Trump’ın Mar-a-Lago soruşturmasını erteleme çabaları, yasal komplikasyonlar arttıkça büyük ölçüde başarısız oluyor Donald Trump

tarafından çabalar Donald Trump Eski ABD başkanının hükümet sırlarının yasadışı olarak ele geçirilmesine ilişkin cezai soruşturmasında bir gecikme, Adalet Bakanlığı’nın Florida’daki Mar-a-Lago tatil beldesinden FBI tarafından ele geçirilen gizli kimliklere sahip yaklaşık 100 belgeye yeniden erişim kazanmasının ardından büyük ölçüde engellendi.

Bu hafta ABD 11. Bölge Temyiz Mahkemesi, federal bir yargıcın, departmanın belgeleri soruşturmasında kullanmasını yasaklayan emrinin önemli kısımlarını bir kenara koydu ve Trump’ın avukatlarının potansiyel tavizlerle ilgili belgeleri incelemesi gerekmediğine karar verdi.

29 sayfalık karar, Florida’daki davayı denetleyen, ancak Trump’ın soruşturmayı yavaşlatma teklifini sona erdiren ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Eileen Cannon tarafından verilen kararların sert bir şekilde kınanması olarak geldi. Daha hızlı.

Adalet Bakanlığı, arama emri beyanına göre, Casusluk Yasası da dahil olmak üzere en az üç ceza yasasının olası ihlallerini araştırıyor. Ulusal güvenlik bilgileriyle ilgiliAdaletin engellenmesi ve devlet belgelerinin yok edilmesi yaygındır.

Gizli olarak işaretlenmiş yaklaşık 100 belgeyi incelemesine izin verilen Adalet Bakanlığı müfettişleri, ulusal güvenlik bilgilerinin kasıtlı olarak tutulmasına ve bozulmasına ilişkin soruşturmalara artık birincil kanıtlarla devam edebilir.

Temyiz mahkemesi, Trump’ın avukatlarının ve özel güvenlik görevlilerinin 100 belgeyi incelemesine gerek olmadığına karar verdi.

Trump’ın hedef talebi A Özel Usta Konuya aşina olan kaynaklara göre, başından beri bölücüydü ve ana hedef -her ne kadar kamuoyuna açıklanmasa da- bir FBI aramasının ardından bir ceza soruşturmasında frene basmaktı. Mar-a-Lago Trump’ın avukatları şaşırdı.

İkinci ana hedef, özel ana hareketi, FBI’ın mülkten hangi belgeleri kurtardığı konusunda daha fazla fikir edinmek için bir araç olarak kullanmaktı, çünkü Trump başlangıçta kapsam ve kendi belgeleri hakkında karanlıktaydı. , potansiyel ifade.

Temyiz mahkemesi kararından önce, Trump’ın hukuk ekibi kıdemli bir ABD Bölge Mahkemesi yargıcı olan özel ustayı değerlendirdi. Raymond SevgiliMevcut veya eski bir başkanın, yürütme organının materyallere erişimini engellemek için yürütme ayrıcalığını kullanıp kullanamayacağını değerlendirmek için zamana ihtiyacı olabilir.

Eski başkanın avukatları, mahkeme dosyalarında, Trump’ın danışmanları ve avukatlarıyla gizli veya imtiyazsız belgelere el yazısıyla notlar yazmış olsaydı, ayrıcalık hakkında daha fazla zaman alan tartışmalar olabileceğini öne sürdü.

Trump, FBI tarafından ele geçirilen 11.000’den fazla diğer belgenin kamuya açık olarak gizliliğinin kaldırılmasıyla ilgili üçüncü bir özel ön inceleme düzenleyebilmesine rağmen, gizli belgelerde beklenen gecikmeler artık söz konusu değil.

Trump, ceza soruşturmasında etkili bir şekilde iki buçuk haftalık bir duraklama sağladı ve Cannon departmanına Çarşamba günü bir temyiz mahkemesinin kararını beklemesini emretti – eski ABD avukatlarının davayı büyük ölçüde etkilemeyeceğini söylediği bir gecikme. .

Görgü tanıklarının ifadesine dayanan ceza davalarında, eğer departman iki aydan fazla ilerleyemezse, anılar solup tanıklar belirli ayrıntıları hatırlamakta zorlandıkça, uzun süreli gecikmeler sorunlu hale gelebilir.

Eski ABD’li avukatlar, Adalet Bakanlığı’nın Casusluk Yasası ve ambargonun olası ihlallerinin en önemli kaynağı olan 100 gizli belgeyi kullanmaktan men edilmesinin yaklaşık üç hafta boyunca bir rahatsızlıktan biraz daha fazlası olacağını söyledi.

Ancak, geçici gecikme, Trump hukuk ekibinin hırsını ve kapasitesini gösterdi. Küçük pratik zaferler kazanın Genelin önemli olacağına inanıyorlar. 11. Devreden önce yenilgi olmadan Trump, ceza soruşturmasını Aralık ve sonrasında engellemeyi ummuş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.