Ukrayna: Mariupol harabelerinin bodrum katında 200 ceset bulundu

KYIV, Ukrayna (AP) – Ukraynalı yetkililer Salı günü, Mariupol’da bir apartmanın enkazını kazarak işçilerin bodrum katında 200 ceset bulduğunu ve bu durumun harap kentte daha kötü acıların görüldüğünü söyledi. 3 aylık savaş.

Belediye başkanının danışmanı Pedro Andriyushchenko, cesetlerin parçalara ayrıldığını ve kokunun mahallede asılı kaldığını söyledi. Ne zaman bulunduklarını söylemedi, ancak kurbanların sayısı savaşın bilinen en ölümcül saldırılarından biriydi.

Bu arada, doğudaki sanayi merkezi Donbass’ta Moskova güçlerini ele geçirmek amacıyla şiddetli çatışmalar yaşandığı bildirildi. Rus birlikleri, bir termik santral sağlayan bir sanayi şehrini ele geçirdi ve Siverodonetsk ve diğer şehirleri kuşatma ve ele geçirme çabalarını yoğunlaştırdı.

Bölge valisi, Donbass’ın Donetsk bölgesinde bir Rus bombardımanında 12 kişinin öldüğünü söyledi. Donbass’ın Luhansk bölgesinin valisi, bölgenin ayrılıkçı çatışmaların patlak vermesinden bu yana sekiz yıl içinde “en zor zamanıyla” karşı karşıya olduğunu söyledi.

Vali Sergei Haidoi Telegram’da “Ruslar aynı anda her yöne ilerliyor. Çılgınca sayıda savaşçı ve teçhizat getirdiler” diye yazdı. “İşgalciler şehirlerimizi öldürüyor, etrafımızdaki her şeyi yok ediyor.”

Mariupol, geçen hafta sona eren yaklaşık üç aylık kuşatma sırasında acımasızca saldırıya uğradı Yaklaşık 2.500 Ukraynalı savaşçı, pozisyonlarını belirleyen bir çelik fabrikasını terk etti. Rus kuvvetleri, 100.000 nüfuslu ve savaş öncesi 450.000 nüfuslu, çoğu kuşatma sırasında çok az yiyecek, su, ısı veya elektrikle mahsur kalan şehrin diğer bölgelerini zaten işgal etti..

Rusya’yı mobil krematoryumlar getirerek ve ölüleri toplu mezarlara gömerek vahşeti örtbas etmeye çalışmakla suçlayan Ukraynalı yetkililere göre, kuşatmada en az 21 bin kişi öldü.

Mariupol’a yapılan saldırı sırasında Rus hava saldırıları bir doğum hastanesini vurdu. Ve Halk İltica Tiyatrosu. Bir Associated Press soruşturması, tiyatro saldırısında 600 kişinin öldüğünü tespit etti.Ukrayna makamları tarafından tahmin edilen sayının iki katı.

Youtube videosu küçük resmi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Jelensky, Rusları “topyekün bir savaş” yürütmek ve ülkesine mümkün olduğu kadar çok ölüm ve yıkım getirmeye çalışmakla suçladı.

Zhelensky, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesine atıfta bulunarak, “Aslında Avrupa kıtasında 77 yıldır böyle bir savaş olmadı” dedi.

Moskova destekli ayrılıkçılar, sekiz yıldır Donbass’ta Ukrayna güçleriyle savaşıyor ve geniş arazileri işgal ediyor. Zhivrodonetsk ve komşu şehirler hala Ukrayna hükümetinin kontrolü altında, Donbass’ın Luhansk bölgesinin sadece bir parçası.

İngiliz askeri yetkililer, Ukrayna’nın kazılara karşı güçlü muhalefetine rağmen Rus kuvvetlerinin “bazı yerel zaferler” elde ettiğini söylüyor.

Zelenskyy, bölgedeki Ukrayna güçlerinin zor bir durumla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Zhelensky Salı günü geç saatlerde ülkeye yaptığı gece konuşmasında, “Uygulamada, Rus ordusunun tüm gücü, ne bırakırlarsa bıraksınlar, orada saldırıya atılıyor.” Dedi. “Lyman, Bopasna, Siverodonetsk, Slaviansk – işgalciler oradaki her şeyi yok etmek istiyor.”

Donetsk bölgesinde, Moskova birlikleri, bir termik santral işleten ve savaş öncesi nüfusu yaklaşık 11.000 olan sanayi şehri Svitlodorsk’u ele geçirdi ve orada Rus bayrağını çekti.

Ukrayna yerel askeri yönetiminin başkanı Serhii Goshko, Ukrayna Vilni radyosuna Rus bayrağının dalgalandığını söyledi. Koshko, silahlı birliklerin Svitlodorsk sokaklarında devriye gezdiğini ve sakinlerin belgelerini kontrol ettiğini söyledi.

Belediye Başkanı Vadim Liak, Rus birliklerinin doğudaki Slovensk kentini misket bombalarıyla bombaladığını ve özel bir binayı vurduğunu söyledi. Pek çok kişinin evlerini terk ettiği için kayıpların önlendiğini söyledi ve kalan sakinleri batıya tahliye etmeye çağırdı. Lyman şehrinde de şiddetli çatışmalar yaşanıyordu.

Çatışmanın ortasında, iki üst düzey Rus yetkili, saldırının hedeflerine ulaşacağına söz vermelerine rağmen, Moskova’nın ilerlemesinin beklenenden daha yavaş olduğu konusunda hemfikir görünüyordu.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Badrushev. Rus hükümeti, “son teslim tarihini takip etmediğini” söyledi. Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Rusya liderliğindeki eski Sovyetler Birliği Güvenlik Konseyi toplantısında, Moskova’nın kuşatma altındaki şehirlerin sakinlerinin tahliyesine izin vermek için saldırısını yavaşlattığını söyledi – güçler defalarca sivil hedeflere saldırmasına rağmen.

Birkaç saat sonra Zhelensky, Shoiku’nun iddiasıyla alay etti.

Video adresinde, “Ukrayna’nın neden üç günde bölünemediğine dair üç ay açıklama aramanın ardından, planladıklarından daha iyi bir şey düşünemediler” dedi.

Rus yetkililer, Moskova güçlerinin Mariupol kıyılarında mayınları temizlediğini ve Çarşamba günü 70 yabancı geminin Ukrayna’nın güney kıyılarından ayrılması için güvenli bir koridor açılacağını duyurdu.

Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv’de haftalarca süren bombalamaların ardından toparlanma belirtileri görüldü. Vatandaşlar bu hafta un, makarna, şeker ve diğer gıda maddelerini alabilmek için uzun kuyruklarda bekliyor. Ukraynalı yetkililer Salı günü yaptığı açıklamada, Moskova güçlerinin bu ayın başlarında Harkov çevresinden çekildiğini ve Ukrayna’nın karşı saldırıları karşısında Rus sınırına doğru geri çekildiğini, ancak Rusya’nın uzaktan bombardımana devam ettiğini söyledi.

Yardım Dağıtım Merkezi koordinatörü Galina Columbate’e göre, giderek daha fazla insan şehre dönüyor. Columbate, merkezin her gün 1000’den fazla kişiye hizmet verdiğini ve büyümeye devam ettiğini söyledi.

“Birçoğunun küçük çocukları var ve paralarını çocuklara harcıyorlar, bu yüzden yiyecek desteğine ihtiyaçları var” dedi.

Bu arada Mariupol’daki Azovstel çelik fabrikasının önünde duran üst düzey bir generalin karısı, Salı günü Ruslara teslim olan ve geçen hafta yakalanan kocasıyla kısa bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

Azak Alayı lideri Denis Prokopenko ile evli olan Katrina Brokopenko, kendisi hakkında bir şey söyleyemeden aramanın kesildiğini söyledi.

Görüşmenin Ukrayna ile Rusya arasında Kızıl Haç’ın aracılık ettiği bir anlaşma kapsamında mümkün olduğunu söyledi.

Prokopenko ve başka bir askerin eşi Yulia Fedosiuk, son iki gün içinde birkaç aileden telefon aldıklarını söyledi. Kadınlar, askerlerin işkence görmeyeceğini ve sonunda “eve döneceklerini” umduklarını söyledi.

Donetsk bölgesindeki Moskova destekli ayrılıkçıların lideri Denis Bushlin, Rus Interfax ajansına Mariupol muhafızları da dahil olmak üzere yakalanan Ukraynalı askerlerin soruşturma için hazırlandığını söyledi.

___

Kramatorsk, Ukrayna’dan Becatoros raporu. Lviv’deki Associated Press gazetecilerine Yuras Karmanov, Kharkiv’den Andrea Rosa, Londra’dan Donica Kirka ve dünyanın dört bir yanından diğer AP çalışanları katıldı.

___

AP’nin Ukrayna’daki savaşı kapsamını takip edin: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.