sorunlarının üstesinden geldiği için teslimatların önümüzdeki aylarda toparlanabileceğini ve Haziran ayında tarihinde hiç olmadığı kadar fazla otomobil üretebileceğini söyledi.

Şirketin Şanghay’daki fabrikasında pandemi ile ilgili operasyonlarla ilgili kesintiler ve parça kıtlığı. Çin, dünyanın en büyük otomobil pazarına sahip ve Tesla satışlarının yüzde 40’ını oluşturuyor.

Wedbush Securities analistleri Daniel Ives ve John Cuttingris geçen hafta yatırımcılara yaptıkları bir notta, Çin’de üretimin “Nisan ve Mayıs aylarında mutlak bir felaket” olduğunu söyledi.

Teslimatlardaki yavaşlamaya rağmen, Tesla hala diğer otomobil üreticilerinden daha iyi performans gösteriyor. 2021’in ilk çeyreğine kıyasla Tesla teslimatları yüzde 26 arttı. Bu, Cuma günü ABD’nin yeni araç teslimatlarında bir yıl öncesine göre ikinci çeyrekte yüzde 15’lik bir düşüş bildiren General Motors’dan çok daha iyi. Benzer şekilde, Toyota Motor’un ABD satışları yüzde 23 düştü.

Tesla’nın doldurabileceğinden daha fazla siparişi var, ancak küresel ekonomi bir darboğaza girerse talep yavaşlayacak. Tesla’nın CEO’su Elon Musk bir röportajda uyardı Bloomberg Haberleri Haziran’da bir durgunluk “bir noktada kaçınılmaz” ve yakında olacağından “daha muhtemel”. Şirket, çalışanlarına vereceğini söyledi. Yüzde 10 azaltıldı Onun maaşlı çalışanları.

Tesla’nın, teslimatların yüzde 90 artarak 940.000 araca ulaştığı geçen yılki büyümesine uyması pek olası değil. Wedbush analistleri, 2022 yılına kadar yüzde 50’lik bir artışın daha gerçekçi olduğunu söyledi.

Cumartesi günkü bir notta bunun, Çin’in “esas olarak iki aydır kapalı olduğu” düşünüldüğünde hala “etkileyici bir başarı” olduğunu söylediler.

Yavaş büyüme oranı, yatırımcıları erteleyen bir faktördür. Tesla’nın Otomobil Sektörüne Hakim Olma Şansını Yeniden Değerlendirmek. Tesla hisseleri, daha fazla alıcının daha iyi enerji verimliliği nedeniyle elektrikli arabaları seçmesiyle Kasım ayındaki zirvesinden yüzde 40’tan fazla düştü.

Yerel kullanım oranlarına bağlı olarak, bir elektrikli otomobil, fosil yakıtlı bir araçtan önemli ölçüde daha az verimli olabilir. Bir Tesla Model 3, Çevre Koruma Ajansı’na göre, galon başına 142 mile eşdeğer standart bir menzile sahiptir ve yakıt olarak yılda 450 ABD dolarına mal olur. Karşılaştırma yapacak olursak, benzinli motora sahip bir Honda Accord galon başına 33 mil yol alır ve yakıt olarak yılda 2.200 dolara mal olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.