Ukrayna asker kaybettiğine göre, savaşmaya ne kadar devam edebilir?

ZHYTOMYR, Ukrayna (AP) – Mezarlık işçileri, Rus bombardımanında ölen kıdemli bir albayın cenazesini gömdükten sonra bir sonraki deliği hazırlıyor. Kaçınılmaz olarak, ölümün Ukrayna birliklerini cephede ne kadar çabuk devirdiğini düşünürsek, boş mezar o kadar uzun kalmayacak.

Albay Oleksandr McCasek, dul bir kadın olan Elena’yı ve kızları Olena ve Myroslava-Oleksandra’yı geride bıraktı. Savaşın ilk 100 günündeMezarı, başkent Kiev’in 90 mil (140 km) batısındaki Cytomir’deki askeri mezarlıkta kazılmış 40. mezardır.

30 Mayıs’ta doğu Ukrayna’nın Luhansk bölgesinde bir savaşta öldürüldü. Yakın zamanda kazılan Viacheslav Dvornitskyi mezarlığındaki yakındaki bir höyük, 27 Mayıs’ta öldüğünü bildiriyor. Diğer mezarlar da askerlerin birkaç gün içinde birbirlerini öldürdüklerini gösterdi – 10, 9, 7 ve 5 Mayıs’ta. Sadece Ukrayna’nın şehirlerinde, kasabalarında ve köylerinde askerlerin dinlendiği bir mezarlık.

Başkan Volodimir Zelenskiy Bu hafta Ukrayna’nın her gün savaşta 60 ila 100 asker kaybettiğini söyledi. Karşılaştırıldığında, 1968’de günde ortalama 50 Amerikan askeri öldü Vietnam Savaşı’nın en kötü yılı ABD kuvvetlerine.

49 yaşındaki Mahachek’in cenazesinde saygı duruşunda bulunan yoldaşlar arasında 2019 yılına kadar Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genel Hizmet Komutanı General Viktor Muşenko da vardı. Kayıpların daha da artabileceği konusunda uyardı.

Muzhenko Associated Press’e verdiği demeçte, “Bu, savaşın en önemli anlarından biri, ancak doruk noktası değil.” “Bu, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’daki en önemli çatışma ve kayıpların neden bu kadar yüksek olduğunu açıklıyor.

Rus topçularının yoğunlaşması, Moskova’nın ilk işgalinden bu yana odaklandığı doğu bölgelerinde birçok zayiata neden oluyor. 24 Şubat’ta başlatıldı, Kay’i alamadı.

ABD ordusunun başkomutanı emekli Korgeneral Ben Hodges, Rusya’nın stratejisini “geçici bir parçalanma yaklaşımı” olarak nitelendirdi ve ABD, Ukrayna’ya İngiliz ve diğer silahları vaat edene kadar Rusya’nın yok edilmesi çağrısında bulundu. Piller, “Bu tür can kayıpları devam edecek.”

Bir AP telefon röportajında, “Bu savaş alanı, böyle sayılara sahip olmadığımız Irak ve Afganistan’da 20 yıldır olduğundan çok daha tehlikeli” dedi.

“Bu amortisman seviyesine liderler ve çavuşlar dahildir” diye ekledi. “Çok fazla zayiat yükü oluşturuyorlar çünkü çok fazla maruz kalıyorlar, sürekli bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.”

30 yıldan uzun bir süredir arkadaşının cenazesine katılan Albay Ruslan Shudov, askeri mühendis olan Makhachek’in kara mayınları ve diğer savunma sistemleri kuran bir birliğe liderlik ettiğini söyledi.

“Ateş başlar başlamaz o ve bir grup insan bir sığınağa saklandı. Grubunda dört kişi vardı ve onlara hendekte saklanmalarını söyledi.

Ukrayna’daki savaştan önce yaklaşık 250.000 erkek ve kadın üniformalıydı ve 100.000 kişiyi işe alma işindeydi. Hükümet, 14 haftadan fazla süren çatışmalarda kaç kişinin öldüğünü söylemedi.

Öldürülen Ukraynalı sivillerin sayısını veya her iki tarafta da kaç militanın öldüğünü kimse bilmiyor. Hükümet yetkililerinin -bazen halkla ilişkiler nedenleriyle rakamlarını abartan veya hafife alan- zayiat iddialarının tümü doğrulanabilir.

Batılı analistler, Rus ordusunda birkaç bin kayıp daha tahmin ediyor. Ancak Ukrayna’nın kayıpları arttıkça, savaşın sert matematiği alternatifler bulmak zorunda kalacak. 43 milyonluk nüfusu ile insan gücüne sahiptir.

Washington DC’deki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde kıdemli danışman olan emekli ABD Deniz Albayı Mark Kensian şunları söyledi: “Mesele işe alma, eğitim ve onları ön plana koymak.

“Savaş şimdi uzun soluklu bir hain mücadeleye giriyorsa, alternatifler elde etmek için sistemler oluşturmanız gerekiyor” dedi. “Savaştaki her ordu için bu zor bir an.”

Ukraynalı General Muşenko, Zhelensky’nin daha fazla zayiatı kabul etmesinin Ukrayna’nın moralini daha da artıracağını ve Batı silahlarının dalgasını tersine çevirmeye yardımcı olacağını söyledi.

“Ukraynalılar önlerinde ne olduğunu ne kadar çok bilirse, muhalefet o kadar büyüyecek” dedi. “Evet, kayıplar önemli, ancak müttefiklerimizin yardımıyla onları azaltabilir ve daha başarılı saldırılara geçebiliriz. Bunun için güçlü silahlar gerekir.

___

Yuras Karmanov, LV’nin raporuna katkıda bulundu.

___

AP’nin Savaş Kapsamını https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.