Trump’ın eski yardımcısı Mark Meadows, Georgia büyük jürisi önünde ifade vermesini emretti

Güney Carolina’da bir yargıç Çarşamba günü, Trump Beyaz Saray’ın eski genelkurmay başkanı Mark Meadows’un Cumhuriyetçilerin eyaletin 2020 başkanlık seçim sonuçlarını etkileme çabalarını araştıran Georgia büyük jürisi önünde ifade vermesi gerektiğine hükmetti.

Fulton İlçe Bölge Savcısı Fannie Willis (D) Soruşturmasının “Gürcistan ve başka yerlerde Kasım 2020 seçim sonuçlarını etkilemek için çok devletli, koordineli çabaları” araştırdığını söyledi. Meadows Georgia’da yaşamadığı için onu ifade vermesi için mahkemeye celp edemedi, ancak Ağustos ayında bunun için bir dava açtı.

Güney Carolina Devre Mahkemesi Yargıcı Edward Miller Çarşamba günü, Meadows’un ifadesinin “soruşturma için önemli ve gerekli ve Georgia Eyaletinin kendisine gereksiz zorluklara neden olmayacağını garanti ettiği” için mahkeme celbine uyması gerektiğine karar verdi.

Willis’in sözcüsü Jeff DeSantis, Çarşamba günü kararı doğruladı. DeSantis, Meadows’un ara seçimlere kadar çağrılmayacağını söyledi.

Meadows’un avukatı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, temyiz veya ek yasal işlem olasılığının bulunduğunu söyledi.

Meadows’un avukatı George J. dedi Terwilliger.

Trump’ın Beyaz Saray genelkurmay başkanı olmadan önce Kuzey Carolina’dan dört dönemlik bir kongre üyesi olan Meadows, Trump’ın yaygın seçmen sahtekarlığının Joe Biden’a başkanlığı verdiği yönündeki asılsız iddialarının desteklenmesine yardımcı oldu. Meadows, şimdi Güney Carolina’da yaşadığını söyledi 2020’de bir Kuzey Carolina cep telefonu adresi kullanarak oy vermek için kaydolun.

Onu içinde dilekçe Meadows’un ifadesini arayan Willis, Meadows’un 2 Ocak 2021’de Trump’ın Gürcistan Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger (sağda) ile yaptığı ve Biden’ı eyalette yenmek için gereken 11.780 oyu “bulmasına” yardımcı olacak bir telefon görüşmesine katıldığını kaydetti.

‘11,780 oy bulmak istiyorum’: Trump, Gürcistan dışişleri bakanına olağanüstü saat çağrısında lehine oyları yeniden sayması için baskı yapıyor

21 Aralık 2020’de Willis, Beyaz Saray’a Trump ve diğerleriyle birlikte katılan Meadows’un “seçmen sahtekarlığı ve Georgia ve diğer eyaletlerden Seçim Koleji oylarının sertifikalandırılması iddialarını tartışmak için” ifade vermekle ilgilendiğini yazdı.

Willis dilekçede ayrıca, Meadows’un 22 Aralık 2020’de Georgia Dışişleri Bakanı ve Georgia Soruşturma Bürosu’nun bir denetim yürüttüğü Cobb County, Marietta’daki Cobb County Civic Center’a “sürpriz bir ziyaret” yaptığını kaydetti. Devamsız oy pusulalarını imzalayın.

Willis, Meadows’un “denetim sürecini özel olarak gözlemlemesini istedi, ancak denetim halka açık olmadığı için bunu yapması engellendi” diye yazdı.

Meadows, Georgia özel jürisinin onun ifadesini gerektiren bir ceza davası değil, bir hukuk davası yürüttüğünü öne sürerek, yürütme ayrıcalığına atıfta bulunarak Georgia mahkeme celbini öldürmeye çalıştı. Willis, özel jüri tarafından yürütülen soruşturmanın suç faaliyetlerine odaklandığını söyledi.

Meadows’un Güney Carolina avukatı James W. Bannister, mahkeme dosyalarında, başlangıçta talep edilen ifadesi için Eylül ayının son tarihinin geçtiğini savundu.

Bir diğer önde gelen Cumhuriyetçi Sen. Lindsey O. Graham (SC), Çarşamba günü Meadows kararında. temyiz edildi ifade talebini engellemek için Yargıtay’a başvurdu.

Graham, resmi iş yapan milletvekillerine tanınan anayasal korumalarla ifade vermekten korunduğunu savundu.

Yargıç Clarence Thomas, Graham’ın Pazartesi günü görünmesini geçici olarak durdurdu. bu Özet Sipariş Statükoyu koruma girişimi gibi görünüyor Graham’ın Yargıtay’a dilekçesi Gelişmeler. Avukatlar, Graham’ın talebine yanıt vermek için Perşembe gününe kadar süre tanıyacak, yani tam mahkeme konuyu değerlendirecek.

Geçen hafta, ABD Temyiz Mahkemesi’nin 11. Daire için üç yargıçtan oluşan bir paneli kabul etti Graham’ın girişimini reddetti Willis’in mahkeme celbini önlemek için. Milletvekili mahkemeye, görevdeki bir senatörün bu tür duruşmalarda ifade vermekten korunduğunu söyledi.

Graham, Meadows ve diğerlerinin muhalefetine rağmen, Georgia büyük jürisi, aralarında avukatlar Rudy Giuliani ve John Eastman’ın da bulunduğu önemli Trump danışmanlarının ifadelerini dinledi. Eski Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich (R-Ga.) ve Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in ifade talepleri bekleniyor.

Birkaç Gürcistan Cumhuriyetçi Parti yetkilisi ifade verdi. Listede Dışişleri Bakanı Brad Raffensberger (sağda) ve personeli Georgia Başsavcısı Christopher M. Carr (R), eyalet milletvekilleri ve yerel seçim çalışanları dahil. Eyaletin Cumhuriyetçi valisi Brian Kemp, Ağustos ayında 121 sayfalık bir dilekçe sunmuştu. Duruşmayı denetleyen yargıç, valinin görünüşünü 2022 seçimlerinden sonraya ertelemeyi kabul etti. Kemp yeniden seçilmek istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.