Tesla’nın liderliğini takip eden Ford, Mustang Mach-E’de fiyatları düşürüyor

30 Ocak (Reuters) – Ford Motor Co. (FN) Pazartesi günü elektrikli crossover SUV Mustang Mach-E’nin fiyatını, rakibi Tesla Inc.’den haftalar sonra araç başına 5.900 $’a düşürdü. (TSLA.O) Elektrikli araçlarının fiyatını küresel olarak %20’ye varan oranlarda düşürdü.

Ford hisseleri erken ticarette %1,5 düştü. Tesla düzdü.

Hareket, elektrikli araç üreticilerinin Tesla’nın fiyat indirimlerinden baskı hissetmesiyle geldi.

Wedbush Securities analisti Dan Ives, Twitter’da “Ford, Tesla’nın fiyat indirimlerine yanıt olarak Mustang EV fiyatlarını düşürdü. Tesla’nın Tesla’nın fiyat indirimlerini denemesini başlatarak ABD’de EV’lerle küçük bir fiyat savaşı başlayacak” dedi.

Hareket, Mach-E’nin en az bir versiyonunu tekrar 7.500 $’lık bir vergi kredisi için uygun hale getirecek ve bu da Ford EV’nin önerilen perakende fiyatının 55.000 $’dan fazla olmasını gerektiriyor.

Ford, bu yıl Mach-E üretimini 2022’de 78.000’den 130.000 araca çıkarmayı zaten planlamıştı ve Kasım ayında Mustang Mach-E üretimini hızlandırdığını ve 2023’ün sonuna kadar küresel yıllık üretim oranını 270.000’e çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Meksika ve Çin’de -e.

CFRA Research analisti Garrett Nelson, “Tesla’nın fiyat indirimi, EV modellerinde rekabet etme şansına büyük bir darbe ve Mustang Mach-E, Tesla’nın Model Y ile doğrudan rekabet ediyor” dedi.

Ford, Mach-E’nin çeşitli versiyonlarının fiyatını %8’e kadar ve uzatılmış pilin fiyatını yaklaşık %19 oranında düşürüyor. Düşük maliyetli modeller, 600 ila 900 $ arasında küçük fiyat indirimleri alır.

Ford İcra Kurulu Başkanı Jim Farley tweet attı, “Ölçek büyütme, müşterilerin bekleme sürelerini kısaltıyor. Daha yüksek üretim sayesinde maliyetleri düşürerek bu tasarrufları müşterilerle paylaşmamıza olanak tanıyoruz.”

Ford, geçen yıl ABD’de 2021’de 27.140 olan Mach-E’leri 39.458 sattı.

Ford, araçlarının teslimini bekleyen mevcut Mustang Mach-E müşterilerinin fiyat indirimini otomatik olarak alacağını söyledi.

Washington’dan David Shepherdson, Detroit’ten Joseph White ve Bangalore’dan Aishwarya Nair ve Nathan Gomez tarafından yapılan haber; Kurgu: Krishna Chandra Eluri ve Nick Zieminski

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.