Trump Organizasyonu. New York cezai vergi dolandırıcılığı soruşturmasında tüm suçlardan hüküm giydi

Savcılar, şirketin yöneticilerine lüks araba ve apartman kiralama gibi beyan edilmemiş ayrıcalıklar vererek suç teşkil edecek şekilde vergi kaçırdığını ve maaş bordrosu maliyetlerini bastırdığını söyledi. Trump suçlanmadı, ancak planın şirkete fayda sağlamak için yürütüldüğü sonucuna varmak için bir jüri gerekiyordu.

avukatlar jüriye anlattı Kapanış tartışmaları sırasında, New York Yüksek Mahkemesi Yargıcı Juan Merchan, Trump’ın “vergi yolsuzluğuna açıkça göz yumduğunu” söyleyerek talebe itiraz etti.

Müzakerelerden önce Merson, bazıları seçim sırasında Trump’tan hoşlanmadığını ifade eden jüriye Trump hakkındaki kişisel duygularını unutmaları talimatını verdi.

“Bay Trump ve ailesi lehinde veya aleyhinde sahip olabileceğiniz tüm önyargıları bir kenara bırakmalısınız ve bu tür önyargıların bu davadaki kararınızı etkilemesine izin vermemelisiniz” dedi.

Trump yaptığı açıklamada temyiz sözü verdi ve 12 jüri üyesinin kararının “ülkemizin tarihindeki en büyük siyasi cadı avının devamı” olduğunu söyledi.

“New York, ‘Trump’ için zor bir yer çünkü işletmeler ve insanlar harika şehrimizi terk ediyor!” Trump, 2019’dan beri New York’ta ikamet talebinde bulunmadığını söyledi.

Bir şirket avukatı, temyiz başvurusunun, suçların şirket adına işlenmediği iddialarına odaklanacağını söyledi – bu, suçları işleyen çalışanların yalnızca kendi çıkarlarını ilerletmek için hareket etmediklerini kanıtlamayı gerektiren teknik bir terim.

Avukat Alan Futterfass gazetecilere verdiği demeçte, “Savunma ekibi olarak, bu kelimelerin ne anlama geldiğine dair birçok belge sunduk.” “Yargıç, çok fazla tanım olmadığını kabul etti ve kesinlikle ileri sürdüğümüz argümanlardan biri bu olacak. Ve davanın merkezinde bu vardı.

Ceza 13 Ocak’ta açıklandı. Yargıç her suç için azami cezayı verirse, Trump Organizasyonu 1,6 milyon dolar ödemek zorunda kalacak.

Trump Organizasyonunun iki bölümü – The Trump Corporation ve Trump Parole Corporation – görevden alma davasının ikinci günü olan Salı günü suçlandı. Halen şirket için çalışan eski finans müdürü Alan Weiselberg, bu yılın başlarında suçunu kabul etti ve daha hafif bir ceza karşılığında işvereni aleyhinde ifade vermeyi kabul etti.

Bir test Ekim ayında lanse edildi Aşağı Manhattan’daki eyalet mahkemesinde.

Weiselberg kürsüye çıktığında, şirketten 1,76 milyon dolar tazminat aldığını, bilerek vergi kaçırdığını ve şirketin kontrolörü Jeffrey McConey ile komplo kurduğunu ifade etti.

Planın, savcıların söylediğine göre, şirket Trump başkan oluncaya kadar devam etti. Denedi Testten kaçınmak için yasa dışı uygulamalarını temizlemek.

Ancak Weiselberg, kendi kâr hanesini yükseltmek için kişisel açgözlülükle hareket ettiğini ve davranışlarından şirketin sorumlu olmadığını savunan savunma avukatlarına yem sağladığını da ifade etti.

Tanıkların ifadesine göre Trump, duruşma boyunca öne çıktı: Weiselberg’in torunları için özel okul ücretini şahsen ödedi ve üst düzey teğmeninin Yukarı Batı Yakası’ndaki Hudson Nehri’ne bakan dairesinde bir kira sözleşmesi imzaladı.

Savcılar, planın Weiselberg’in ötesine geçtiğini, en az iki yöneticinin vergilendirilmemiş yardımlar aldığını ve bazı çalışanların ikramiyelerini bağımsız yükleniciler için vergi formlarında uygunsuz bir şekilde ödediğini savundu.

Bölge Savcısı Yardımcısı Joshua Steinglass, kapanış tartışmaları sırasında Trump Örgütü’nün “bir dolandırıcılık ve aldatma kültürünü teşvik ettiğini” söyledi.

Trump avukatları suçu üstlendi Weiselberg’le dolu, sadece kendine iyilik yapmak için çıktığını söyledi.

Savunma avukatı Susan Nessels, “Bugün burada tek bir nedenden dolayı bulunuyoruz: Alan Weiselberg’in açgözlülüğü” dedi.

Mahkumiyet, Trump için birkaç yasal soruna katkıda bulunuyor. Kendisi, ailesi ve şirketi sanıktır. Ayrı bir hukuk davası New York Başsavcısı Tisch James tarafından getirildi, New York’ta bir iş yürütmesini veya emlak işlemleri yapmasını engellemeye çalışıyor.

Manhattan Savcılığı tarafından Trump’a yönelik daha geniş bir soruşturma açık kalıyor Bu yılın başlarında durduruldu.

O da yüzleşir Federal bir soruşturma Florida’daki Mar-a-Lago malikanesinin aranmasına yol açan gizli belgeleri işlemesiyle bağlantılı olarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.