‘Umut ışığı’: Ukrayna ve Rusya tahıl ihracat anlaşması imzaladı

İSTANBUL (AP) — Rusya ve Ukrayna, Cuma günü Türkiye ve Birleşmiş Milletler ile milyonlarca ton Ukrayna tahılının yanı sıra bir miktar Rus tahılı ve gübresinin Karadeniz üzerinden ihracı için ayrı anlaşmalar imzaladı. Uzun zamandır beklenen anlaşma, savaş zamanı çatışmasını sona erdiriyor Bu, tüm dünyada gıda güvenliğini tehdit ediyor.

Bir BM planı – dünyanın ana ekmek sepetlerinden biri olan – Rusya’nın işgali nedeniyle Karadeniz limanlarında mahsur kalan 22 milyon ton tahıl ve diğer tarım ürünlerini ihraç etmesine yardım etme planı.. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, gıda fiyatlarında büyük artışlarla karşı karşıya kalan milyonlarca aç insan için bunu bir “umut ışığı” olarak nitelendirdi.

Kızıl Haç Genel Müdürü Robert Martini şunları söyledi: “Tahılın Karadeniz limanlarından ayrılmasına izin veren bir anlaşma, dünyanın dört bir yanındaki insanlar için hayat kurtaracak. Son altı ayda sadece birkaç ülkede gıda fiyatlarının Sudan’da %187, Suriye’de %86 ve Yemen’de %60 arttığını kaydetti.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Cuma günü İstanbul’da düzenlenen bir törenle Guterres ve Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Ağar ile benzer anlaşmalar imzaladı. Rusya ve Ukrayna doğrudan herhangi bir anlaşma imzalamadı.

Guterres, “Bugün Karadeniz’de bir deniz feneri var” dedi. “Her zamankinden daha fazla ihtiyacı olan bir dünyada bir umut ışığı, bir olasılık işareti, bir rahatlama işareti.”

Büyükelçilere, “Engelleri aşın, farklılıkları bir kenara koyun ve herkesin ortak yararına hizmet eden inisiyatifin önünü açın” dedi.

Guterres, anlaşmayı kanlı bir çatışmada iki taraf arasında benzeri görülmemiş olarak nitelendirdi.. Erdoğan bunun “barış umudunu tazeleyen yeni bir dönüm noktası” olacağını umuyordu.

Hala Kiev’deyken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba daha kasvetli bir ses çıkardı.

The Associated Press’e konuşan Kuleba, “Bu anlaşma yüzünden bir şişe şampanya açmadım” dedi. “İşe yarayacak, gemiler dünya pazarlarına tahıl getirecek, fiyatlar düşecek, insanlar yiyecek yiyecek olacak diye parmaklarımı çapraz tutuyorum. Ama çok temkinliyim çünkü Rusya’ya güvenmiyorum, “dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, her gece yaptığı video konuşmasında Kuleba’nın endişelerini yineleyerek, “Rusya tarafından bazı provokasyonların olabileceği, Ukrayna’nın ve uluslararası çabaların itibarını zedeleme girişimlerinin olabileceği herkes için açıktır. Ama BM’ye güveniyoruz.

AB ve İngiltere bu haberi hemen memnuniyetle karşıladı.

AB dış politika sorumlusu Joseph Borrell, “Bu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının neden olduğu küresel gıda güvensizliğinin üstesinden gelme çabalarında önemli bir adım” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Türkiye ve BM’ye anlaşmaya aracılık ettikleri için övgüde bulundu.

Truss, “Rusya’nın eylemlerinin sözleriyle örtüştüğünü izliyoruz” dedi. “Küresel güvenliğe ve ekonomik istikrara kalıcı bir dönüş için (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin, savaşı sona erdirmeli ve Ukrayna’dan çekilmelidir.”

Ukrayna ve Rusya’dan gıda ve gübre ithal eden Afrikalı liderler de anlaşmayı memnuniyetle karşılarken, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa “çok uzun sürdüğünü” söyledi.

Ukrayna dünyanın en büyük buğday, mısır ve ayçiçek yağı ihracatçılarından biri, ancak Rusya’nın ülkeyi işgali ve limanlarının denizden ablukası ihracatı durdurdu. Bazı Ukrayna tahılları Avrupa üzerinden demiryolu, karayolu ve nehir yoluyla taşınıyor, ancak savaş sırasında buğday ve arpa gibi temel ürünlerin fiyatları arttı.

Rusya’ya yönelik uluslararası yaptırımlara rağmen Gıda ihracatı hedeflenmedi ve nakliye ve sigorta şirketleri Rusya ile anlaşmak istemediği için savaş Rus ürünlerinin ihracatını kesintiye uğrattı.

Karadeniz Girişimi olarak bilinen proje, üç büyük Ukrayna limanından önemli ticari gıda ihracatının önünü açıyor: Odesa, Chernomorsk ve Yuzhny.

AP tarafından elde edilen anlaşmada, kargo gemilerinin geliş ve gidişlerinin programlanması da dahil olmak üzere Ukrayna, Rusya ve Türkiye’den yetkililer tarafından İstanbul’da BM öncülüğünde bir ortak koordinasyon merkezi kurulacağı belirtiliyor.

Türkiye’de Boğaziçi’nin tüm taraflarını temsil eden müfettişler, Ukrayna limanlarına giren ve çıkan gemileri, içinde silah veya asker bulunmadığından emin olmak için kontrol edecek.

Anlaşmaya göre, “Ukrayna karasularındaki tüm operasyonlar Ukrayna’nın yetki ve sorumluluğunda olacak” ve taraflar girişime dahil olan gemilere ve liman tesislerine saldırmama konusunda anlaştılar. Nakliye şeritlerini güvence altına almak için mayın temizleme gerekiyorsa, başka bir ülkeden bir mayın temizleme makinesi Ukrayna limanlarına yaklaşmaları temizleyecektir.

Taraflar gemilerin hareketini uzaktan izleyecek ve askeri gemi olmayacak. Uçak veya insansız hava araçlarının, Merkez tarafından belirlenen bir mesafenin ötesinde “deniz insani koridoruna” yaklaşmasına izin verilecek. Sözleşme 120 gün boyunca geçerli olacak ve otomatik olarak uzatılabilecek.

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq’a göre Guterres, tahıl ihracatının “önümüzdeki iki hafta içinde” başlayacağını umuyor. Üst düzey bir BM yetkilisi, Ukrayna’nın limanları hazırlamak için yaklaşık 10 güne ihtiyacı olduğunu ve “bu güvenli koridorları belirlemek ve netleştirmek” için zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. Amaç, Ukrayna’nın silolarını bu yılki hasat zamanında boşaltmak için ayda 5 milyon ton tahıl ihraç etmek.

Zelenskyy, başlangıçta yaklaşık 20 milyon ton tahıl, ardından mevcut hasatın bir kısmı ihraç edilecek.

Guterres, Nisan ayı sonlarında Moskova’da Putin ve Kiev’de Zelenskyy ile yaptığı görüşmelerde önce Ukrayna’nın tarımsal üretimini ve Rusya’nın dünya pazarlarına tahıl ve gübre arzını artırdı ve ardından savaşın tırmanabileceği korkusuyla bir anlaşma önerdi. 181 milyon insan aç.

S&P Global Platts’ın tahıl ve yağlı tohum analizi başkanı Peter Mayer, anlaşmanın “küresel arz krizinin bittiği anlamına gelmediğini” söyledi.

Tüccarlar son birkaç haftadır bir anlaşma bekliyorlardı, bu yüzden etkinin tahıl fiyatlarına zaten yansımış olabileceğini söyledi. Anlaşma sadece 2021 mahsulünü kapsıyor. Belediye başkanı, bu yıl ve önümüzdeki yıl Ukrayna üretimi hakkında hala önemli bir belirsizlik olduğunu söyledi.

Anlaşmalardan önce Rus ve Ukraynalı yetkililer, engellenen tahıl ihracatı için birbirlerini suçladılar. Moskova, Ukrayna’yı limanlarındaki deniz mayınlarını kaldırmamakla suçladı, gelen gemilerde silah olup olmadığını kontrol etmeye ve Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatı üzerindeki kısıtlamaları kaldırmaya çağırdı.

Ukrayna, Rusya’nın liman ablukasının ve Karadeniz’den füze fırlatmasının güvenli deniz sevkiyatlarını imkansız hale getirdiğini savundu. Kremlin’in Odessa’ya saldırmak için güvenli koridorları kullanmayacağına dair uluslararası garantiler talep etti ve Rusya’yı doğu Ukrayna’dan tahıl çalmak ve Ukrayna’daki tarlaları kasten ateşe vermekle suçladı.

Kiev merkezli Razumkov Center düşünce kuruluşunda uzman olan Volodymyr Sidenko, Ukrayna’nın müzakerelerde çalıntı tahıl konusunu gündeme getirmediğini söyledi.

“Bu bir anlaşmanın parçası: Kiev tahıl hırsızlığı konusunu gündeme getirmedi ve Moskova Ukrayna gemilerini kontrol etmekte ısrar etmedi. Kiev ve Moskova bir anlaşma ve uzlaşma yapmak zorunda kaldı” dedi.

Analist, anlaşmanın Rusya’nın jeopolitik ilişkileri için de önemli olduğunu kaydetti.

Sidenko, “Rusya, Afrika’da yeni bir krizi kışkırtmamaya ve orada açlığı ve hükümet değişikliklerini kışkırtmamaya karar verdi.” Dedi. “Afrika Birliği, Putin’den tahıl teslimatıyla krizi en kısa sürede hafifletmesini istiyor.”

__

Fraser, Ankara, Türkiye’den bildiriyor. Birleşmiş Milletler’den Edith Lederer, Kiev, Ukrayna’dan Erika Kinets, Brüksel’den Raf Gassert, Londra’dan Jill Lawless ve Berlin’den Keir Molson katkıda bulundu.

___

AP’nin Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili yayınını https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.