Ukrayna savaşı canlı güncellemeleri: Vinnytsia’daki Rus saldırısı en az 20 kişiyi öldürdü

borç…Alexander Ermochenko/Reuters

Rus yetkililer var.“Soru sordu,ABD Dışişleri Bakanı Anthony J., 260.000’i çocuk olmak üzere 900.000 ila 1.6 milyon Ukrayna vatandaşının gözaltına alındığını ve Rus topraklarındaki evlerinden, çoğunlukla Uzak Doğu’nun izole bölgelerine zorla sınır dışı edildiğini söyledi. göz kırpmak söz konusu Çarşamba günü.

Bay. Blinken, transferleri “Sivillerin Korunmasına İlişkin Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’nin ciddi bir ihlali” ve “bir savaş suçu” olarak nitelendirdi.

Rusya, 1,5 milyon Ukraynalının şu anda Rusya’da olduğunu kabul ediyor, ancak kendi güvenlikleri için sınır dışı edildiklerinde ısrar ediyor.

Ukraynalı yetkililer uzun zamandır Rusya’ya uyarılarda bulunuyor sınır dışı etmeBaşkan Volodymyr Zelensky ile Geçen ayı anlatıyor Bunlar “Rusya’nın en iğrenç savaş suçlarından biri” idi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlangıcından bu yana 200.000’den fazla çocuk sınır dışı edildi.

The New York Times ve diğer haber kuruluşlarına tanıklık Rusya’yı terk eden sınır dışı edilenler arasında, Ukrayna’nın silahlı kuvvetleriyle bağlantılı olduğuna inanılan kişilerin süzgeçten geçirilme yerleri ve sorgulamaları, dövülmeleri ve kaybolmaları yer aldı.

Avrupalı ​​yetkililer, Ukrayna’nın bazı bölgelerinde Rus kuvvetleri tarafından yakın zamanda ele geçirilen okullarda, spor merkezlerinde ve kültür kurumlarında kurulan filtreleme sitelerini tanımladılar.

Tanıklıklara göre, bu bölgelerden birçok Ukraynalı Rusya genelindeki yerlere – genellikle Ukrayna’dan uzak, Çin veya Japonya yakınlarındaki bölgelere – nakledildi.

Bazı ABD’li yetkililer daha önce endişelerini dile getirmişti sınır dışı etmeancak boyutla ilgili yalnızca belirsiz tahminler verdi.

ABD’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Büyükelçisi Michael Carpenter; Mayıs ayında Viyana’da yaptığı konuşmada şunları söyledi: Birkaç tanık, Rusya’nın “acımasız sorgulamaları” hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu. İçeri En az birkaç bin Ukraynalı toplama kamplarına girmeye zorlandı ve en az on binlercesi sınır dışı edildi.

Çarşamba günü Sn. Blinken’in raporunda ayrıca Rus güçlerinin Ukraynalı çocukları ebeveynlerinden “kasıtlı olarak” ayırdığı ve diğerlerini yetimhanelerden kaçırdığı raporlarına da yer verildi. Tanıklar ve hayatta kalanlar, “Rus güvenlik güçleri tarafından sık sık tehdit, taciz ve işkence olaylarını” anlattılar.

Raporda, “Ukrayna’nın bazı bölgelerinin demografik yapısını değiştirmeye yönelik bariz bir girişimde” bazı durumlarda Ukraynalıların pasaportlarına el konularak Rus pasaportlarına el konulduğu ve değiştirildiği belirtildi.

Bay Blinken, Amerika Birleşik Devletleri’nin sınır dışı işlemlerinin bir an önce durdurulması ve Rus yetkililerin tutukluları serbest bırakmaları ve evlerine dönmelerine izin vermeleri için çağrıda bulunduğunu söyledi. Açıklamada, bağımsız gözlemcilerin Ukraynalıların sınır dışı edildiği iddia edilen sitelere ve yerlere filtreleme erişimine izin verilmesi gerektiği belirtildi.

Bakan’ın açıklaması Perşembe günü Lahey’deki Ukrayna Hesap Verebilirlik Konferansı öncesinde geldi. KonferansUluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı ve Avrupa Komisyonu tarafından yönetilen Hollanda hükümeti, Ukrayna’daki savaş suçlarının cezasız kalmasını sağlamayı amaçlıyor.

“Başkan Putin ve hükümeti, cezasız kalarak bu sistematik suistimallere girişmeyi göze alamaz” dedi. dedi Blinken. “Sorumluluk esastır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.