Tropik Fırtına Ian yoğunlaştıkça, Florida’nın yolu belirsizliğini koruyor

Tropik Fırtına Ian’ın bugün “hızlı yoğunluk” kazanması, önümüzdeki 48 saat içinde büyük bir kasırgaya dönüşmesi ve sonunda Florida’yı vurması bekleniyor – ancak fırtınanın ne zaman, nerede ve ne kadar güçlü olacağı da dahil olmak üzere birçok soru var.

Pazar günü sabah saat 5’te yapılan bir güncellemede, Ulusal Kasırga Merkezi, Tropik Fırtına Ian’ın maksimum 50 mil rüzgar hızına sahip olduğunu söyledi. Fırtına, Grand Cayman’ın yaklaşık 345 mil güney-güneydoğusundaydı ve batı-kuzeybatıya 12 mil hızla ilerliyordu. Grand Cayman için bir kasırga uyarısı yürürlükte ve Küba’nın bazı bölgelerinde bir kasırga saati yürürlükte.

NHC Pazar günü yaptığı ilk güncellemede, “NHC yoğunlaştırma tahmini, bugün daha sonra başlamak için hızlı yoğunlaştırma çağrısında bulunuyor ve Ian’ın yaklaşık 48 saat içinde batı Küba’ya yaklaşırken büyük bir kasırga haline geleceğini tahmin ediyor” dedi. Salı gününe kadar, fırtınanın Çarşamba gününe kadar 120 mil rüzgarlı bir Kategori 3 kasırgası ve 140 mil / saat rüzgarlı bir Kategori 4 kasırgası olması bekleniyor.

Bilgisayar tahmin modelleri, Ion’un Florida’yı vuracağı konusunda hemfikir, ancak nerede olduğu konusunda aynı fikirde değil. NHC, “Fırtınanın tam izinde, özellikle 72 saat sonra hala önemli farklılıklar var” diye uyardı.

İki model, UKMET ve ECMWF, fırtınanın batı-orta Florida’ya inebileceğini gösteriyor. Diğer iki model, GFS ve HWRF, fırtınanın batıya doğru hareket ettiğini ve Ian’ı orta veya batı Florida Panhandle’a götürdüğünü gösteriyor.

Kasırga Merkezi’nin fırtına için mevcut tahmin yolu, esasen NHC’nin en iyi tahminiyle farklı modeller arasındaki farkı böler. NHC, “İyon’un uzun vadeli tahmininde önemli bir belirsizlik olduğu abartılamaz” diye uyardı.

“Ian’ın kesin rotası ve yoğunluğu ne olursa olsun, Florida’nın Batı Kıyısı ve Florida Panhandle boyunca hafta ortası itibariyle tehlikeli fırtına dalgası, kasırga kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli yağmur riski var ve Florida sakinleri kasırga planlarını uygulamaya hazır olmalı, herhangi bir tavsiyeye uymalıdır. kasırga merkezi, yerel yetkililer tarafından yayınlanan ve “Tahmin güncellemelerini yakından takip edin” dedi.

Central Florida boyunca, Sakinler hafta sonunun bir kısmını Ian’ın olası gelişine hazırlanmakla geçirdiler.

Millenia yakınlarındaki bir Target mağazasında Cumartesi günü çok az galon su kaldı ve raflarda müşteri başına yalnızca dört kasa veya şişenin satın alındığını söyleyen işaretler vardı.

Target’tan dördüncü sırayı alan Maritza Osorio, “Bu, bugün ziyaret ettiğim üçüncü mağaza,” dedi. “Olmaz ise yarın tekrar deneyin.”

Aynı plazadaki Home Depot’un yanında daha az trafik vardı, birçoğu arabalarında su taşırken, diğerleri kepenk olarak kullanmak için kontrplak satın aldılar.

Ulusal Kasırga Merkezi'nden tropikal fırtına ve bunun Florida ve başka yerlerdeki etkisi hakkında en iyi haberler.

Ian’ın Central Florida’yı vurup vurmayacağı ya da ne kadar sert vuracağı henüz belli olmasa da Gary Wilson gibi adamlar risk almıyor. Sezonun başlamasından sonraki haftalarda kasırga setini hazırladı ve son hazırlıklar için Home Depot’taydı.

Wilson, “Bir şey olursa ben hazırım” dedi.

Cumartesi günü, Florida Valisi Ron DeSantis, Sunshine State’in tamamı için olağanüstü hal ilan etti – Cuma günü iki düzine ilçede olağanüstü hal ilan etmek için verdiği emri genişletti. DeSantis ayrıca Ulusal Muhafızları fırtına hazırlığı ve kurtarmaya yardımcı olmak için harekete geçirdi.

Ian'dan tropikal fırtına kuvvetli rüzgarların makul erken gelişi.

DeSantis yaptığı açıklamada, “Bu fırtına, büyük bir kasırgaya dönüşme potansiyeline sahip ve tüm Floridalıları hazırlıklarını yapmaya teşvik ediyoruz.” Dedi. “Bu fırtınanın olası etkilerini izlemek için tüm eyalet ve yerel yönetim ortaklarıyla koordinasyon halindeyiz.”

Başkan Joe Biden olağanüstü hal ilan ederek İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Acil Durum Yönetim Ajansına veya FEMA’ya afet yardım çabalarını koordine etmeye ve can ve malları korumaya yardımcı olma yetkisi verdi.

Başkan, fırtına nedeniyle 27 Eylül’de Orlando’ya yapacağı geziyi erteledi.

Associated Press’ten Sentinel personeli ve Cristobal Reyes bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.