Ukrayna’da terk edilmiş Rus üssü geri çekilme sırlarını saklıyor

Dar bir zafer

Reuters tarafından incelenen belgelere göre, 19 Temmuz’da, toprakları ele geçirdikten dört ay sonra, Rus işgalciler Ukrayna silahlı kuvvetlerinden ilk ciddi meydan okumalarıyla karşı karşıya kaldılar.

Sığınaktaki olağan sabah toplantısında, komutan Albay Bobo’ya sunulan raporlar normaldi: önceki gece nispeten sakin geçmişti ve düşman mevzileri değişmemişti. Günün gündeminde: Ukrayna mevzilerine bazı planlı topçu ateşi.

Ancak öğleden sonra, bir grup Ukraynalı asker, tankların ve topçu ateşinin koruması altında, Balaklia kuvvetleri tarafından kontrol edilen toprakların kuzeybatı ucundaki Hrako’daki Rus cephe hattına saldırdı.

Rusya’nın 9. Motorlu Tüfek Alayı’ndan birlikler Hrakov’da beton bir vinç asansörüne kilitlendi. Silahları yapının tepesine yerleştirdiler. Ekim ayında tesisi ziyaret eden bir Reuters muhabiri, tahıl taşıma bantlarında uyuyan adamların belirtilerine rastladı.

Saat 15:00’te, Hrako’da ön cephede bulunan isimsiz bir Rus, Balaklia’daki komutanlarına telsizle haber verdi: mevzii ihlal edilmişti ve geri çekilmek zorunda kaldı. Terk edilmiş görevi yok etmek için topçu saldırısı istedi. Sonra bağlantı kesildi.

Balaklia sığınağında kimliği belirsiz bir personel memuru not defterine şunları yazdı: “Bombalarım bitti.”

Rusya’nın en üst düzey subaylarından biri olan Batı Askeri Bölgesi komutanı durumun bir açıklamasını talep etti ve “Hrakove’nin teslim olmamasını emretti” dedi. Resmi kayıtlara göre, o zamanki komutan, Putin tarafından görevden alındığından beri Albay General Alexander Zhuravlyov’du. Ancak bağımsız Rus askeri analistler CIT, Zhuravlyo’nun yerini Temmuz ayına kadar Korgeneral Andrei Chichevoi’ye bıraktı. Reuters Juravilo’ya ulaşamadı. Sychevoi, yorum talebine yanıt vermedi.

Sonraki birkaç saat içinde Rus komutanlar takviye kuvvetler gönderdi ve saldırı helikopterlerini harekete geçirdi. 18:00’e kadar Ukraynalılar geri çekildi ve Rus kuvvetleri kaybedilen toprakları geri aldı. Ama maliyeti yüksekti. Ruslar bir tank, iki zırhlı personel taşıyıcı ve diğer teçhizatı kaybetti. 21 Temmuz’da Bobo’ya verilen bir rapora göre, otuz dokuz kişi yaralandı, yedi ölü ve 17 kişi kayıp.

Ölen Ruslar arasında tank komutanı Onbaşı Alexander Yevseliev de vardı. Komuta sığınağındaki bir zayiat listesi, karnının yırtıldığını, bağırsaklarının açığa çıktığını ve sağ uyluğunda küçük yaralar olduğunu belirtti. Reuters’in görüştüğü anne ve babası, Hrakov yakınlarındaki mevzisinin bir Ukrayna helikopterinden alev alması sonucu oğullarının ciddi şekilde yaralandığını söyledi.

Savaştan sonra, beş asker “akut stres reaksiyonu” için tedavi gördü. Tıbbi kayıttaki her birinin adının yanında “Tahliye gerekli değil” yazıyordu.

Yirmili yaşlarında bir askerin patlamadan yaralandığı kaydedildi. Reuters ile temasa geçen adam, çok az şey hatırladığını söyledi ve ekledi: “Mücadele şiddetliydi.” İsminin açıklanmaması şartıyla konuştu.

Savaşın ardından Albay Popov, üstlerinden 34 astına cesaretlerinden dolayı madalya vermelerini istedi. Belgeler, üstlerinin nasıl tepki verdiğini açıklamıyor. Askerlerden ikisi Reuters’e henüz ödüllerini almadıklarını söyledi.

Bir keşif filosunun 25 yaşındaki komutanı Pyotr Kalinin, Bobo’nun listesindeydi. Kalinin Kırım’dan ve sosyal medyasına göre, Rusya 2014’te yarımadayı ilhak etmeden önce Ukrayna silahlı kuvvetlerinde bir öğrenci olarak görev yaptı. Bir fotoğraf onu Ukrayna üniforması içinde gösteriyor. Kalinin, Reuters’in yorum taleplerine yanıt vermedi.

Rus alayının komutanı Pyotr Kalinin, daha önce Ukrayna ordusunda bir askeri öğrenci olarak görev yaptı. Bu resim onun sosyal medya hesabından çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.