Tesla üç ayda bir teslimat yapıyor ancak tahminleri kaçırıyor

  • Tesla nadiren ürettiğinden daha azını teslim eder
  • 2022, Tesla hissesi için halka açıldığından beri en kötü yılı oldu

2 Ocak (Reuters) – Tesla Inc. (TSLA.O) Pazartesi günü elektrikli araçlar için rekor dördüncü çeyrek üretimi ve teslimatları bildirdi, ancak bu, lojistik sorunları, düşen talebi, artan faiz oranlarını ve durgunluk korkularını gerekçe göstererek Wall Street tahminlerini kaçırdı.

Dünyanın en değerli otomobil üreticisi, Refinitiv verilerine göre Wall Street’in 431.117 araçlık beklentisine kıyasla yılın son üç ayında 405.278 araç teslim etti.

Şirket geçen yılın aynı döneminde 308.600 adet araç teslim etmişti.

Tesla, 17.147 Model X ve Model S lüks arabaya kıyasla 388.131 Model 3 kompakt sedan ve Model Y spor arazi aracı (SUV) teslim etti.

Tesla, dördüncü çeyrekte toplamda 439.701 araba üretti.

Reuters Grafikleri

Lojistik aksamalar devam ederken – CEO Elon Musk, Ekim ayında çözmek için çalıştığını söylediği bir sorun – Tesla’nın dördüncü çeyrek teslimatları üretimde yaklaşık 34.000 araç düştü.

Üçüncü çeyrekte şirketin teslimatları, üretimden yaklaşık 22.000 adet daha düşüktü.

Bir otomobil üreticisinin, önceki çeyreklerde ürettiğinden daha fazla veya benzer sayıda araç teslim ettiği önceki çeyreklerde olduğundan daha az araba teslim etmesi nadirdir.

Analistler, Tesla’nın diğer başarısızlıklarının yanı sıra, dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’deki zayıf talebi ve Ford Motor Co. (FN)General Motors Şirketi (GM.N) ve Rivian Automotive gibi girişimler (RIVN.O) ve Lucid Grubu (LCID.O).

Dahili programların gözden geçirilmesine dayanan bir Reuters raporuna göre Tesla, Ocak ayında Şangay fabrikasında azaltılmış bir üretim programı yürütmeyi ve bu ay başlayan azaltılmış üretimi gelecek yıla uzatmayı planlıyor.

Pazartesi günü yılbaşı tatili nedeniyle işlem görmeyen Tesla hissesi, 2010’da halka açılmasından bu yana en kötü yılı olan 2022’de yüzde 65 düştü. Analistler ve perakende paydaşları, belirsiz bir ekonomiden kaynaklanan talep sorunlarının şirketin büyüme hedefini engelleyeceğinden korkuyor. Yıllık %50 dağıtım.

Wedbush Securities analisti Daniel Ives, “Bu hayal kırıklığı yaratan bir teslimat rakamı ve boğalar mutlu olmayacak” dedi.

Tesla, yatırımcı gününü 1 Mart’ta düzenlemeyi planladığını ve etkinliği, genişleme ve sermaye tahsisi için uzun vadeli planları tartışacağı Teksas’taki Gigafactory’den canlı yayınlayacağını söyledi.

Otomobil üreticisi ayrıca yatırımcılarına Yatırımcı Günü’nde göstermek için bir “3. Nesil” platformu ima etti. Musk, Ekim ayında Tesla’nın Model 3 ve Model Y arabalarından daha ucuz ve daha küçük olacak bir “yeni nesil araç” geliştirdiğini söyledi.

(Bu hikaye, New York son teslim tarihini kaldırmak için yeniden basılmıştır)

Akash Sriram ve Paranjot Kaur’un Bangalore’dan yaptığı haber; Akansha Khushi’nin ek raporlaması; Kurgu: Sriraj Kalluvila, Matthew Lewis, Howard Koller ve Barbara Lewis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.