Tesla TSLA Q4 2022 Araç Teslimat ve Üretim Numaraları

Tesla Dördüncü çeyrek otomobil üretimi yayınlandı ve 2022 için teslimat raporu.

İşte anahtar sayılar.

Toplam teslimatlar Q4 2022: 405.278
Toplam üretim Q4 2022: 439.701
Toplam Yıllık Dağıtım 2022: 1,31 milyon
Toplam yıllık üretim 2022: 1,37 milyon

Teslimatlar, Tesla’nın yayınlanan satışlarının en yakın tahminidir. Rakamlar, Elon Musk liderliğindeki otomobil üreticisi için yeni bir rekoru ve %40 büyümeyi temsil ediyordu. Yıldan yıla dağılımlarda.

Ancak dördüncü çeyrek rakamları analistlerin beklentilerinin altında kaldı.

FactSet tarafından derlenen analistlerin fikir birliği tahminlerine göre Wall Street, Tesla’nın yılın son çeyreğinde 31 Aralık 2022’ye kadar 427.000 teslimat bildirmesini bekliyordu. Tahminler Aralık ayında güncellendi ve FactSet konsensüs aralığı olan 409.000 ila 433.000’e eklendi.

Bu son tahminler, Tesla yatırımcı ilişkileri başkan yardımcısı Martin Weicha tarafından dağıtılan, şirket tarafından derlenmiş bir fikir birliği ile tutarlı. Bu fikir birliği, elektrikli araç endüstrisindeki araştırmacılar tarafından yayınlandı. @TroyTeslike, 24 satış tarafı analisti söyledi Çeyrek için ortalama yaklaşık 417.957 Tesla teslimatı (ve tüm yıl için yaklaşık 1,33 milyon teslimat) bekleniyor.

Tesla, bu yıl iki yeni fabrikada (Austin, Texas ve Brandenburg, Almanya) üretime başladı ve Fremont, California ve Şanghay’da üretimi artırdı, ancak bölgelere göre üretim ve teslimat rakamlarını açıklamadı.

2022’nin dördüncü çeyreğinde Tesla, giriş seviyesi Model 3 sedan ve Model Y crossover’ın 325.158 teslimatını bildirirken, üst düzey Model S sedan ve Model X SUV’un toplam teslimatı 18.672 oldu.

üçüncü çeyreğinde paydaş sunumuTesla şunları yazdı: “Çok yıllı bir ufukta araç teslimatlarında yıllık ortalama %50 büyüme elde etmeyi bekliyoruz. Büyüme oranı, ekipman kapasitemize, fabrika çalışma süremize, operasyonel verimliliğimize ve tedarik zincirimizin verimliliğine ve sürdürülebilirliğine bağlı olacaktır.”

31 Aralık 2022’de sona eren dönem, Tesla’nın Çin’de yaşanan ve şirketin geçici olarak faaliyetlerini askıya almasına neden olan Covid salgınları da dahil olmak üzere zorluklarla geçti. Üretimi azaltın Şangay fabrikasında.

Dördüncü çeyrekte Tesla da yüksek teklifler yaptı Fiyat düşüşü Bu da marjları üzerinde baskı oluşturarak ABD, Çin ve başka yerlerde talebi artırabilir.

Son günlerde Tesla’ya e-posta gönder Elon Musk, çalışanlarından 2022’nin sonuna kadar müşterilere mümkün olduğunca çok araba teslim etmek için “gönüllü olmalarını” istedi. Musk, e-postasında çalışanları “borsa çılgınlığı” olarak nitelendirdiği şey hakkında “endişelenmemeye” teşvik etti. .”

hisseler tesla Son altı ayda %45’ten fazla düştü.

Aralıkta, Birçok Analistler endişelerini dile getirdi talep zayıflıyor Tesla elektrikli araçları, rakiplerin artan sayıda hibrit ve tamamen elektrikli ürünlerine kıyasla nispeten pahalıdır.

Sektör oyuncuları ve rakipleri ile ford Ve GM başlamak için RivaTesla hazır Avantajlardan yararlanın Yerli üretim ve tamamen elektrikli otomobillerin satın alınması için teşvikler içeren Biden’ın bu yılki Enflasyon Düşürme Yasası.

Perakendeciler ve analistler, Tesla’nın 2022’deki hisse senedi fiyatındaki düşüşün bir kısmını “Twitter çıkıntısı” olarak adlandırıyorlar.

Musk, Tesla hissesini geçen yıl sosyal medya şirketi Twitter’ın milyarlarca dolarlık satın alımını finanse etmek için kullandı. Bu anlaşma Ekim ayı sonunda sona erdi. Musk, kendisini Twitter’ın CEO’su olarak atayarak ve şirkette ve sosyal medya platformlarında kapsamlı değişiklikler yaparak tartışmalara yol açtı.

Tesla’nın hisseleri, dördüncü çeyrek ve tam yıl teslimatlarını öngören Aralık 2022’nin kapanış günlerinde yeniden yükselmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.