Ukrayna insansız hava aracı Rusya’daki bomba sahasını vurdu

KYIV, 26 Aralık (Reuters) – Ukrayna’ya ait olduğuna inanılan bir İHA, Rus hava sahasına yüzlerce kilometre girerek Moskova’nın hava savunmasındaki boşlukları ortaya çıkarmak için düzenlediği son saldırıda Moskova’nın stratejik bombardıman uçaklarının ana üssünde ölümcül bir patlama gerçekleştirdi.

Moskova, Engels Hava Üssü’ne düşen ve üç askerin ölümüne neden olan insansız hava aracını vurduğunu söyledi. Ukrayna, Rusya içindeki olaylara ilişkin olağan politikası gereği yorum yapmıyor.

Kiev’in Moskova’nın son aylarda Ukrayna sivil altyapısına saldırmak için kullandığını söylediği bombardıman uçaklarının ana hava üssü, Ukrayna sınırından yüzlerce mil uzakta. Aynı uçaklar, Rusya’nın uzun vadeli stratejik caydırıcılığının bir parçası olarak nükleer kapasiteli füzeler fırlatmak için de tasarlandı.

5 Aralık’ta şüpheli bir insansız hava aracı saldırısı onu zaten vurmuş ve o sırada Rusya’nın hava savunmasında aşağılayıcı bir delik olarak tanımlanan şeyi ortaya çıkarmıştı ve en son saldırı Moskova’nın hala bağlantısız olduğunu söylüyordu.

Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada hiçbir uçağın hasar görmediğini, ancak Rus ve Ukrayna sosyal medya hesaplarından çok sayıda uçağın imha edildiğini söyledi. Reuters bu raporları bağımsız olarak doğrulayamadı.

Savaş 11. ayına girerken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın uzun süredir ayrıldığı Bağımsız Devletler Topluluğu zirvesi için Pazartesi günü diğer eski Sovyet devletlerinin liderlerini St. Petersburg’da ağırladı.

Putin, televizyonda yaptığı açıklamalarda savaşa doğrudan atıfta bulunmazken, Avrasya bölgesinin güvenlik ve istikrarına yönelik tehditlerin arttığını söyledi.

“Maalesef bu alandaki zorluklar ve tehditler, özellikle dışarıdan, her yıl daha da artıyor” dedi. “Ayrıca ne yazık ki İngiliz Milletler Topluluğu üye devletleri arasında fikir ayrılıklarının ortaya çıktığını da kabul etmeliyiz.”

Güç kontrolü

Ukrayna’nın işgali, Rusya’nın diğer eski Sovyet devletleri arasında uzun süredir sahip olduğu gücünün bir sınavıdır. Son aylarda BDT üyeleri Ermenistan ile Azerbaycan arasında Rus barış güçlerinin karıştığı bir çatışmada çatışmalar tırmanırken, Kırgızistan ile Tacikistan arasında bir sınır anlaşmazlığı patlak verdi. Putin, bu tür farklılıkların “dostane yardım ve arabuluculuk” yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Pazar günü Putin, Ukrayna konusunda müzakerelere açık olduğunu söyleyerek, Kiev ve Batılı müttefiklerini müzakerelere katılmamakla suçladı. Ukrayna’nın Moskova’nın silahlı fethinin beşte birini tanıması talebinden geri adım atma belirtisi göstermedi. Kiev, Rusya ayrılana kadar savaşacaklarını söyledi.

Putin, Rossiya 1 devlet televizyonuna verdiği röportajda, “Kabul edilebilir çözümler konusunda tüm taraflarla müzakere etmeye hazırız, ancak bu onlara bağlı – biz müzakereci değiliz, onlar müzakereci” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin bir danışmanı, Twitter’da “Rusya Ukrayna’ya saldırıyor ve sivilleri öldürüyor” yorumlarını yalanladı. “Rusya müzakere istemiyor, ancak sorumluluktan kaçmaya çalışıyor.”

İşgalden sonra Ukrayna, Rus kuvvetlerini kuzeyden sürdü, onları başkentin eteklerinde yendi ve Rusları doğuya ve güneye doğru geri çekilmeye zorladı. Ancak Moskova, Putin’in ilhak ettiğini iddia ettiği doğu ve güneydeki bölgeleri hâlâ kontrol ediyor.

Rusya’nın yerle bir ettiği şehirlerde on binlerce Ukraynalı sivil öldü, her iki taraftan da binlerce asker öldürüldü ve Putin, II.

Ukrayna ordusu Pazartesi günü erken saatlerde Moskova’nın Luhansk, Donetsk, Kharkiv, Herson ve Zaporizhia bölgelerindeki düzinelerce cephe kasabasını bombaladığını söyledi.

Ekim ayından bu yana Rusya, insansız hava araçları ve füzelerle Ukrayna’nın enerji altyapısını kasten hedef alıyor. Moskova, amacın Kiev’in savaşma yeteneklerini azaltmak olduğunu söylüyor. Ukrayna, saldırıların askeri bir amacı olmadığını ve savaş suçu olarak kış yaklaşırken sivillere zarar vermeyi amaçladığını söylüyor.

Ukrayna’nın enerji şebekesi operatörü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın beş bölgesinde ve başkentte acil durum tüketim kısıtlamaları getirildiği için elektriğin hala önemli ölçüde yetersiz olduğunu söyledi.

Reuters Bürosu Raporu; Michael Perry, Angus MacSwan, Peter Graf tarafından yazılan; Alexandra Hudson ve John Stonestreet tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.