Ukrayna, Rusya’nın bir sonraki saldırıya hazırlandığını söyledi

  • Rusya ‘Tam Cephe Hattı’ Mermileri – Ukrayna Ordusu
  • Kiev, Rusya’nın Sloviansk’a Saldırı İçin Yeniden Gruplandırıldığını Söyledi
  • Moskova, Ukrayna’nın doğudaki saldırılarını önlemek için önlem talimatı verdi
  • Rusya güneydeki mevzilerini güçlendiriyor – İngiltere

KYIV, 17 Temmuz (Reuters) – Ukraynalı bir askeri yetkili, Rusya’nın Ukrayna’daki bir sonraki saldırısına hazırlandığını söyledi.

Batı’nın uzun menzilli silah tedariki savaş alanında Ukrayna’ya yardım etmeye başlarken, Kiev’e göre Rus roketleri ve füzeleri son günlerde düzinelerce insanı öldürerek şehirleri vurdu.

Ukrayna askeri istihbarat sözcüsü Vadim Skibitsky Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu sadece havadan ve denizden gelen füze saldırıları değil” dedi. “Temas halinde tüm cephede bombardıman görüyoruz. Taktik havacılık ve taarruz helikopterleri aktif olarak kullanılıyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

“Açıkçası şimdi saldırının bir sonraki aşaması için hazırlıklar devam ediyor.”

Ukrayna ordusu, Donetsk’in doğusunda Ukrayna’nın elindeki kilit bir şehir olan Sloviansk’a yönelik bir saldırı için birimleri yeniden topluyor gibi görünüyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Ukrayna güçlerinin baskısı ve Ukraynalı liderlerin Rusya’yı sınır dışı etme taahhütlerinin ardından Rusya’nın güney Ukrayna’da işgal ettiği bölgelerde güvenliği artırdığını söyledi. devamını oku

Ukrayna, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta başlattığı savaşın tırmanması nedeniyle Perşembe gününden bu yana Rus bombardımanının kentsel alanlarda en az 40 kişiyi öldürdüğünü söyledi.

Pazar günü Ukrayna’nın orta kesimindeki Vinnytsia kentinde 4 yaşındaki Lisa Dmitrieva’nın cenazesine düzinelerce akraba ve bölge sakini katıldı. Ukraynalı yetkililere göre, kız Perşembe günü Vinnitsa’nın merkezinde 24 kişinin ölümüne neden olan bir füze saldırısında öldürüldü.

Bölge valisi Oleh Sinehupov, Cuma gecesi Kharkiv bölgesindeki kuzeydoğudaki Suhuiv kentine roketlerin isabet etmesi sonucu aralarında 70 yaşında bir kadının da bulunduğu üç kişinin öldüğünü ve üç kişinin de yaralandığını söyledi. devamını oku

“Üç kişi hayatını kaybetti, neden? Neden? Putin deli olduğu için mi?” 83 yaşındaki Raisa Shaboval, evinin molozları arasında oturan perişan bir sakin olduğunu söyledi.

Vali Valentin Resnichenko, güneyde 50’den fazla Rus Grad roketinin Dnipro Nehri kenti Nikopol’u vurduğunu ve enkazda bulunan iki kişinin öldüğünü söyledi.

sekiz yıl

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, uluslararası müfettişlerin füzenin Rusya’nın yüzeyinden fırlatılmış olabileceğini söylemesinin ardından, Malezya Havayolları’nın MH17 uçuşunun doğu Ukrayna üzerinde düşürülmesinden bu yana Rusya’nın sekiz yıldır Ukrayna topraklarına keder ve ölüm ektiğini söyledi. – Bölgedeki savaşçıları destekleyin.

“Ama hiçbir şey cezasız kalmaz!” dedi. “Her suçlu adalete teslim edilecek!”

Moskova işgali “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendiriyor ve Ukrayna’nın askeri altyapısını yok etmek ve kendi güvenliğini korumak için yüksek hassasiyetli silahlar kullandığını söylüyor. Rusya, sivilleri hedef aldığını defalarca yalanladı.

Kiev ve Batı, çatışmanın 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Moskova’nın yönetiminden kurtulan bir ülkeyi yeniden ele geçirmek için sebepsiz bir girişim olduğunu söylüyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, askeri birliklere doğu Ukrayna’da ve Kiev’deki sivil altyapıyı veya sakinlerini vurabilecekleri Rus kontrolündeki diğer bölgelerde Ukrayna saldırılarını önlemek için operasyonları yoğunlaştırma talimatı verdi.

Onun yorumları, Kiev’in son zamanlarda 30 Rus lojistik ve mühimmat merkezine Batı tarafından tedarik edilen çoklu fırlatma roket sistemleri kullanılarak yapılan bir dizi başarılı saldırı olduğunu söylediği şeye doğrudan bir yanıt gibi görünüyordu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada, grevlerin Rus tedarik hatlarına zarar verdiğini ve Rusya’nın saldırı yeteneklerini önemli ölçüde azalttığını söyledi. devamını oku

Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Ukrayna’nın Cumartesi günü Sloviansk’ın doğusundaki Alchevsk kasabasına ABD yapımı altı HIMARS roketi ateşlediğini söyledi. Luhansk Halk Cumhuriyeti, saldırılarda iki sivilin öldüğünü ve bir otogar, sağlık kampı ve apartmanlara zarar verdiğini söyledi.

Ukrayna silahlı kuvvetleri, otobüs deposunun Rus askerlerini barındırmak için kullanıldığı bilgisini aldıktan sonra saldırıya geçtiklerini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, güçlerinin doğudaki Pokrovsk kenti yakınlarında konuşlanan HIMARS sistemlerinden biri için bir fırlatma rampasını ve yeniden yükleme aracını imha ettiğini söyledi.

Kharkov bölgesinin daha kuzeyindeki Sloviansk yakınlarında bir Ukraynalı Mi-17 helikopteri ve bir Su-25 savaş uçağı düşürdüğünü ve Ukrayna’nın güneyindeki Odesa’da NATO ülkelerinden gelen Harpoon füzesavar füzelerinin depolandığı bir depoyu imha ettiğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürosu Raju Gopalakrishnan ve Philippa Fletcher Tarafından Raporlama William Mallard ve Francis Kerry Düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.