Trump’ın eski danışmanı Steve Bannon, sınır duvarı projesinde kara para aklamakla suçlandı.

NEW YORK, 8 Eylül (Reuters) – Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın uzun zamandır müttefiki ve bir zamanlar üst düzey stratejisti olan Steve Bannon, ABD duvarını inşa etmeye yardım etmek için bağışçıları dolandırmaktan kara para aklama ve komplo kurmakla suçlandı. -Meksika sınırı.

68 yaşındaki Bannon, Perşembe günü kamuoyuna açıklanan bir iddianamede iki adet kara para aklama, üç adet komplo ve bir adet dolandırıcılık suçuyla suçlandı.

Dava, savcıların eski Cumhuriyetçi cumhurbaşkanının imza duvarı için “Duvarı İnşa Ettik” adlı 25 milyon dolarlık özel bir bağış toplama çabası olarak tanımladıkları şeyden kaynaklanıyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

İddianameye göre, Bannon, bağışçıların tüm parasının duvara doğru gideceğine söz verdi, ancak yüz binlerce doları, maaş almayacağına söz veren sürücünün genel müdürüne geri göndermedeki rolünü sakladı.

İcra başkanının mahkeme belgelerinde, Nisan ayında federal elektronik dolandırıcılık komplosu ve vergi suçlamalarını kabul eden ve cezasını bekleyen Hava Kuvvetleri gazisi Brian Kolfage olduğu belirlendi. devamını oku

Perşembe günkü iddianame, kişisel harcamalar için 1 milyon doları yönlendirdiğini söyleyen Ağustos 2020 federal davasının altında yatan bazı davranışlarla ilgili.

Bannon, Ocak 2021’de Trump’ın başkanlığının son saatlerinde kendisini affetmesiyle sona eren bu davada suçsuz olduğunu iddia etti. Başkanlık affı, devlet kovuşturmalarını engellemez.

Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg yaptığı açıklamada, “Stephen Bannon, ülke çapında binlerce bağışçıyı dolandırmak için milyonlarca dolarlık bir planın mimarı olarak hareket etti.” Dedi. “Bağış yapanlara yalan söylemek ve kar etmek suçtur ve New York’ta sorumlu tutulacaksınız.”

New York Başsavcısı Letitia James’in ofisi, soruşturmada Bragg’in ofisine katıldı. James ve Bragg Demokratları da Trump ve işlerini araştırıyorlar.

Bannon, şehir yetkililerinin yakın zamanda yaptığı bir geziye işaret ederek, “Bu şehrin belediye başkanının sınırda bir heyeti olduğu gün, burada insanları taciz ediyorlar (sınırda onları durdurmaya çalışmak için)” dedi. Teksas’a.

Bannon, görünüşe göre Kasım seçimlerine atıfta bulunarak, “Hepsi yaklaşık 60 gün” dedi.

Bannon’un Manhattan’daki New York Ceza Mahkemesi’nde saat 14:15’te EDT’de (1815 GMT) görünmesi bekleniyor. Avukatı David Schoen, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Soruşturmalar Trump’a bağlandı

Perşembe günkü iddianame, Pannone, Golfage ve Andrew Batolato’nun Nisan ayında federal bir davada suçunu kabul ettiği 2019 yılına kadar uzanan çeşitli yazışmaları içeriyor.

Bannon, Perşembe günü aynı altı suçlamayla suçlanan Kolfage’deki WeBuildTheWall Inc’in danışma kuruluna başkanlık ediyordu.

İddianamede, Bannon’un Ocak 2019’da “

Beş ay sonra, iddianameye göre, bir bağış etkinliğinde müstakbel bağışçılara söylediğinde mesajı farklıydı: “Unutmayın, verdiğiniz tüm para duvarı inşa etmeye gidiyor.”

Kolfage ve Badolato’nun avukatları yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Federal davanın dördüncü sanığı olan Timothy Shea, mahkemeye çıktı ve mahkeme kararıyla sonuçlandı.

Bannon’un eyalet soruşturması Bragg’in selefi Cyrus Vance’in altında başladı.

Bragg ayrıca Vance’in, uzun süredir finans direktörü Alan Weiselberg ile birlikte Temmuz 2021’de vergi ihlalleriyle suçlanan Trump’ın adaşı şirketi Trump Organizasyonu hakkındaki soruşturmasını da aldı.

Weiselberg Ağustos ayında suçunu kabul etti ve Trump Organizasyonu Ekim ayında yargılanacak.

Bannon, federal ve eyalet mahkemelerinde suçlanan ilk eski Trump yardımcısı değil.

Mart 2019’da Vance, eski Trump kampanya başkanı Paul Manafort’a karşı, Manafort’un mahkum edildiği ve 7-1 / 2 yıl hapis cezasına çarptırıldığı federal suçlamalara benzer dolandırıcılık suçlamalarında bulundu.

Ancak bir New York yargıcı, dokuz ay sonra eyaletin suçlamalarını çifte tehlike oluşturduğu için reddetti.

Trump, Aralık 2020’de Manafort’u affetti.

Bannon’un davasında çifte tehlike geçerli değil çünkü federal suçlamalarla yargılanmadı.

Mevcut göçmenlik uygulamalarına şiddetli muhalefet de dahil olmak üzere “Önce Amerika” sağcı popülizmi savunan Bannon, Trump’ın başkanlığının bir sembolü haline geldi.

Şimdi popüler podcast “Savaş Odası”na ev sahipliği yapıyor ve sık sık Trump’ın 2020 seçimlerini Joe Biden’a kaptırdığını inkar eden konuklara ev sahipliği yapıyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

New York’ta Karen Freifeld tarafından yapılan rapor; Düzenleme Jonathan Otis, Mark Porter ve David Gregorio

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.