Tropik Fırtına Ian’ın Florida’ya doğru ilerlerken Kategori 4 gücüne ulaşması bekleniyor

Ian hakkındaydı. Kingston, Jamaika bölgesinin 255 mil güneyinde Cumartesi 18:00 Ulusal Kasırga Merkezi’ne göre, batıya 16 mil hızla ilerliyor. Merkez, “Önümüzdeki birkaç gün içinde önemli bir güçlendirme olacak.” Dedi.

Merkez Cuma günü yaptığı açıklamada, tahminin Ian’ı “Florida’nın batı kıyısına yaklaşırken doğu Körfezi üzerinde büyük bir kasırga” olarak gösterdiğini, Küba’yı büyük kasırga gücünde veya yakınında kısa bir süre geçtikten sonra gösterdiğini söyledi. Kasırga Merkezi’nin en son tahmin konilerine göre, tüm Florida panhandle ve eyaletin neredeyse tüm batı kıyısı risk altında olabilir.

Bir gecede güçlendikten sonra, daha önce Tropikal Depresyon Dokuz olarak bilinen Ian, maksimum 45 mil (75 km / s) sürekli rüzgara sahip ve Pazartesi sabahı Cayman Adaları’na yaklaşırken önümüzdeki iki gün içinde kasırga durumuna ulaşması bekleniyor.

Ian’ın Salı sabahı erken saatlerde batı Küba’ya ulaşmadan önce hızla bir Kategori 3 kasırgasına dönüşmesi bekleniyor. Koşullar güçlendirme için çok elverişli ve Ulusal Kasırga Merkezi’nin tahmini şimdi Ian’ı Meksika Körfezi’ndeki 4. Kategori kasırgaya getiriyor.

Kasırga merkezi, “Ion’un Küba’da uzun süre kalması beklenmediğinden, bu kara teması nedeniyle çok az zayıflama bekleniyor” dedi.

Tahmin modelleri Cumartesi öğleden sonra Ian’ın Florida sahiline iniş yaptığı yere göre değişir. Avrupa modeli Perşembe sabahı Tampa yakınlarına iniş gösterirken, ABD modeli Cuma sabahı Pensacola yakınlarına iniş gösteriyor. Ayrıca önümüzdeki haftanın ortasına kadar pistte önemli bir belirsizlik olmaya devam ediyor.

Resmi kasırga merkezi pisti, modeller arasındaki farkı bölüyor ve Perşembe sabahı Tampa’nın kuzeyine inişini gösteriyor.

Florida Valisi Ron DeSantis genişledi Acil sipariş Cumartesi günü 24 ilçeden tüm eyaleti kapsayan, “Yukarıdaki şartlar büyük bir felaket yaratacak.”

“Florida’nın Acil Durum Yönetimi Bölümü, Ulusal Kasırga Merkezi ile birlikte hava tahminlerini değerlendirdi ve Florida için tehlikeli fırtına dalgalanması, şiddetli yağmur, ani sel, kuvvetli rüzgarlar, tehlikeli denizler ve izole kasırga faaliyeti riskinin devam ettiğini belirledi. Emirde, yarımada ve Florida Big Bend, Kuzey Florida ve Florida’nın kuzeydoğu bölgeleri, ”diyor.

Eyalet çapında bir acil durum emri uyarınca, Florida Ulusal Muhafızları üyeleri harekete geçirilecek ve emirler için beklemede olacak.

Başkan Joe Biden Cumartesi günü, eyalete bu hafta içinde bir kasırga olarak ulaşması beklenen tropik fırtına için bir felaket bildirisini onayladı.

Beyaz Saray, “Başkanın eylemi, İç Güvenlik Bakanlığı’na, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı’na (FEMA), acil durumun yerel nüfusa yol açtığı sıkıntı ve ıstırabı hafifletmeyi amaçlayan tüm afet yardım çabalarını koordine etme yetkisi veriyor.” Dedi. Bir basın açıklaması.

Ian, Florida’nın dört yıldaki ilk büyük kasırgası

Florida’ya ulaşmadan önce Kategori 3 veya daha yüksek bir seviyeye yükselirse, Ian büyük bir kasırga olacak. 2018’de Michael Kasırgası, Florida Panhandle’a çarptığında bir canavar Kategori 5 fırtınasıydı. Michael ve hızla tırmandı Bir heyelan oluşturmadan önce, bir olay abartılıyor İklim krizi nedeniyle okyanus sıcaklıkları ısınıyor.

Grand Cayman için bir kasırga uyarısı verildi ve Cayman Adaları’ndaki Little Cayman ve Cayman Brac için tropikal bir fırtına saati yürürlükte. Jamaika için tropik fırtına nöbeti durduruldu.

Vali, fırtınanın potansiyel yolunda olanları çağırdı hazırlamak.

DeSantis bir haber bülteninde, “Bu fırtına, büyük bir kasırgaya dönüşme potansiyeline sahip ve tüm Floridalıları hazırlıklarını yapmaya teşvik ediyoruz.” Dedi. “Bu fırtınanın olası etkilerini izlemek için tüm eyalet ve yerel yönetim ortaklarıyla koordinasyon halindeyiz.”

Tahminciler sakinleri hazırlık yapmaya çağırıyor

Ortalamanın üzerinde bir kasırga mevsimi olacağı tahmin edilenlere yavaş bir başlangıç ​​oldu. ABD’de yalnızca bir fırtına karaya ulaştı ve hiçbir kasırga karaya inmedi veya komşu eyaletleri tehdit etmedi.

Şimdi, kasırga mevsiminin zirvesinden bir hafta sonra, tropikler uyanıyor gibi görünüyor ve tahminciler insanların gardını indirdiğinden endişeleniyor.

Colorado Eyalet Üniversitesi’nde araştırma bilimcisi olan Bill Klotzbach, “Yavaş bir başlangıçtan sonra, Atlantik kasırga sezonu hızla toparlandı” dedi.

Kasırga merkezi sözcüsü Maria Torres CNN’e verdiği demeçte, “İnsanlar gardlarını indirip, evet, ormandan çıktık diye düşünüyorlar” dedi. “Ama gerçekten sezon devam ediyor. Hâlâ Eylül’deyiz, daha Ekim var. Atlantik veya Karayipler’de gelişen her şey çok yakından izlememiz gereken bir şey.”

Atlantik kasırga sezonu 30 Kasım’da sona eriyor.

Ne olursa olsun, Karayipler, Florida ve Körfez Kıyısındaki diğer eyaletlerde yaşıyorsanız, bu hafta sonu ve önümüzdeki hafta başlarında güncellenen tahminlere dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.