Ukrayna, savaşın en büyük sarsıntısında yetkilileri ve valileri tasfiye ediyor

  • Zelensky’nin ofisinin başkan yardımcısı istifa etti
  • Savunma yetkilisi, mallar için fazla ücretlendirme suçlamasını reddediyor
  • İspanya’da Tatil Yapan Avukat Yardımcısı Eleştirildi
  • Müttefikler, Kiev için Alman tankları arıyor

Kiev, Ocak 24 (Reuters) – Ukrayna Salı günü, Rusya’nın geçen yılki işgalinden bu yana savaş zamanı liderliğindeki en büyük sarsıntıda, savaştan zarar görmüş beş vilayetin valilerini ve bir dizi başka üst düzey yetkiliyi görevden aldı.

Ayrı bir gelişmede Salı günü, müttefiklerin Ukrayna’ya Alman yapımı ağır tanklar gönderip gönderemeyeceği konusunda uzun zamandır beklenen karar nihayet Berlin’e ulaştı ve Polonya resmi olarak talebini ilettiğini söyledi.

Kiev, Sumy, Dnipropetrovsk, Herson ve Zaporizhia bölgelerinin valileri, Salı günü istifa eden veya görevden alınan bir düzine üst düzey Ukraynalı yetkili arasında yer aldı. Beş bölgenin tamamı geçen yıl önemli savaş alanları haline geldi ve valilerine alışılmadık derecede yüksek bir ulusal saygı kazandırdı.

Ayrılanlar arasında bir savunma bakan yardımcısı, bir savcı yardımcısı, Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy’nin ofisinin başkan yardımcısı ve bölgesel kalkınmadan sorumlu iki bakan yardımcısı yer aldı.

Hepsi olmasa da bazıları yolsuzluk iddialarıyla bağlantılı. Ukrayna’nın düzensiz ve sallantılı bir yönetim geçmişi var ve kendisini milyarlarca dolarlık Batı yardımının güvenilir bir vekili olarak göstermesi için uluslararası baskı altında.

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky gece boyunca bir video adresinde yaptığı açıklamada, “Bakanlıklar ve diğer merkezi hükümet yapılarının yanı sıra bölgelerdeki çeşitli düzeylerdeki yetkililer ve kolluk kuvvetleri hakkında – bazıları bugün, bazıları yarın – personel kararları zaten verildi.”

Zelenskiy yardımcısı Mykhailo Podolyak tweet attı: “Cumhurbaşkanı toplumu görüyor ve dinliyor. Ve halkın kilit talebine – herkes için adalet – doğrudan yanıt veriyor.”

Tasfiye, altyapı bakan yardımcısının, savaşın 11 ay önce başlamasından bu yana kamuoyuna açıklanan ilk büyük yolsuzluk skandallarından birinde jeneratör satın almak için sözleşmelerden 400.000 dolar çekmekle suçlanarak tutuklanmasından iki gün sonra gerçekleşti.

Savunma Bakanlığı, asker ikmalinden sorumlu savunma bakan yardımcısı Vyacheslav Shapovalov’un medyada gerçek olmayan yolsuzluk iddialarında bulunmasının ardından güvenilirliğini korumak için istifa ettiğini söyledi. Bakanlığın askerler için çok fazla yiyecek ödediğine dair bir gazete haberinin ardından bakanlık bunu yalanladı.

İspanya’da tatil yaptığı için Ukrayna medyasında eleştiri yağmuruna tutulan Başsavcı Yardımcısı Oleksiy Simonenko’nun görevden alınmasına savcılık herhangi bir gerekçe göstermedi. Zelenskiy, yaptığı konuşmada herhangi bir yetkilinin adını vermese de, yetkililerin yurtdışına tatil yapmasına yönelik yeni bir yasak getirdiğini duyurdu.

Zelenskiy’nin ofisinin yardımcısı Kyrylo Timoşenko, herhangi bir gerekçe göstermeden istifasını açıkladı. Başkanın 2019 seçim kampanyasının yürütülmesine yardım etti ve son zamanlarda bölgesel politikayı denetlemede rol aldı.

Değişiklikler, Kiev’de aksi takdirde oldukça istikrarlı bir savaş zamanı liderliğinin nadir görülen bir sarsıntısıdır. Temmuz ayında bir casus teşkilatını tasfiye etmesinin yanı sıra, Zelensky büyük ölçüde ekibine bağlı kaldı ve eski TV aktörünün 2019’da ezici bir farkla seçildiğinde iktidara getirdiği yeni siyasi arkadaşları etrafında inşa etti.

Tanklarla ilgili karar zamanı

Polonya’nın Berlin’den Ukrayna’ya Alman yapımı tanklar ihraç etmek için resmi olarak izin istediğini açıklaması, müttefikler arasında Ukrayna’nın nasıl destekleneceği konusunda önemli bir tartışma haline gelen Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un kararını ertelemeye devam ediyor.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki düzenlediği basın toplantısında, “Umarım Almanya’dan bu yanıt yakında gelir, çünkü Almanlar oyalanıyor, aldatıyor ve anlaşılmaz davranıyor” dedi. “Ukrayna’nın kendisini geniş bir şekilde savunmasına yardım etmek istemediklerini görebiliriz.”

Bir Alman hükümet sözcüsü, “Hak ettikleri aciliyetle harekete geçeceğiz” dedi.

Kiev aylardır Batılı tankların kuvvetlerine Rus savunma hatlarını aşmak ve işgal altındaki toprakları geri almak için ateş gücü ve hareket kabiliyeti vermesi için yalvarıyordu.

Avrupa’daki ordular tarafından sahaya sürülen Almanya’nın Panterleri, çok sayıda bulunabilen ve konuşlandırılması ve bakımı kolay olan, geniş çapta en iyi seçenek olarak görülüyor. Ancak Almanya şimdiye kadar kendi Leoparlarını gönderme baskılarına direndi ve müttefiklerinin onları göndermek için henüz resmi olarak izin talep etmediğini söyledi.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak Twitter’da “Almanlar, Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya devretmek için izin talebimizi çoktan aldı.”

Alman tarafının da Leopard 2 tanklarıyla Ukrayna’yı destekleyen ülkeler koalisyonuna katılmasını rica ediyorum.” “Bu bizim ortak davamız, çünkü tüm Avrupa’nın güvenliği tehlikede!”

Almanya genelkurmay başkanı tankları göndermenin siyasi bir karar olduğunu söyledi. Üst düzey bir yetkili, seçimin nihayetinde Scholes ve kabinesine bağlı olduğunu söyledi.

Handelsblatt tarafından Berlin’de düzenlenen bir savunma konferansında konuşan dışişleri bakanlığı müsteşarı Tobias Lindner, “Günün sonunda, hükümetin mutabakatı ile karar, kançılaryada verilecek.”

‘Bahar belirleyici olacak’

Her iki taraftaki ağır kayıplara rağmen cephe hatları, savaşta iki aydır büyük ölçüde donmuş durumda. Hem Rusya hem de Ukrayna’nın önümüzdeki aylarda bir saldırı planladığına inanılıyor.

Batı, geçen hafta milyarlarca dolarlık askeri yardım sözü verdi, ancak Almanya’nın Panther’lerinin kaderiyle ilgili kararını bekleyene kadar Kiev’in yüzlerce ağır muharebe tankı talebine henüz yanıt vermedi.

Ukraynalı bir yetkili, önümüzdeki bahar ve yazın belirleyici olacağını söyledi.

Ukrayna askeri istihbarat başkan yardımcısı Vadim Skibitsky, Delphi haber sitesine verdiği bir röportajda, “Şu anda planlanan büyük Rus saldırısı başarısız olursa, bu Rusya ve Putin’in sonu olacak” dedi.

Reuters Büroları tarafından Raporlama Yazan Peter Graff Editör Timothy Heritage

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.