Usyk, ağır sıklet boks kemerlerini korumak için Joshua’yı mağlup etti | Rusya-Ukrayna Savaşı Haberleri

Ukraynalı Oleksandr Usyk, WBA, WBO, IBF ve IBO dünya ağır sıklet boks kemerlerini korumak için sürpriz bir bölünmüş puan kararıyla İngiliz Anthony Joshua’yı mağlup etti.

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Pazar günkü mücadele, Eylül ayında Londra’da yapılan ve Usyk’in kemerleri Joshua’dan almak için oybirliğiyle aldığı bir maçın rövanşıydı, ancak daha yoğun ve duygulu bir şekilde savaştı.

Joshua, boks geleceği için savaşırken, baskı her zamankinden daha fazlaydı, çünkü bu kez Usyk, Şubat ayında Rusya’nın işgalinden sonra varlığı için savaşan bir ülkeyi temsil ediyordu.

King Abdullah Sports City Arena’da son zil çaldığında Usiç rahat bir şekilde önde göründü. Ancak Amerikalı yargıç Joshua’ya 115-113, İngiliz ve Ukraynalı yargıçlar ise Usyk için 115-113 ve 116-112 puan verdi.

Oleksandr Usyk, Anthony Joshua’ya karşı harekete geçti [Andrew Couldridge/ Action Images via Reuters]

Muzaffer “Henüz” sözlerini duyunca, duygusal bir Usyk sol kolunu kaldırdı ve Ukrayna bayrağını yüzüne çekti.

35 yaşındaki bir tercüman aracılığıyla, “Bu zaferi ülkeme, aileme, ekibime, bu ülkeyi koruyan tüm askerlere adıyorum” dedi. “Çok teşekkürler.”

Cumartesi günkü zafer Usyk’in profesyonel galibiyet serisini 20 maça çıkardı ve 32 yaşındaki Joshua kariyerinin üçüncü mağlubiyetini yaşadı.

Yenilgiyi kabullenmiş gibi görünen bir şekilde Usyk ile Ukrayna bayrağını havaya kaldıran Joshua, daha sonra “Rage at the Red Sea” olarak adlandırılan kavgadan sonra olağanüstü bir kriz yaşadı.

İki kemeri aldı, ringden çıkarken onları düşürdü ve soyunma odasına gitti, ardından mikrofonu kapmak ve kalabalığa seslenmek için iplerin arasına geri döndü.

“Uzick harika bir dövüşçü. Bu sadece bir duygu,” dedi.

“Bu adamın bu gece beni yenmesi için belki daha iyisini yapabilirdim, ama bu onun ne kadar sıkı çalıştığını gösteriyor, bu yüzden lütfen ona dünya ağır siklet şampiyonu olarak bir alkış verin.

“Ukrayna’dan ve harika ülkenizden tüm şampiyonları inceliyordum. Oraya hiç gitmedim. Orada neler oluyor bilmiyorum ama bu iyi değil… bu durumda o şampiyon olmayı başardı.

    Anthony Joshua, Oleksandr Usyk'e karşı harekete geçti
Anthony Joshua, Oleksandr Usyk’e karşı harekete geçti [Andrew Couldridge/ Action Images via Reuters]

Beş aylık yorucu bir eğitim kampının ardından, mavi ve sarı giyen ve “özgürlüğün renkleri” sözleriyle arenaya giren Usyk, gece yarısı videolu bir konuşmada Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin milleti cesaretlendiren sözleriyle desteklendi.

Başkan, “Bu işte beraberiz” dedi. “Birbirimize yardım ediyoruz. Yıkılanı geri getiriyoruz. Tüm insanlar için savaşıyoruz. Bugün Ukrayna’yı temsil edenlerden ve tabii ki Uzy için, oğlumuz için mutluyuz!”

Açılış turu geçiciydi, Joshua’nın köşesi onu ritmini ayarlamaya davet etti ve Usyk, jab ve vücut çekimlerini iyi bir etki için kullanarak hareket etmeye devam etti.

Joshua, Usyk 10’da sert bir şekilde geri dönmeden önce en iyi raundunun keyfini çıkarırken, dokuzuncu tur tempoyu önemli ölçüde artırdı.

Nakavt edilmesi gereken ve zamanı tükenen uzun boylu ve ağır Joshua, çevik ve yakalanması zor bir rakibe çarpıcı darbeler indiremedi.

Son bir saatte, Ukraynalı dizlerinin üzerine çökerken ikili kucaklaştı.

Usyk, kavganın tarihi olduğunu söyledi.

“Nesiller bu dövüşü izleyecek, özellikle biri bana sert vurmaya çalıştığında. Ama ben ayağa kalktım ve geri çevirdim” dedi.

Galibiyet, Usyk’e Ring Magazine kemerini de kazandırdı.

Usyk’in sahip olmadığı tek bir ağır siklet şampiyonluğu var – WBC, emekli olduğunu söyleyen Tyson Fury tarafından boşaltılmak üzere.

Fury hakkında soru sorulduğunda Usyk, “Tyson Fury’nin henüz emekli olmadığına eminim. Eminim Tyson Fury benimle dövüşmek ister. Tyson Fury ile dövüşmezsem, hiç dövüşmem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.