Ukrayna, Lyman Kalesi’nde Rus birliklerini kuşattığını açıkladı

  • Ukrayna, Lyman’da binlerce Rus askerinin kuşatıldığını söyledi
  • Lyman, doğu Donetsk bölgesinde önemli bir lojistik merkezdir
  • Donetsk, Putin’in artık Rus olduğunu iddia ettiği dört bölgeden biri

KYIV, 1 Ekim (Reuters) – Ukrayna Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kremlin’e karşı bir savaş alanında misilleme olarak doğudaki Lyman kenti çevresinde binlerce Rus askerini kuşattığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cuma günü Moskova’da düzenlenen bir törende Donetsk bölgesinin ilhakını ilan etmesinin ardından Lyman’ı ele geçirmek Rusya için büyük bir aksilik olacak.

Ukrayna’nın doğu güçlerinden bir sözcü, Rusya’nın Lyman’da 5 bin ila 5 bin 500 askeri bulunduğunu, ancak bu sayının kayıplar ve sızmaya çalışan askerler nedeniyle daha düşük olabileceğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Sözcü Serhii Serevaty televizyonda yaptığı açıklamada, “Lyman bölgesindeki Rus grubu kuşatıldı” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Lojistik Merkezi

Rusya, Donetsk bölgesinin kuzeyindeki operasyonları için Lyman’ı bir lojistik ve nakliye merkezi olarak kullandı. Düşüşü, geçen ay kuzeydoğu Kharkiv’de yıldırım düşmesinden bu yana Ukrayna’nın en büyük savaş alanı kazanımı oldu.

Ukraynalı bir askeri sözcü, Lyman’ın ele geçirilmesinin Kiev’in Luhansk bölgesine ilerlemesine izin vereceğini ve Moskova’nın haftalarca süren yavaş ve öğütücü ilerlemelerin ardından Temmuz ayı başlarında tam olarak ele geçirildiğini duyurdu.

“Lyman önemli çünkü Ukraynalı Donbass’ın kurtuluşuna yönelik bir sonraki adım. Bu Kreminna ve Severodonets’e gitmek için bir fırsat ve psikolojik olarak çok önemli” dedi.

Serevaty, Lyman çevresindeki operasyonun halen devam ettiğini ve Rus birliklerinin kuşatmayı kırmak için başarısız girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Bazıları teslim oluyor, birçoğu öldürüldü ve yaralandı, ancak operasyon henüz bitmedi” dedi.

Ukrayna’nın sürgündeki Luhansk valisi, Rus kuvvetlerinin kuşatmadan güvenli bir geçiş aradığını, ancak Ukrayna talebini reddettiğini söyledi.

Ukraynalı memurlar Reuters’e böyle bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

Cuma töreninde Putin, Donetsk ve Luhansk’ın Donbass bölgelerinin yanı sıra Kherson ve Zaporizhia’nın güney bölgelerinin Rus toprakları olduğunu ilan etti – bu, Ukrayna’nın toplam topraklarının yaklaşık % 18’ine eşdeğer bir alan.

Ukrayna ve Batılı müttefikleri Rusya’nın hareketini yasa dışı olarak nitelendirdi. Kiev, toprakları Rus güçlerinden kurtarmaya devam etme sözü verdi ve Putin başkan olduğu sürece Moskova ile barış görüşmeleri yapmayacağını söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Frances Kerry ve Gareth Jones tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.