Uçuş kesintileri, FAA kesintisinin ABD seyahatini kesintiye uğratmasından günler sonra devam ediyor

WASHINGTON/CHICAGO, 11 Ocak (Reuters) – ABD uçuşları yavaşlamaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nden kalkan tüm uçuşlar, Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) bir gecede bir sistem kesintisini düzeltmek için çabalamasının ardından yere indirildi.

FlightAware web sitesine göre, endüstri yetkilileri 7.300’den fazla uçuşun ertelendiğini ve 1.100 uçuşun iptal edildiğini söyledi.

Yetkililer, toplamın hala artmakta olduğunu ve birkaç havayoluna göre kesintinin en azından Perşembe gününe kadar gecikmelere neden olabileceğini söyledi.

Pilot uyarı sistemiyle ilgili sorunun nedeni belirsizdi, ancak ABD’li yetkililer henüz bir siber saldırı kanıtı bulamadıklarını söylediler. ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, CNN’e gece boyunca pilotlara gönderilen güvenlik mesajlarında “usulsüzlükler” olduğunu söyledi.

Mesajların düzgün bir şekilde hareket ettiğinden emin olmak için yerde durmanın “doğru karar” olduğunu ve doğrudan bir siber saldırı kanıtı olmadığını söyledi.

Kesinti, tatil seyahat sezonundan sonra tipik olarak yavaş bir zamanda meydana geldi, ancak seyahat pandemi öncesi seviyelere ulaşmaya devam ederken talep güçlü olmaya devam ediyor.

FAA, bir tweet’te normal hava trafiği operasyonlarının devam edeceğini söyledi.

Müttefik Havacılar Derneği başkan yardımcısı Yüzbaşı Chris Torres, kesintinin Cuma gününe kadar trafiği etkileyeceğini söyledi.

American Airlines üyelerini uçuran Torres, “Bu şey Doğu’da sabah 9’da kaldırıldı. Bu, sorunun sabah 9’da duracağı anlamına gelmiyor. Dalgalanma etkileri olacak” dedi.

Havayollarının karşılaştığı sorunlardan biri, uçuşları sıkışık kapılara sokmaya çalışarak daha fazla gecikmeye neden olmaktır. Grup zaman sınırı kuralları da bir faktör olabilir.

Justin Kennedy, Güney Karolina, Greenville’deki havaalanında yakınlardaki Charlotte’a bir iş gezisi için ayrıldı. Uçuş görevlilerinin FAA’nın ne dediğini bilmediği ve birçok yolcunun başlangıçta gecikmelerden habersiz olduğu için kafa karışıklığı olduğunu söyledi.

30 yaşındaki BT çalışanı, “TSA çıkışının güzel bir manzarasına sahip olan Chick-fil-A yemek alanında oturdum” dedi.

‘Yıkımsal hata

Yetkililer, FAA’nın daha önce pilot uyarı sistemi arızalandıktan sonra havayollarına tüm iç hat uçuşlarını askıya alma emri verdiğini ve şirketin sabah 2 civarında sert bir sıfırlama yapmak zorunda kaldığını söyledi. Halihazırda havada olan uçakların varış yerlerine ilerlemelerine izin verildi.

ABD’li taşıyıcıların hisseleri, uçuşların yeniden başlamasıyla piyasanın açılmasının ardından yeniden yükseldi. S&P 500 Havayolları Endeksi (.SPLRCAIR) Öğleden sonraki işlemlerde %1 yükseldi.

Havayolları da dahil olmak üzere ABD seyahat endüstrisini temsil eden bir ticaret grubu, FAA sistem arızasını “felaket” olarak nitelendirdi.

Amerikan Seyahat Derneği başkanı Jeff Freeman yaptığı açıklamada, “Amerika’nın ulaşım ağının önemli iyileştirmelere ihtiyacı var” dedi. “Federal politika yapıcıları kritik hava yolculuğu altyapımızı modernize etmeye çağırıyoruz.”

‘Kesinlikle kabul edilemez’

Amerikan el ilanlarının birkaç alternatifi var. Sürüş mesafeleri çok uzun ve ülkenin banliyö demiryolu ağı diğer ülkelere göre ince.

Lufthansa, Air France, Iberia ve British Airways gibi Avrupalı ​​havayolları ABD’ye giriş ve çıkışların devam edeceğini söylediğinden, kesintinin transatlantik rotaları üzerinde sınırlı etkisi oldu. Virgin Atlantic, bazı uçuşların ertelenebileceği konusunda uyardı.

Senato Ticaret Komitesi Başkanı Demokrat Maria Cantwell, komitenin olayı araştıracağını söyledi. Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz başarısızlığı “kesinlikle kabul edilemez” olarak nitelendirdi ve sorunun FAA’nın Eylül ayına kadar yeniden yetkilendirilmesinin bir parçası olarak reformlara yol açacağını söyledi.

Geçen yıl Güneybatı’da meydana gelen operasyonel bir erime binlerce kişiyi mahsur bıraktı. Noel’den önce şiddetli bir kış fırtınası, Teksas merkezli taşıyıcının eski teknolojisiyle birleştiğinde 16.000 uçuşun iptal edilmesine yol açtı.

FAA’nın ana ajansı DOT, Southwest’in başarısızlıklarını eleştirdi ve havayoluna yolcuları tazmin etmesi için baskı yaptı. Butiguek Çarşamba günü, FAA’nın yolculara FAA sorunundan kaynaklanan gecikmeler için tazminat ödemesi yönündeki bir öneriyi reddetti.

FAA, 2 Ocak’ta Florida uçuşlarında önemli gecikmelere yol açan başka bir önemli bilgisayar sorunu yaşadı.

Cirium’dan alınan verilere göre, yaklaşık 2,9 milyon yolcu taşıyan toplam 21.464 ABD uçuşunun Çarşamba günü yola çıkması planlandı.

Rodney Allen arkadaşlarıyla Cincinnati’den Porto Riko’ya tatile gidiyordu ama Newark’ta mahsur kaldı.

25 yaşındaki girişimci, “İner inmez uçaktaki yolcular uçakların yere indirildiğini söylediler” dedi. Hala Porto Riko’ya giden bir uçuşta check-in yapma seçeneğine sahipti, ancak arkadaşlarına seyahat kredisi verildi.

Washington’dan Doina Siaku ve David Shepherdson, Bangalore’den Abhijit Ganapavaram, Sidney’den Jamie Freed ve Chicago’dan Rajesh Kumar Singh tarafından yapılan haber; Bangalore’de Nathan Gomes ve Priyamwata C, Montreal’de Alison Lambert, New Jersey’de Toinsola Oladipo, New York’ta Sinead Carew ve Washington’da Steve Holland tarafından ek raporlama; Shailesh Kuber ve Alexander Smith tarafından ek raporlama; Edmund Blair ve N.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.