Üç adam, Nijerya’dan İspanya’ya gemi dümeniyle 11 günlük bir yolculuktan sağ kurtuldu

Yorum

İspanya sahil güvenliğinden Pazartesi günü yapılan açıklamada, Avrupa’nın son beş yılın en yüksek düzensiz göç seviyesini gördüğü bir dönemde, Nijerya’dan İspanya’nın Kanarya Adaları’na giden bir petrol tankerinin dümeninde 11 günlük tehlikeli bir yolculuktan üç kişi sağ kurtuldu.

Gemi gözlemcisine göre, elementlere maruz kalan ve dar bir metal çubuğu geçen kaçak yolcular, 17 Kasım’da Lagos’tan ayrılan Malta bandıralı Alithini II’de seyahat ettiler. Deniz taşımacılığı. Tanker Pazartesi akşamı Kuzey Afrika açıklarında İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan biri olan Gran Canaria’daki Las Palmas’taydı. Limanlar birbirinden yaklaşık 3.000 mil uzakta.

bir fotoğrafta O paylaştı İspanyol Sahil Güvenliği Twitter’da, üç adamın sudan çıkarken geminin dümeninde sırtlarını geminin gövdesine yaslamış olarak oturduklarını bildirdi. Sahil Güvenlik tweet’inde, bir Sahil Güvenlik kurtarma botu, adamları sağlık hizmetleri tarafından tedavi edilmek üzere Las Palmas limanına götürdü.

Hayatta kalanlar, İspanyol hükümetinin Kanarya Adaları’ndaki temsilcileri Nijerya’dandı. Associated Press’e anlattı. Bunlardan biri Salı günü hastaneye kaldırıldı.

Kanarya Adaları’ndaki yetkililer için bir göç danışmanı olan Texema Santana, “Hayatta kalma macerası hayal gücünün ötesinde” diyor. Twitter’da yazdı. “Bu ilk değil ve son da olmayacak. Stowes her zaman aynı şansa sahip değil.

İyileşme, AB içinde güney Avrupa’daki ülkelerdeki göç politikasıyla ilgili gerilimlerin ortasında geliyor – Özellikle Fransa ve İtalya – Deniz yoluyla gelen göçmen sayısını kimin kabul edeceğinin tartışılması.

Fransa, İtalya’nın gerilim nedeniyle reddettiği göçmen kurtarma gemisini kabul etti

Uluslararası Göç Örgütü’ne göre, çoğu sığınma talebinde bulunan 165.000’den fazla düzensiz göçmen bu yıl Avrupa’ya geldi ve bu, 187.499’un kaydedildiği 2017’den bu yana en yüksek sayı.

Üç kaçak yolcunun yolculuğu, Avrupa’ya yapılan son göç modellerinde bir aykırı değerdir. Düzinelerce ülkede faaliyet gösteren bir yardım kuruluşu olan Danimarka Mülteci Konseyi’nin genel sekreteri Charlotte Slente, konsorsiyumun geçen ay gelenlerde bir artış gördüğünü söyledi. Ancak son zamanlarda sığınmacıların çoğu, Balkanlar’ı geçerek ve Avrupa üzerinden batıya doğru yol alarak kara yollarıyla geliyor.

2022’de İspanya’ya yaklaşık 30.000 göçmen geldi, bu son yıllara göre bir düşüş. Bilgi Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı UNHCR’den. 14.000’den fazlası, Kanarya Adaları kıyılarına, çoğu şişirilmiş ve denize açılmaya elverişsiz, genellikle aşırı kalabalık, kaba teknelerde karaya çıktı. Geçiş tehlikeli – geçen yıl Kanarya Adaları’na giderken 1.153 kişi öldü veya kayboldu, BMMYK dedi.

UNHCR sözcüsü Shabia Mandoo, “Genel olarak, karşılaşabilecekleri çaresizlik ve kırılganlığın yanı sıra yeterli, alternatif, güvenli yolların bulunmayışını yansıtan, göçmenlerin ve mültecilerin tehlikeli deniz ve kara yolculuklarına devam ettiğini görüyoruz.” dedi. Salı günü bir e-postada. “Bu, diğerlerinin yanı sıra, onları gemilere veya hava geçirmez konteynırlara yerleştirmeyi ve sızdıran teknelerle denize çıkarmayı içerir.”

Sığınmacıların ticaret gemilerinde alıkonulması, benzeri görülmese de nadirdir. Kurtarma servisinin Las Palmas’taki koordinasyon merkezi başkanı Sofia Hernandez AP’ye verdiği demeçte, İspanyol sahil güvenliğinin son iki yılda altı benzer vakaya yanıt verdiğini söyledi. Geminin dümen gezisi hakkında “Bu çok tehlikeli” dedi. İspanyol gazetesi El Pais’e göre 14 yaşındaki çocuk, yaşlı göçmenlerle birlikte 2020’de Nijerya’dan bir çekçekle seyahat etti. bildirildi.

UNHCR’ye göre, koronavirüs pandemisi ve buna bağlı olarak sınırların kapanması, sığınmacıları ve göçmenleri birçok kaçakçının yardımıyla Afrika’dan Avrupa’ya daha tehlikeli rotalar kullanmaya sevk etti.

Kuruluşu Avrupa sınırlarında artan sayıda vaka gözlemleyen Slent, “Son yıllarda, koruma ve sığınma ihtiyacı olan kişilerin erişimini çok önemli ölçüde kısıtlayan sınırları gerçekten kontrol etmek için birçok girişimde bulunuldu” dedi. Yetkililer sığınmacıları menşe ülkelerine geri gönderiyor.

Mandeau, bu yıl Akdeniz ve kuzeybatı Afrika deniz yollarında Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken yaklaşık 2 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

“Hükümet öncülüğünde ve daha iyi koordine edilmiş arama ve kurtarma çabaları, güvenli yerlere öngörülebilir inişler ve uluslararası korumaya ihtiyaç duyanları, güvenlik ve onurlu bir şekilde geri dönenleri ve olmayanları belirlemek için tarama ve sığınma prosedürlerine hızlı erişim” dedi. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, geçen hafta AB içişleri bakanları toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada.

Bakanlar Brüksel’de görüştü hareket planı Avrupa’ya giden bir başka önemli göç yolu da Orta Akdeniz’dir. Bu planın bir kısmı, Haziran ayında deniz yoluyla güney üye devletlere gelen göçmenlerle ilgili olarak kabul edilen gönüllü bir “dayanışma beyannamesi” ni Avrupa’nın başka yerlerinde uygulamak ve dağıtmaktır.

Avrupa Komisyonu’nun bloğun göç ve iltica anlaşmasını koordine etmekten sorumlu başkan yardımcısı Margaritis Schinas gazetecilere verdiği demeçte, “Her seferinde bir krizi veya her seferinde bir gemiyi ele alarak çalışmaya devam edemeyiz.” Alman DW News’e göre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.