Ukrayna, Rus savaş uçaklarının Kiev’e füze fırlattığını söyledi

KYIV, 5 Haziran (Reuters) – Ukrayna Hava Kuvvetleri ve belediye başkanı, Rus Tu-95 stratejik bombardıman uçaklarının Pazar sabahı erken saatlerde Hazar Denizi’nden Kiev’e füzeler fırlattığını ve Ukrayna başkentinin doğu bölgelerinde iki patlamaya neden olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Vitaly Klitschko, en az bir kişinin hastaneye kaldırıldığını, ancak hemen ölüm bildirilmediğini söyledi. Patlamaların meydana geldiği Dornitsky ve Dniprovsky semtlerinin üzerinde gökyüzüne koyu dumanlar yükseldi.

Başkan Volodymyr Zhelensky’nin genelkurmay başkanının yardımcısı Sergei Leshchenko, saldırının demiryolu altyapısını hedef aldığını söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Rusya Savunma Bakanlığı, Doğu Avrupa ülkeleri tarafından Ukrayna’ya tedarik edilen ve bir tren kutusu onarım binasında saklanan T-72 tanklarının ve zırhlı araçlarının Kiev’e uzun mesafeden ateş edildiğini ve zırhlı araçlarla imha edildiğini söyledi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne göre, Ukrayna Hava Kuvvetleri yerel saatle sabah 6’da gelen bir füze tespit etti ve bir seyir füzesini imha etti.

Bunlar, Radio Liberty yapımcısının yaşadığı binaya bir Rus füze saldırısında öldürülmesinden sonra, Nisan ayı sonlarında başkenti vuran ilk füzelerdi. devamını oku

Ukrayna Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “Ön verilere göre Ruslar, Hazar Denizi’nden Tu-95 tipi bir uçaktan füze fırlattı” denildi.

Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanlarından Mihail Podoliak, Batı’yı Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulamaya, saldırıları cezalandırmaya ve Ukrayna’ya daha fazla silah sağlamaya çağırdı.

“Kremlin yeni sinsi saldırılar arıyor. Bugün Kiev’deki füze saldırılarının tek bir amacı var – mümkün olduğunca çok kişiyi öldürmek” diye yazdı.

Kiev’in merkezine yaklaşık 20 km (12 mil) uzaklıkta bulunan tarihi Provery kentinin belediye başkanı, dışarı sızan duman kokusuyla ilgili şikayetler aldıktan sonra insanları içeride kalmaya çağırdı.

Devam eden Rus işgallerine ve Ukrayna’daki yaygın yıkıma rağmen, Moskova’nın işgal merkezini doğuya ve güneye çevirmesiyle Kiev’deki yaşam son haftalarda nispeten saldırgan oldu.

Hava saldırısı sirenleri Kiev’deki hayatı bozmaya devam edecek, ancak birkaç haftadır şehirde büyük bir grev olmadı.

Dniebro Nehri’nin sol kıyısındaki Dornitsky bölgesi, Kiev’in banliyölerinden nehir kıyısına kadar uzanır ve şehrin kuzeyindeki Dnifrovsky bölgesi nehrin karşısında bulunur.

Doğu Donetsk bölgesindeki Gramadorsk köyünün belediye başkanı Oleksandr Honsarenko, şehre bir gecede grev ilan ederek geniş çaplı hasara yol açtı, ancak can kaybı olmadı.

Cumartesi günü, Ukraynalı yetkililer ülkedeki birliklerin Rusya’ya karşı bir karşı saldırıda Sverdlovsk şehrinin bir bölümünü geri aldığını söyledi. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Lydia Kelly ve Tom Palmford tarafından yazıldı; Kurgu: William Mallard ve Mark Heinrich

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.