Twitter, diğer sosyal ağlara bağlanan hesapları askıya alır

Yorum

Elon Musk özür diledi ve Pazar gecesi Twitter başkanı olarak istifa edip etmeyeceğini soran bir anket başlattı, şirketin diğer belirli platformlara bağlanan hesapları askıya alacak yeni bir politika getirmesinin ardından Musk’ınkiler de dahil olmak üzere bireylerden tepki aldı. destekçiler

Politikayı uyguladıktan sonra Musk özür diledi ve şöyle yazdı: “İleriye dönük olarak, büyük politika değişiklikleri için bir referandum yapılacak. Özür dilerim. Bir daha olmayacak.”

Ardından, istifa edip etmeyeceği konusunda kullanıcıları araştıran bir Twitter anketi başlattı. Musk, bilim dışı ve temsili olmamalarına rağmen geçmiş anketlere bağlı kaldı.

“Twitter CEO’su olarak istifa etmeli miyim? Bu anketin sonuçlarına uyacağım” diye yazdı. Bir süre sonra ekledi: “Ne dilediğine dikkat et, onu elde edebilirsin.”

Musk’ın anketine yanıt verenler, Musk’ın yaklaşık bir saatlik oylamadan sonra istifa etmesi gerektiğini belirterek büyük ölçüde “evet” e eğildi: 3 milyondan fazla oydan yüzde 58’i dizginleri ona devretmesi yönündeydi. Anket, borsa açılmadan önce Pazartesi sabahı sona erdi. Saygı duymak Tesla’nın hisse senedi – Musk’ın net değerinin çoğunun kaynağı – son zamanlarda düştü. Yatırımcılar, Musk’ın Twitter’dan ayrılmasının Tesla’nın görünümünü iyileştirebileceğini söyledi

Musk’ın ani geri dönüşü, Twitter’ın günün erken saatlerinde Facebook ve Instagram gibi yasaklı sitelere bağlanan hesapları “başka bir sosyal platformda içerik tanıtmak amacıyla kullanılıyorsa” askıya almaya başlayacağını söylemesinin ardından geldi. Pazar.

bu prensipBu ay tarihli ve Pazar öğleden sonra tweetlenen, bazı platformlardaki hesapları tanıtan tweet’ler, kullanıcıların Twitter takipçilerini başka bir yere katılmaya teşvik etmesi durumunda kaldırılabilir.

Politika, “Yasaklı üçüncü taraf sosyal medya sitelerinden hem tweet düzeyinde hem de hesap düzeyinde ücretsiz reklamları kaldıracağız” dedi. Facebook, Instagram ve benzeri sosyal medya sitelerinin birçok örneğini listeler. Gerçek toplulukBu eski Başkan Donald Trump ortak kuruldu

Musk’ın Ekim ayında 44 milyar dolara satın aldığı Twitter’ın sahibi siteyi kargaşa içinde bıraktı. O şirket yöneticilerini görevden aldı Ayrıca bir grup müdavim kurdular, çalışanlarının yarısından fazlasını işten çıkardılar ve Twitter’ın içerik derecelendirmelerini geri aldılar. Sitenin sahibi olarak yanlış bilgi verdi ve aceleyle ayrıldı. Yeni ve kafa karıştırıcı değişikliklerTartışmaya neden olan ve bazıları sitedeki harcamalarını askıya alan reklamverenleri tehdit eden.

Ani ve bazen keyfi kararları, Twitter’ın temel kullanıcılarını ve diğerlerini etkiledi. işçilerAncak “ifade özgürlüğü” odaklı bir yaklaşıma yerleşmiş bazı destekçileri, onun hakkı için teklif veriyor.

Daha Pazar günü Musk, yönetiminin yeni politikayla ilgili Twitter’daki hamlelerini destekleyen bazılarının desteğini kaybetmişti.

Musk tarafından staj için işe alınan bir yazılım geliştiricisi olan George Hotz, iş dünyasının kralı tarafından satın alınmasıyla ilgili heyecanla tweet attıktan sonra Pazar gecesi Instagram hesabına bir bağlantı tweetledi.

Bir tweet’te “Söylemek yasaksa, artık olmak istediğim yerde değilim. İfade özgürlüğünden çok uzak” diye yazdı.

Musk’ın birkaç hafta önceki durumundan çok uzaktı. ültimatom verdi Twitter çalışanlarına, yeni Twitter’ı oluşturmak için “çok zor” bir adım atmaları gerektiğini söyledi.

Hodz, “İnanılmaz şeyler yaratan tutum budur. Büyüklüğü sevmeyen tüm insanların gitmesine izin verin” diye yazdı.

Bu arada Twitter kullanıcıları, Musk’ın liderliğinden övgüyle bahseden ancak Twitter’da mastodon sapını tanıtan Paul Graham’ın askıya alınmasını eleştirdi, sitenin gösterdiği ekran görüntüleri.

Sitede yayınlanan ekran görüntülerine göre, “Bu bardağı taşıran son damla” diye yazdı. Graham’ın hesabı kısa bir süre sonra askıya alındı.

Bu, Ulusal Güvenlik Teşkilatı muhbiri Edward Snowden da dahil olmak üzere birçok kullanıcının konuyu tartmasına neden oldu. Bir tweet’te “Bu kötü bir politika ve değiştirilmesi gerekiyor” diye yazdı.

Hareketler Musk’ı savunmaya geçirdi ve tepkilere yanıt verdi;

Bir tweet’te “Paul’ün hesabı yakında geri yüklenecek” diye yazdı.

Twitter, Musk’ın şirketi Ekim ayında satın almasından bu yana halkla ilişkiler ekibinin çoğunu işten çıkardı ve Musk, günün erken saatlerinde yeni kural hakkında e-postayla gönderilen soruların bir listesine yanıt vermedi.

Tesla ve SpaceX’in milyarder sahibi Musk, kısa bir süre önce askıya alındı ​​ve görevine iade edildi. En kaliteli gazeteciler Twitter kurallarını ihlal ettiğini söyledi.

Musk, Twitter’da bazı muhabirleri askıya aldı. Ancak şirketleri ayrılmadı.

Twitter’ın satışının kesinleşmesinden bu yana geçen haftalarda Musk, platformun nefret söylemi ve yanlış bilgilendirme ile ilgili önceki politikalarının birçoğunun uygulanmasını geri aldı.

Diğer belirli sosyal medya sitelerine bağlantıları yasaklayan yeni politika, alternatif hesaplarını tanıtan birkaç önde gelen Twitter kullanıcısını izliyor ve genellikle Musk’ın platforma geçişinin Twitter’da kalmayı imkansız hale getireceği görüşünü ifade ediyor.

Pazar günü, şirketin duyurusu, Twitter’a yasal zorluklar yaratıp yaratmayacağı konusunda tartışmalara yol açtı.

“Bu, büyük bir ABD teknoloji platformundan şimdiye kadar gördüğüm en açık zayıflık beyanı ve bir GC olarak rekabete aykırı niyetin en açık beyanı. (Birisi Twitter’da bu işe sahip olsaydı) onu durdurmak için kendilerini ateşe verirlerdi.” tweet attı Facebook’un eski baş güvenlik görevlisi Alex Stamos, “baş hukuk müşaviri”nin kısaltmasını kullanıyor. Şu anda, “bilgi teknolojisinin kötüye kullanılmasına odaklanan bir araştırma, öğretim ve politika programı” olan Stanford İnternet Gözlemevi’ne başkanlık ediyor. İnternet sitesi.

Facebook, Instagram ve Truth Social’a bağlanmanın yanı sıra, sosyal medya platformları Mastodon, Tribel, Post ve Nostr’da reklam vermek, Twitter’ın Pazar günü erken saatlerde açıklanan yeni politikası kapsamında kısıtlandı. gibi üçüncü taraf bağlantı toplayıcıları linktr.ee Ve link.bio Ayrıca yasaklandı. URL olmadan bir sosyal medya tanıtıcısının listelenmesine izin verilmez.

Twitter, bu politikanın ilk ihlalinin bir tweet’i silmekten bir hesabı geçici olarak kilitlemeye kadar değişebileceğini söyledi. Şirket, biyografi veya hesap adının ihlalinin hesabın askıya alınmasına neden olabileceğini söyledi. Politikanın sonraki ihlalleri, kalıcı olarak askıya alınmasına neden olabilir.

Twitter’ın ani askıya alma Geçen hafta, The Washington Post’tan biri de dahil olmak üzere birkaç yüksek profilli gazeteci, Musk’ın kendisiyle ve ailesiyle “temelde suikast koordinatlarını” paylaştığını söyledi – bu, hesabın kamu uçuşu verilerini kullanarak askıya alınmasıyla ilgili tweet’lere açık bir gönderme. Musk’ın özel jetini takip etmek için. Twitter Cumartesi günü çok sayıda gazetecinin sahneye dönmesine izin verdi.

Musk, bu hafta sonu ikinci bir Post muhabirini geçici olarak görevden aldı ve görevine iade etti.

Washington Post yönetici editörü Sally Busbee Pazar günü yaptığı açıklamada, “Bir kez daha askıya alma, uyarı, işlem veya açıklama yapılmadan gerçekleşti – bu sefer muhabirimiz Musk’tan bir haber için yorum yapmasını istedi.” Göreve başlayan gazeteciler, keyfi koşullar olmaksızın derhal eski durumuna getirilmelidir.

Pazar günü Musk, Katar’daki Dünya Kupası finallerinin görüntülerini tweetledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.