Ukraynalı Zelenskyy, BM başkanı ve Türk liderle görüştü

LVV, Ukrayna (AP) — Türkiye cumhurbaşkanı ve BM başkanı, altı aydır devam eden savaşı sona erdirmek amacıyla Perşembe günü Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile bir araya geldi. Nükleer enerji santrali.

Polonya sınırına yakın batı Ukrayna kenti Lviv’de cephe hatlarından uzakta gerçekleştirilen toplantı, Türkiye’den Recep Tayyip Erdoğan’ın savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’ya yaptığı ilk ziyaret ve BM’ye yaptığı ikinci ziyaret oldu. .

Erdoğan, savaşı sona erdirme çabalarında kendisini arabulucu olarak konumlandırdı. Türkiye, savaşta Ukrayna’yı destekleyen NATO’nun bir üyesi olsa da, bocalayan ekonomisi ticaret için Rusya’ya güveniyor ve ülke bir orta yol bulmaya çalışıyor.

Görüşmelerde Türkiye, yollar ve köprüler de dahil olmak üzere Ukrayna’nın altyapısının yeniden inşasına yardım etmeyi kabul etti ve Ukrayna cumhurbaşkanının web sitesine göre Zelensky, Guterres’ten Rusya’ya sınır dışı edilen Ukrayna vatandaşlarına BM erişimi sağlamasını istedi. Zelensky ayrıca, esir alınan Ukraynalı asker ve doktorların serbest bırakılması için BM’den yardım istedi.

Bu arada Ukraynalı yetkililer, Ukrayna’nın Harkov bölgesinde Çarşamba gecesi ve Perşembe sabahı Rus füze saldırılarında savaş alanında en az 11 kişinin öldüğünü ve 40 kişinin yaralandığını söyledi.

Rus ordusu, Harkov’da yabancı bir paralı asker üssüne saldırdığını ve 90 kişiyi öldürdüğünü söyledi. Ukrayna tarafından hemen bir yorum yapılmadı.

Uluslararası gerilimi tırmandıran Rusya, ülkenin iki NATO ülkesiyle çevrili Kaliningrad bölgesine gelişmiş hipersonik füzeler taşıyan savaş uçakları gönderdi.

Üç liderin gündeminde, Ukrayna’nın güneyindeki Rus kontrolündeki Zaporizhzhia nükleer santrali yer alıyor. Moskova ve Kiev birbirlerini yerleşkeyi bombalamakla suçladı ve çatışmalar nükleer bir soykırım korkusunu artırdı.

Zelensky Çarşamba günü gece geç saatlerde yaptığı video konuşmasında, Rus ordusunun santrali terk etmesi talebini yineledi ve BM’nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın nükleer güvenliği yalnızca “tam şeffaflık ve durumun kontrolünün” garanti edebileceği konusunda ısrar etti.

Youtube videosu küçük resmi

Bu ayın başlarında Erdoğan, savaşı görüşmek üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya’da bir araya geldi. Geçen ay, Türkiye ve BM, Ukrayna’nın dünya pazarlarına gıda ve gübre için 22 milyon ton mısır ve diğer tahıl ihraç etmesine yardımcı olmak için anlaşmalar yaptı.

Savaş, Ukrayna ve Rusya’nın başlıca tahıl tedarikçileri olmasıyla birlikte, küresel gıda krizini önemli ölçüde kötüleştirdi. Gelişmekte olan ülkeler, özellikle kıtlık ve yüksek fiyatlardan ciddi şekilde etkileniyor ve BM, birçok Afrika ülkesini kıtlık riski altında ilan etti.

Bununla birlikte, Ukrayna’nın tahıl ihracatında yalnızca bir düşüş daraldı. Türkiye Savunma Bakanlığı, anlaşmaya varıldığından bu yana Ukrayna limanlarından 622.000 tondan fazla tahıl sevk edildiğini söyledi.

Sayısız binlerce insanı öldüren ve 10 milyondan fazla Ukraynalıyı evlerinden çıkmaya zorlayan savaşın genel sonucuyla ilgili tartışmaların önemli bir sonuç vermesi beklenmiyor.

Mart ayında Türkiye, Rus ve Ukraynalı müzakereciler arasında İstanbul’da müzakerelere ev sahipliği yaptı, ancak düşmanlıkları sona erdirme çabaları, her iki tarafın da birbirini suçlamasıyla başarısız oldu.

Erdoğan, hem Rusya hem de Ukrayna ile samimi ilişkiler sürdürerek hassas bir dengeleme eylemi yürütüyor. Türkiye, çatışmanın başlarında Rusya’nın ilerlemesini durdurmada önemli bir rol oynayan Ukrayna’ya insansız hava araçları tedarik etti, ancak savaşta Rusya’ya karşı Batı yaptırımlarına katılmadı.

Türkiye, resmi enflasyonun %80’e yakın olduğu büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya ve ticaret ve turizm için giderek artan bir şekilde Rusya’ya bağımlı. Rus doğalgazı Türkiye’nin enerji ihtiyacının %45’ini karşılıyor ve Rusya’nın nükleer enerji şirketi Türkiye’nin ilk nükleer santralini inşa ediyor.

İstanbul merkezli düşünce kuruluşu EDAM’dan Sinan Ülgen, Türkiye’nin diplomatik politikasını “Rus karşıtı değil, Ukrayna yanlısı” olarak nitelendirdi.

Ülgen, “Türkiye, Rusya’yı tamamen yabancılaştırma lüksüne sahip olmadığına inanıyordu” dedi.

___

Suzan Fraser Ankara, Türkiye’den bildiriyor. Robert Patentic İstanbul’dan katkıda bulundu.

___

AP’nin savaş haberlerini https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.