Twitter’ın muhbiri Senato komitesi önünde ifade verdi

Jatco’nun Twitter’a karşı başlıca suçlamalarından biri, hesaplarını iptal eden kullanıcıların verilerini güvenilir bir şekilde silmemesidir.

Bu iddiayı genişleten Zatko, Salı günü milletvekillerine, Twitter’ın Twitter’ın silme uygulamaları hakkında soru soran düzenleyicileri kasten yanlış yönlendirdiğini kabul eden şirketin baş gizlilik yetkilisi tarafından kendisine yaklaşıldığını söyledi.

“Baş Gizlilik Görevlisi bana doğrudan [Federal Trade Commission] ‘Twitter kullanıcı bilgilerini siler mi?’ geldi ve sordu” diyen Zatko, “Bunu bilmeniz gerekiyor çünkü diğer düzenleyiciler bize soruyor ve bu numara bitmeyecek” dedi.

Twitter’ın düzenleyicilere kullanıcı hesaplarını devre dışı bıraktığını söylediği ancak verileri tamamen silip silmediği konusunda belirsiz olduğu bildirildi. CNN’in sorularına yanıt olarak Twitter, daha önce “kaldırma sürecini başlatmak” için bir iş akışına sahip olduğunu söyledi, ancak bu işlemi tipik olarak tamamlayıp tamamlamadığını söylemedi.

Sen, Twitter’ın kullanıcı verilerini düzgün bir şekilde silme yeteneğine sahip olup olmadığını sordu. Masi Hirono tarafından sorulan Zatko, Twitter’ın verilerini daha iyi kontrol etmesinin mümkün olacağını, ancak bunun şirket için “temel bir kaynak sorunu” olmadığını söyledi.

Zatko, “Hangi verilere sahip olduklarını, nerede olduklarını, neden aldıklarını ve kiminle bağlantılı olduğunu bilmeleri gerekiyor.” Dedi. “O zaman, kaldırabilirler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.